
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2016 р. Справа № 804/1410/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Мехбудтранс" до Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, третя особа: Криворізька міська рада про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Мехбудтранс» звернулось до суду з позовом до Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, третя особа: Криворізька міська рада, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:
- визнати протиправним рішення виконуючого обов'язки начальника Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області ОСОБА_2 оформленого ним листом № 34 404-99.16-2381/2-16 від 26.01.2016 року «Стосовно надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку», про повідомлення Позивача, що для обчислення плати за землю у 2016 році вартість 1 кв. м., з урахуванням економіко-планувальної зони міста ОСОБА_3 та функціонального призначення земельної ділянки складає - 2205,39 грн.;
- зобов'язати виконуючого обов'язки начальника Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області ОСОБА_2 оформити приватному підприємству «Мехбудтранс» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки по вул. Ландау, 21а, площею 1,8100 га.
В обґрунтування позову зазначено, що, відповідач здійснив протиправні дії щодо надання необґрунтованої вартості 1 кв. м. земельної ділянки у сумі - 2205,39 грн., яка тягне за собою наслідки застосування неправильної нормативної грошової оцінки землі при визначені податку плати за землю комунальної власності, порушив ст. 67 Конституції України, щодо сплати податків в розмірі та порядку, передбаченому законодавством. На підставі визначених позивачем даних, за формулою 7 Методики, нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки складає:
- Цн = ((54,12 х 6%) / 3%) х 2,5 х 1,2 х 3.26 х 0,58 = 613,98 грн.
Таким чином, позивач вказує, що дані обставини свідчать про порушення відповідачем положень методики, на яку він посилається у листі № 34404-99.16-2381/2-16 від 26.01.2016 року, що є ознаками його протиправних дій.
Представник позивача надав клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Представником відповідача заявлене клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні. Також надані суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що інформація про земельну ділянку позивача за даними Автоматизованої системи Державного земельного кадастру відсутня, тобто земельна ділянка площею 1.81 га, яка перебуває у користуванні ПП «Мехбудтранс» на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія І-ДП № 003853 від 10 жовтня 2001 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 537, як об'єкт цивільних прав не сформована. Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (ч. 1,4 ст. 79-1 Земельного кодексу України). Однак, відповідно до п. 2 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3613-VI від 7 липня 2011 року «Про Державний земельний кадастр» (із змінами та доповненнями) земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номеру. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесенні до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності). Таким чином просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.
Відповідно до ч. 4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Вивчивши доводи позовної заяви, письмових пояснень до неї та письмових заперечень проти неї, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, здійснивши аналіз норм матеріального права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд при прийняті постанови виходить з наступних підстав та мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що Приватне підприємство «Мехбудтранс» згідно Державного акту на право постійного користування зкмлею серії І-ДП № 003853 від 10.10.2001 року має у постійному користуванні земельну ділянку площею 18100,00 кв.м., розташовану по вул. Ландау, 21а у м. Кривому Розі.
Статтею 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» встановлено, що в межах державної експертизи землевпорядної документації здійснюється дослідження, перевірка, аналіз та оцінка обєктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо обєктів експертизи.
Стаття 35 зазначеного Закону визначає, що позитивні висновки державної експертизи щодо обєктів обовязкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідній рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
24.06.2015 року рішенням Криворізької міської ради №3728 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», оприлюдненим 25.06.2015 року, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, що містить:
1. середню (базову) вартість 1 кв.м. земель міста станом на 01.01.2014 року у розмірі 270,60 грн.;
1.2. результати по факторної оцінки при визначенні комплексного індексу цінності території;
1.3. визначення зонального коефіцієнта Км2 та грошової оцінки 1 кв.м. землі в межах економіко-планувальних зон;
1.4. грошову оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон;
1.5. опис меж економіко-планувальних зон міста ОСОБА_3;
1.6. нормативну грошову оцінку 1 га землі сільськогосподарського призначення в межах міста за агровиробничими групами ґрунтів.
Пунктом 2 установлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішення про затвердження цієї документації в силу положень статей 59 та 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є нормативно-правовим актом, обовязковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами і організаціями.
22 січня 2016 року уповноважена Приватним підприємством «Мехбудтранс» особа - ОСОБА_4 звернувся до Центру надання адміністративних послуг «Муніципальний центр послуг м. Кривого Рогу» із заявою про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, надавши при цьому, зокрема, Державний акт на право постійного користування землею серія І-ДП № 003853 від 10 жовтня 2001 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 537, а також експлікацію земель, користувачем яких є позивач ПП «Мехбудтранс».
26 січня 2016 року Управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області позивачу було направлено лист № 34-404-99.16-2381/2-16, в якому зазначено, що земельна ділянка не внесена в базу даних Державного земельного кадастру, тому відсутні технічні можливості програмного забезпечення «Норматив +» на підготовку витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку. Для обчислення плати за землю у 2016 році та з метою недопущення втрат міського бюджету управління надає інформацію про вартість 1 кв. м. земельної ділянки, з урахуванням економіко-планувальної зони міста ОСОБА_3 та її функціонального призначення, яка складає - 2205,39 грн.
При цьому, у листі зазначено, що державна реєстрація земельних ділянок, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку надає Управління через центр надання адміністративних послуг відповідно до вимог Закону України «Про адміністративні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 №835 «ОСОБА_2 питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 року №523-р «ОСОБА_2 питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг».
Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, дорученнями Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру України, дорученнями Голови Держгеокадастру України та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, наказами Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, а також Положенням про Управління, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №22 від 03.03.2015 року.
