
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2017 року м. Чернігів Справа № 825/1473/17
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України до Публічного акціонерного товариства «Хімтекстильмаш» про стягнення витрат на виплату і доставку пенсій,
В С Т А Н О В И В:
Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (далі Чернігівське ОУ ПФУ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Хімтекстильмаш» (далі ПАТ «Хімтекстильмаш») про стягнення витрат на виплату і доставку пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.07.2015 по 31.08.2017, у розмірі 140488,70 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач зареєстрований у Чернігівському ОУ ПФУ як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому, різниця між розміром пенсії, на яку має право особа, відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи, відповідно до цього Закону, фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність». Разом з тим, різницю між сумами пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.07.2015 по 31.08.2017, у розмірі 140488,70 грн., ПАТ «Хімтекстильмаш» у добровільному порядку Чернігівському ОУ ПФУ не відшкодовано.
Сторони у судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, представник відповідача причини неявки до суду не повідомив.
Судове засідання проводилось у порядку, передбаченому статтею 41 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, у судовому засіданні встановлено, що ПАТ «Хімтекстильмаш» (код ЄДРПОУ 14314311) є юридичною особою, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 06.11.2017 (а.с.172-177) та взято на облік до Чернігівського ОУ ПФУ 01.02.1991, реєстраційний номер 0807, що підтверджується довідкою першого заступника начальника Чернігівського ОУ ПФУ від 18.03.2017 № 25228/11 (а.с.10).
У відповідності до частини 1 статті 4 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
У частині 1 статті 24 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №1977-ХІІ) зазначено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України від 26.11.2015 №848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі - Закон №848-VIII) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1977-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вищевказана правова норма кореспондується з частиною 2 статті 37 Закону №848-VIII.
Згідно з частиною 9 статті 24 Закону №1977-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Водночас, у відповідності до частини 1 статті 37 Закону №848-VIII різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
У свою чергу, механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії) визначений Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 (надалі - Порядок №372).
Так, у відповідності до пункту 2 Порядку № 372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів..
Згідно з пунктом 5 Порядку №372 розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (пункт 8 Порядку №372).
Наведене вказує, що відповідач, працівникам якого призначено пенсії на підставі норм Закону №1977-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Закону №848-VIII, зобов'язаний фінансувати різницю між сумою пенсій, призначених за цими Законами, та сумами пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, шляхом перерахування коштів на рахунок органу Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, працівникам ПАТ «Хімтекстильмаш», на підставі довідок підприємства, які підтверджують виконання ними на наукових посадах наукової і науково-технічної роботи, призначені пенсії відповідно до Закону №1977-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Закону №848-VIII.
У свою чергу, позивачем на адресу ПАТ «Хімтекстильмаш» були направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, які отримані відповідачем.
Разом з тим, ПАТ «Хімтекстильмаш» не відшкодовано позивачу сум витрат на фінансування різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумами пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.07.2015 по 31.08.2017, у розмірі 140488,70 грн.
При цьому, матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів, оскарження відповідачем повідомлень про суми витрат на фінансування різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумами пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, у встановленому законом порядку.
Крім того, відповідачем до суду не надано жодних доказів щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, як і доказів, що спростовують викладені в позовній заяві обставини.
За таких обставин та з урахуванням того, що сума заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.07.2015 по 31.08.2017 у розмірі 140488,70 грн., відповідачем, у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості, станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що адміністративний позов Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України до Публічного акціонерного товариства «Хімтекстильмаш» про стягнення витрат на виплату і доставку пенсій є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Оскільки, спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведення судових експертиз, судові витрати(судовий збір) згідно частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Хімтекстильмаш» (р/р 26000043242 в ВАТ Держ. ОСОБА_1 України м. Чернігів, МФО 353100, код ЄДРПОУ 14314311) на користь Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (р/р 25607300037163 в ОПЕРВ ЧОУ Ощадбанк, МФО 353553, код 40378209) суму заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.07.2015 по 31.08.2017 у розмірі 140488,70 грн (сто сорок тисяч чотириста вісімдесят вісім) грн. 70 коп.
Порядок апеляційного оскарження постанови суду, передбачений статтями 185-186 КАС України.
Суддя В.В. Падій