
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2017 року м. Київ К/800/24440/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Голяшкіна О.В. Єрьоміна А.В.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Державної служби геології та надр України
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого
2016 року
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 серпня
2016 року
у справі № 804/15240/15
за позовом Приватного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний
комбінат імені Ілліча»
до 1) Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного
геологічного контролю Державної служби геології та надр України,
2) Державної організації «Південна територіальна інспекція Державного
геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та
використанню надр»,
3) Державної служби геології та надр України
про визнання протиправними дій стосовно проведення перевірки, скасування
припису, визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви про
внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, скасування
наказу в частині зупинення дії,
В С Т А Н О В И Л А:
У жовтні 2015 року Приватне акціонерне товариство «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (далі - ПАТ «ММК ім. Ілліча») звернулося в суд з позовом до Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, Державної організації «Південна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр», Державної служби геології та надр України, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати припис від 16.07.2015 р. № 15 Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України;
- визнати протиправними дії Державної організації «Південна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» щодо проведення перевірки ПАТ «ММК ім. Ілліча» та складання акту перевірки № 15/3950-Д від 15.07.2015 р.;
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо нерозгляду заяви ПАТ «ММК ім. Ілліча» від 12.08.2015 р. вих. № 457-15 ГОК про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами № 3950 від 07.07.2006 р.;
- зобов'язати Державну службу геології та надр України розглянути заяву ПАТ «ММК ім. Ілліча» від 12.08.2015 р. вих. № 457-15 ГОК про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами № 3950 від 07.07.2006 р. та прийняти рішення за наслідками її розгляду;
- визнати протиправним та скасувати Наказ Державної служби геології та надр України № 271 від 04.09.2015 р. в частині зупинення дії спеціального дозволу ПАТ «ММК ім. Ілліча» на користування надрами № 3950 від 07.07.2006 р.;
- зобов'язати Державну службу геології та надр України та її структурні підрозділи, зокрема, Південний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, та інших уповноважених осіб утриматись від вчинення будь-яких дій щодо зупинення та анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3950 від 07.07.2006 р., у зв'язку із невнесенням змін до спеціального дозволу № 3950 та Угоди про умови користування надрами, у зв'язку з непроведенням з 01.01.2015 року згідно з п. 5 особливих умов спеціального дозволу № 3950 обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами; ненадання до Держгеонадр України інформації щодо стану виконання програми робіт за формою згідно з законодавством, відповідно до п. 7.1 Угоди № 3950 від 07.07.2006 р. про умови користування надрами з метою видобування залізних руд, зокрема, невиконання вимог припису Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України № 15 від 16.07.2015 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на виконання вимог припису Департаменту державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України 16.07.2015 р., 12.08.2015 р. направлено заяву вих. № 457-15 ГОК про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами № 3950 від 07.07.2006 р., на підставі якої, згідно з п. 18 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615, Державна служба геології та надр України була зобов'язана видати ПАТ «ММК імені Ілліча» переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами до 16.09.2015 року. Державною службою геології та надр України заяву позивача выд 12.08.2015 р. не було розглянуто.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2016 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Скасовано наказ Державної служби геології та надр України № 271 від 04.09.2015 р. в частині зупинення дії спеціального дозволу ПАТ «ММК імені Ілліча» на користування надрами № 3950 від 07.07.2006 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими по справі судовими рішеннями Державної служби геології та надр України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
На адресу Вищого адміністративного суду України надійшли письмові заперечення ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча».
У запереченнях на касаційну скаргу позивач наголошував на тому, що від не лише здійснив всі необхідні дії щодо внесення змін до спеціального дозволу, а й повідомив про це листом від 04.09.2015 року « 499-15 ГОК. В цьому листі позивач зазначив, що станом на 04.09.2015 року Державною службою геології та надр не розглянуто заяву позивача, № 457-15 ГОК від 12.08.2015 року подано до Держгеонадр України на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами № 3950 від 07.07.2006 року та просить зважити на обставини, що не залежать від його волі, і продовжити термін виконання вимоги припису до 31.12.2015 року. Враховуючи наведене просить суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2016 року - без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 15.07.2015 року посадовими особами Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку ПАТ «ММК імені Ілліча» щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, результати якої оформлено актом № 15/3950-Д від 15.07.2015 року.
Перевіркою встановлено, що: 1) ПАТ «ММК імені Ілліча» не внесено зміни до спеціального дозволу № 3950 від 07.07.2006 року та Угоди про умови користування надрами № 3950 від 13.12.2011 року, у зв'язку з непроведенням 01.01.2015 року згідно з п. 5 особливих умов спеціального дозволу обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, що передбачено дозволом та Угодою про умови користування надрами відповідно до абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615; ПАТ «ММК імені Ілліча» в порушення вимог п. 7.1 Угоди № 3950 від 07.07.2006 року про умови користування надрами з метою видобування залізних руд не надано інформацію до Держгеонадр України щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством.
Департаментом державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України 16.07.2015 року на адресу позивача винесено припис від 16.07.2015 року № 15 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування у строк до 16.08.2015 року.
Державною службою геології та надр України видано наказ № 271 від 04.09.2015 року «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень», пунктом 2 якого зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами окремих підприємств згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу, у тому числі щодо ПАТ «ММК імені Ілліча».
