ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 жовтня 2017 року № 826/7104/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
до
Вінницької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області
про
визнання протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі по тексту – позивач, ДП «НЕК «Укренерго») звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Вінницької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Вінницькій області (далі по тексту відповідач) в якому просили визнати протиправною відмову відповідача відобразити в інтегрованій картці платника - відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790) надходження сум податку з доходів фізичних осіб, сплачених відповідно до платіжних доручень ДП «НЕК «Укренерго» та зобов'язати відповідача відобразити в інтегрованій картці платника - відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790) надходження сум податку з доходів фізичних осіб, сплачених відповідно до платіжних доручень ДП «НЕК «Укренерго».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.06.2017 року відкрио провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду на 31.08.2017 року.
В судовому засіданні 31.08.2017 року представники позивача та відповідача не заперечували проти переходу у письмове провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України суд Ухвалою від 31 серпня 2017 року перейшов в письмове провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, відокремлений підрозділ «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790, що перебуває на обліку, зокрема, у Вінницькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області, є податковим агентом щодо нарахування та утримання податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати та інших виплат згідно зі ст. 168.1.1 Податкового кодексу України та подає податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форму № 1ДФ) до відповідного податкового органу (п. 51.1 ст. 51, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України).
Відповідно до наказу ДП «НЕК «Укренерго» від 19.01.2017 № 16 «Про внесення доповнень до наказу ДП «НЕК «Укренерго» від 29.07.2009 № 261» вирішено здійснювати оплату всіх платежів Держенергонагляду (у тому числі податків і зборів) з рахунків апарату управління ДП «НЕК «Укренерго».
Згідно з платіжними дорученнями ДП «НЕК «Укренерго» сплатило ПДФО за місцем обліку Держенергонагляду у Вінницькій ОДПІ (за його працівників). Зокрема, ПДФО було сплачено згідно з платіжними дорученнями: від 19.01.2017 № 12248 на суму 40 606,67 грн.; від 19.01.2017 № 12284 на суму 3 191,03 грн.; від 06.02.2017 № 12540 на суму 57 573,38 грн.; від 06.02.2017 № 12550 на суму 1 389,88 грн.; від 07.02.2017 № 12686 на суму 1 292,78 грн.; від 14.02.2017 № 12931 на суму 41,06 грн.; від 21.02.2017 № 13254 на суму 3 591,50 грн.; від 21.02.2017 № 13285 на суму 41 620,23 грн.; від 21.02.2017 № 13314 на суму 516,48 грн.; від 24.02.2017 № 13452 на суму 2 596,15 грн.
Однак Вінницькою ОДПІ сплату ПДФО не зараховано на інтегровану картку відокремленого підрозділу (Держенергонагляд), який є податковим агентом з утримання ПДФО із заробітної плати.
ДП«НЕК «Укренерго» листами від 08.02.2017 №08/08-2/14-17 та від 13.03.2017 №08/08-2/2692 звернулося до Вінницької ОДПІ щодо зарахування сплати податку на інтегровану картку відокремленого підрозділу згідно з даними, вказаними у призначенні платежу. У відповідь на вказані звернення були отримані листи Вінницької ОДПІ від 17.03.2017 №3566/10/02-28-13-01 та від 19.04.2017 №3477/10/02-28-13-01) згідно з якими відповідач відмовився вчинити дії, вказані у зверненнях ДП «НЕК «Укренерго». При цьому у листах зазначено, що суми ПДФО зараховані на інтегровану картку платника податків ДП «НЕК «Укренерго» (а не вищевказаного відокремленого підрозділу); також стверджується, що ДП «НЕК «Укренерго» не може сплачувати ПДФО за відокремлений підрозділ.
ДП «НЕК «Укренерго» вважаючи такі дії протиправним звернулись з позовом до суду.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог виходячи з наступних міркувань.
Так, відповідно до вимог ст.162 ПК України (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) платниками податку на доходи фізичних осіб є:
фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
податковий агент.
Об'єктом оподаткування резидента згідно з п.163.1 ст.163 ПК України є:
загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Відповідно до вимог ст.164 ПК України базою оподаткування ПДФО є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.
Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
При визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах. Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.
Ставки ПДФО встановлені ст.167 ПК України. Зокрема, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, одержаних (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.4 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.
У разі якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 відсотків суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою, визначеною в абзаці першому цього пункту.
На підставі підп. 168.1.1.-168.1.2. п.168.1. ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Згідно з підп. 168.4.1.-168.4.3. п.168.1. ст.168 ПК України податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ).
У разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це контролюючі органи за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням таких новостворених підрозділів у встановленому порядку;
Суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
З аналізу викладених норм вбачається обов'язок податкового агента нараховувати та сплачувати ПДФО за встановленою ставкою. При цьому, такий податок сплачується до бюджету за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу, в якому працюють особи, із заробітної плати яких утримується відповідний податок.
Як вбачається з матеріалів справи, ПДФО було сплачено згідно з платіжними дорученнями: від 19.01.2017 № 12248 на суму 40 606,67 грн.; від 19.01.2017 № 12284 на суму 3 191,03 грн.; від 06.02.2017 № 12540 на суму 57 573,38 грн.; від 06.02.2017 № 12550 на суму 1 389,88 грн.; від 07.02.2017 № 12686 на суму 1 292,78 грн.; від 14.02.2017 № 12931 на суму 41,06 грн.; від 21.02.2017 № 13254 на суму 3 591,50 грн.; від 21.02.2017 № 13285 на суму 41 620,23 грн.; від 21.02.2017 № 13314 на суму 516,48 грн.; від 24.02.2017 № 13452 на суму 2 596,15 грн.
Надаючи оцінку вказаним доводам позивача, суд дослідив надані ним копії перелічених платіжних доручень, з яких вбачається, що ПДФО за «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790 сплачено до місцевого бюджету Винницька область.
Отже, вказаний податок сплачений позивачем до місцевого бюджету за місцезнаходженням «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790, як того вимагає підп. 168.4.1.-168.4.3. п.168.1. ст.168 ПК України.
Крім того, при сплаті ПДФО поле «Призначення платежу» у платіжних дорученнях було заповнено відповідно до вимог Порядку заповнення документів на переказ. Так, згідно з п. 1 Порядку заповнення документів на переказ у полі «Призначення платежу» розрахункового документа друкується, зокрема, код клієнта за ЄДРПОУ. У вищевказаних платіжних дорученнях, поданих ДП «НЕК «Укренерго», в полі «Призначення платежу» було вказано саме код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу (34190790). Таким чином, сплата сум ПДФО має бути відображена саме в інтегрованій картці платника - відокремленого підрозділу (Держенергонагляд), а не у картці ДП «НЕК «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227).
Згідно з п. 4 розділу І Порядку оперативного обліку коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відокремлений підрозділ «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790 виконано, передбаченого ПК України, обов'язку сплати ПДФО, нарахованого власним працівникам, до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Таким чином, на думку суду, відповідач не правомірно відмовив відобразити в інтегрованій картці платника - відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790) надходження сум податку з доходів фізичних осіб, а тому, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» задовольнити.
Визнати протиправною відмову відповідача відобразити в інтегрованій картці платника - відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790) надходження сум податку з доходів фізичних осіб, сплачених відповідно до платіжних доручень ДП «НЕК «Укренерго»: від 19.01.2017 № 12248 на суму 40 606,67 грн.; від 19.01.2017 № 12284 на суму 3 191,03 грн.; від 06.02.2017 № 12540 на суму 57 573,38 грн.; від 06.02.2017 № 12550 на суму 1 389,88 грн.; від 07.02.2017 № 12686 на суму 1 292,78 грн.; від 14.02.2017 № 12931 на суму 41,06 грн.; від 21.02.2017 № 13254 на суму 3 591,50 грн.; від 21.02.2017 № 13285 на суму 41 620,23 грн.; від 21.02.2017 № 13314 на суму 516,48 грн.; від 24.02.2017 № 13452 на суму 2 596,15 грн.
Зобов'язати відповідача відобразити в інтегрованій картці платника – відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 34190790) надходження сум податку з доходів фізичних осіб, сплачених відповідно до платіжних доручень ДП «НЕК «Укренерго»: від 19.01.2017 № 12248 на суму 40 606,67 грн.; від 19.01.2017 № 12284 на суму 3 191,03 грн.; від 06.02.2017 № 12540 на суму 57 573,38 грн.; від 06.02.2017 № 12550 на суму 1 389,88 грн.; від 07.02.2017 № 12686 на суму 1 292,78 грн.; від 14.02.2017 № 12931 на суму 41,06 грн.; від 21.02.2017 № 13254 на суму 3 591,50 грн.; від 21.02.2017 № 13285 на суму 41 620,23 грн.; від 21.02.2017 № 13314 на суму 516,48 грн.; від 24.02.2017 № 13452 на суму 2 596,15 грн.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.В. Смолій