Відповідно до пункту 289.1. статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до Положення Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
Так, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, розроблена Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені ОСОБА_5, була затверджена Рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року, що набуло чинності з 01.01.2016 року.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розробники технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобовязані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.
Користування матеріалами Державного фонду документації із землеустрою здійснюється в порядку, встановленому законодавством України.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки формується за допомогою спеціального програмного забезпечення, а саме: програми «Норматив +».
Так, середня вартість земельної ділянки розрахована у технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3 Рогу ДП УДНДІПМ «ДІПРОМІСТО» імені ОСОБА_5, затвердженій Рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року та становить 270,60 грн./кв.м.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів - документація, що складається із текстових та графічних матеріалів, оформлена відповідно до Стандарту СОУ ДКЗР 0032632-012:2009 «Оцінка земель. Правила розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» (далі - Стандарт), затвердженого наказом Держкомзему від 24.06.2009 №335 та зареєстрованого Українським науково-дослідним і навчальним центром проблем стандартизації, сертифікації та якості 10 вересня 2009 року за №32595752/1927.
Відповідно до положень Стандарту локальні фактори - це фактори, які проявляються в межах окремої земельної ділянки і коригують її цінність (вартість) у межах економіко-планувальної зони. Принципи встановлення локальних факторів та зони їх впливу, визначення величини локальних коефіцієнтів та принципи їх розрахунку відповідно до частки площі, що покриває земельну ділянку, розкриваються у пояснювальній записці технічної документації. Зони розповсюдження всіх локальних факторів наносяться на схеми прояву локальних факторів оцінки.
Згідно з пунктом 3.5 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 року №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 року за №388/12262, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Як вбачається з матеріалів справи, інформація про земельну ділянку площею 18100,00 кв.м., що розташована по вул. Ландау, 21а у м. Кривому Розі, за даними Автоматизованої системи Державного земельного кадастру відсутня. Тобто, зазначена земельна ділянка, яка перебуває у користуванні ПП «Мехбудтранс» на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія І-ДП № 003853 від 10 жовтня 2001 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 537, як об'єкт цивільних прав не сформована.
Відповідно до ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно з ч. 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
При цьому, відповідно до п. 2 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» (із змінами та доповненнями) земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесенні до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
Щодо твердження позивача, що нормативна грошова оцінка землі під забудовою площею 18100,00 кв. м. повинна складати 613,98 грн., суд зазначає наступне.
Коефіцієнт Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо). Значення коефіцієнту Кф залежить від зареєстрованого у встановленому чинним законодавством порядку виду діяльності, який провадить позивач та становить 2,5 - землі комерційного використання.
Значення коефіцієнтів, що характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) та які вже містяться у програмі, визначені Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006 року.
Відповідно до таблиці 1.1. «Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)» додатку 1 до вищевказаного Порядку до земель комерційного використання з Кф 2,5 належать: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; землі готелів та ресторанів; землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).
Коефіцієнт К(і) - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, а його значення - 1,7898, вираховано та внесено до витягу програмним забезпеченням автоматично. Коефіцієнт К(і), на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розраховується відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно та залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: у 2014 році - 1,249, у 2015 році - 1,433.
Враховуючи, що середня (базова) вартість 1 кв. м земель міста у розмірі 270,60 грн. була розрахована станом на 01.01.2014 року, коефіцієнт К(і) є добутком двох коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель, взятих за 2014 та 2015 роки, а саме: 1,249 х 1,433 = 1,7898.
Суд також зазначає, що витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель є формою оформлення даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель».
Форма витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що формується програмним забезпеченням, передбачена «Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженим Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006 року, та містить коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і).
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача, що останній, керуючись чинним законодавством, в межах своїх повноважень, за допомогою програмного забезпечення «Норматив +» лише видає витяги із затвердженої та обовязкової для застосування технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, затвердженої Рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року, та не має впливу на значення застосованих програмним забезпеченням коефіцієнтів та, як наслідок, на її розмір.
Також суд вважає обґрунтованими доводи відповідача, що для обчислення плати за землю у 2016 році вартість 1 кв. м., з урахуванням економіко-планувальної зони міста ОСОБА_3 та функціонального призначення земельної ділянки складає - 2205,39 грн.
Крім того, суд зазначає, що для можливості формування та видачі витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 18100,00 кв.м., розташованої по вул. Ландау, 21а у м. Кривому Розі, позивачу, з дотриманням вимог Закону України «Про державний земельний кадастр», необхідно надати необхідну документацію із землеустрою до Центру надання адміністративних послуг для здійснення державної реєстрації даної земельної ділянки.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.
Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області в цій справі є субєктом владних повноважень, який повинен діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідачем не вчинено дій, що виходять за межі законодавства, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідач не наділений повноваженнями щодо самостійного внесення змін до даних програмного комплексу. До надходження таких документів відсутні підстави для внесення змін до формуючих нормативну грошову оцінку земельної ділянку коефіцієнтів та формування нового витягу.
При цьому, суд не може виконувати дискреційні повноваження відповідача, встановивши необхідність корегування таких коефіцієнтів, крім того, відповідні підтверджуючі документи не надані до матеріалів справи, відповідачу не направлялись.
Згідно з положеннями статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у справі не стягуються.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 4, 7-12, 14, 86, 122, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Мехбудтранс» до Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, третя особа: Криворізька міська рада про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати у справі не стягуються.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1