Листом від 28.09.2015 року № 12750/13/14-15 Державною службою геології та надр України повідомлено ПАТ «ММК імені Ілліча» про зупинення дії спеціального дозволу № 3950 від 07.07.2006 року згідно наказу відповідача № 271 від 04.09.2015 року, у зв'язку з не усуненням позивачем у терміни, зазначені приписом від 16.07.2015 року № 15, порушень законодавства.
Вважаючи дії відповідача протиправними ПАТ «ММК імені Ілліча» звернулося до суду з даним позовом.
Розглядаючи адміністративну справу та задовольняючи частково позовні вимоги щодо скасування наказу Державної служби геології та надр України № 271 від 04.09.2015 року в частині зупинення дії спеціального дозволу ПАТ «ММК імені Ілліча» на користування надрами № 3950 від 07.07.2006 року суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що на момент прийняття Державною службою геології та надр України оскаржуваного наказу № 271 від 04.09.2015 року, яким зупинено дію спеціального дозволу № 3950 від 07.07.2006 року, ПАТ «ММК ім. Ілліча», позивачем було виконано передбачені законом заходи для усунення встановлених під час проведення перевірки порушень, зазначених у приписі, з повідомленням про це Державної служби геології та надр України та Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України з метою продовження строку виконання вимог припису до завершення передбачених законом процедур з переоформлення дозвільних документів.
Суди дійшли висновку про те, що у Державної служби геології та надр України не було передбачених законом підстав для зупинення дії спеціального дозволу № 3950 від 07.07.2006 року з мотивів невиконання ПАТ «ММК імені Ілліча» вимог припису Департаменту державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України від 16.07.2015 року № 15.
Переглядаючи рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.
Правове регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян здійснюється згідно порядку, визначеного Кодексом України про надра.
Згідно ч. 1 ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку (ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра).
Відповідно до п.1, пп.13 п.4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011 від 06.04.2011 року, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
Враховуючи наведене, Держгеонадра України є центральним органом виконавчої влади, до повноважень якого віднесено надання спеціальних дозволів на користування надрами, їх переоформлення, внесення змін тощо.
Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, а також внесення змін, до таких дозволів, зупинення їх дії або ж анулювання визначено постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи та встановлено судами попередніх інстанцій Департаментом державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України стосовно позивача винесено припис від 16 липня 2015 року № 15, яким зобов'язано, у строк до 16 серпня 2015 року, усунути виявлені під час перевірки позивача порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме: внести зміни до спеціального дозволу від 07 липня 2006 року № 3950 та Угоди про умови користування надрами від 13 грудня 2011 року № 3950 стосовно обов'язково моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та Угодою про умови користування надрами та надати в письмовій формі до Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують стан усунення порушення.
Відповідно до п. 17 Порядку № 615, внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів у разі, зокрема, зміни особливих умов та інших умов, визначених у дозволі. Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер та дата дозволу, разом з: інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами; пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу.
Згідно з п. 18 Порядку № 615, орган з питань надання дозволу протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, надає заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін, або вмотивовану відмову.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ПАТ «ММК імені Ілліча» на виконання вимог припису Департаменту державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України від 16 липня 2015 року № 15 звернулося до з заявою від 12 серпня 2015 року № 457-15ГОК, до Держгеонадра України на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами від 07 липня 2006 року № 3950 на підставі п. 17 Порядку № 615. Також листом від 14 серпня 2015 року № 465-15ГОК позивачем на адресу Державної служби геології та надр України направлено для підписання оригінал Угоди про умови користування надрами з додатками (а.с. 53, 57-65).
Оскільки внесення змін до угоди про умови користування надрами здійснюється органом з питань надання дозволу покладено на Держгеонадра України, а відповідно до п. 17 Порядку № 615 надрокористувач зобов'язаний лише ініціювати питання про внесення відповідних змін до спеціального дозволу та угоди шляхом звернення з відповідною заявою та необхідними документами до Держгеонадра України, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що позивачем вжито необхідних заходів на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування у строки, встановлені приписом Департаменту державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України від 16 липня 2015 року № 15.
Як вірно встановлено судом апеляційної інстанції, доводи Держгеонадра щодо того, що в документах, поданих позивачем 14 серпня 2015 року до Держгеонадра України, підписантом з боку Державної служби геології та надр України зазначено заступника начальника Управління - начальника відділу з надання надр у користування ОСОБА_4, який з 21 серпня 2015 року не здійснював підписання таких угод про умови користування надрами, не свідчать про невиконання позивачем п. 17 Порядку № 615, оскільки заява позивача разом з необхідними документами подана 14 серпня 2015 року, тобто за наявності у ОСОБА_4 відповідних повноважень.
Згідно п.п. 4 п. 22 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Колегія суддів зазначає, що підставою для прийняття спірного наказу Держгеонадра України № 271 від 04.09.2015 року про зупинення дії спеціального дозволу від 07 липня 2006 року № 3950, наданого ПАТ «ММК імені Ілліча» було невиконання вимог припису Департаменту державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України від 16 липня 2015 року № 15.
З огляду на наведене, оскільки ПАТ «ММК імені Ілліча» вчинено усі необхідні дії для виконання припису Департаменту державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України від 16 липня 2015 року № 15, що передбачені у п. 17 Порядку № 615, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що наказ Держгеонадра України № 271 від 04.09.2015 року прийнято за відсутності підстав, визначених п.п. 4 п. 22 Порядку № 615.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України по справі № 804/15240/15- залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2016 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2016 року у справі № 804/15240/15залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді