Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.12.09 Справа № 3/276-09.
Господарський суд Сумської області , у складі судді ЛевченкоП.І., за участю секретаря судового засідання Ю.В.Литвиненко , розглянув матеріали справи порушеної
за позовом : Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, м. Суми
до відповідача: Сумської міської ради, м. Суми
про визнання незаконним та скасування рішення
За участю представників сторін :
від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 1в-731 від 21.09.2009 року ;
від відповідача: Клименко Ю.М., довіреність № 5/05-09 від 10.01.2009 року .
Суть спору : позивач просить суд прийняти рішення, яким визнати незаконними пункти 6, 9, 10, 13 рішення Сумської міської ради від «14» червня 2006 року № 60-МР «Про скасування деяких пунктів рішень Сумської міської ради» в частині скасування пункту 38 додатку № 1 до свого рішення від 30 листопада 2005 року № 1496-МР «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та внесення змін до рішень Сумської міської ради» ; пункту 3 додатку № 2 до свого рішення від «21» грудня 2005 року № 1552-МР «Про вилучення, надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям та внесення змін до рішень Сумської міської ради» ; пункту 25 додатку № 1 до свого рішення від «29»грудня 2005 року № 1585-МР «Про затвердження договорів оренди земельних ділянок та договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок» ; розірвання договорів оренди із суб'єктом підприємницької діяльності-фізичною особою ОСОБА_1 та скасувати рішення Сумської міської ради від «14» червня 2006 року № 60-МР в цій частині. Стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті державного мита.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вих. № 3023/3-3 юр від 07.12.2009 року зазначив, що наділяючи міськи ради повноваженнями щодо укладення різноманітних цивільно-правових договорів , законодавець не обмежує їх у способах волевиявлення , а оскільки відповідно до статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються повноваженнями , в межах яких діють самостійно , то прийняття Сумською міською радою оскаржуваного рішення є таким , що здійснене в межах повноважень , на підставі та у спосіб , що передбачені законами України , а відтак дії Сумської міської ради не суперечать частині 2 статті 19 Конституції України .
Таким чином, відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні .
Розглянувши та дослідивши матеріали даної справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:
Відповідно до пункту 38 Додатку №1 до рішення Сумської міської ради від 30 листопада 2005 року № 1496-МР «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та внесення змін до рішень Сумської міської ради» суб'єкту підприємницької діяльності-фізичній особі ОСОБА_1 була надана згода на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із землі комерційного використання під розміщення торговельного павільйону, розташованої за адресою м. Суми, вул. Кузнечна, 1/1. Рішенням Сумської міської ради від 21 грудня 2005 року № 1552-МР «Про вилучення, надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям та внесення змін до рішень Сумської міської ради» ( пункт 3 Додатку № 2 ) позивачу за рахунок земель житлової та громадської забудови було надано в оренду строком на 15 років земельну ділянку, розташовану за адресою м. Суми, вул. Кузнечна, 1/1, загальною площею 0,0317 га (в т. ч. 0,0225 та 0,0092 га).
На підставі вказаного вище рішення Сумської міської ради, 28 грудня 2005 року між позивачем та відповідачем були укладені договори оренди земельних ділянок, розташованих за адресою м. Суми, вул. Кузнечна, 1/1, площею відповідно 0,0225 та 0,0092 га. Вказані договори оренди земельних ділянок були посвідчені Рибалка К.Д., нотаріусом Сумського міського нотаріального округу. Договори були затверджені рішенням Сумської міської ради від 29 грудня 2005 року №1585-МР «Про затвердження договорів оренди земельних ділянок та договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок». За своєю правовою природою вищевказані договори є господарськими. Таким чином з моменту укладення договорів оренди вникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів щодо земельних ділянок розташованих за адресою: м. Суми, вул. Кузнечна, 1/1. На сьогоднішній день вищевказані договори оренди є дійсними, та такими по яким сплачується орендна плата до місцевого бюджету. «14» червня 2006 року Сумською міською радою було прийнято рішення № 60-МР «Про скасування деяких пунктів рішень Сумської міської ради». Пунктами 6, 9 та 10 вказаного рішення були скасовані попередні рішення Сумської міської ради - пункт 38 додатку № 1 до рішення Сумської міської ради від «30» листопада 2005 року № 1496-МР «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та внесення змін до рішень Сумської міської ради» стосовно надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 під розміщення торгового павільйону по вул. Кузнечній, 1/1 площею 0,0300 га; пункт 3 додатку № 2 до рішення Сумської міської ради від «21» грудня 2005 року № 1552-МР «Про вилучення, надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям та внесення змін до рішень Сумської міської ради» стосовно надання в оренду земельних ділянок підприємцю ОСОБА_1 площею 0,0317 по вул. Кузнечній, 1/1; пункт 25 додатку № 1 до рішення Сумської міської ради від «29» грудня 2005 року №1585-МР «Про затвердження договорів оренди земельних ділянок та договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок». А відповідно до пункту 13 оскаржуваного рішення Сумської міської ради виконавчому комітету було доручено розірвати договори оренди з позивачем. Таким чином, дане рішення Сумської міської ради є актом індивідуальної дії. Згідно з частиною 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. У відповідності до частини 1 ст. 4 Цивільного кодексу України основу цивільного законодавства України становить Конституція України. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до рішення Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради , щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( справа про скасування актів органів місцевого самоврядування ) Конституційний суд України зазначає, що: «в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття З Конституції) Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні"). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.» В преамбулі оскаржуваного рішення Сумської міської ради вказано, що воно прийняте з метою протидії ослаблення економічних основ територіальної громади міста Суми та доцільного економного розпорядження на свій розсуд майном, що належить територіальній громаді міста Суми. В той же час, ні Конституцією України, ні Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ні іншими законодавчими актами не передбачено право міської ради на скасування прийнятих нею рішень з таких підстав. Крім того, приймаючи оскаржуване рішення, Сумська міська рада посилається на частину 7 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню. Скасування Сумською міською радою прийнятих нею раніше рішень фактично спрямоване на одностороннє розірвання договорів оренди земельних і ділянок від «28» грудня 2005 року, укладених між позивачем та відповідачем, що також не відповідає вимогам Господарського кодексу України та Закону України «Про оренду землі». Так, відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. А згідно із статтею 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Крім того, відповідно до пункту 5.4 договорів оренди земельних ділянок від «28» грудня 2005 року, укладених між позивачем та відповідачем, договір оренди може бути достроково розірваний за взаємною згодою сторін за умови письмового попередження іншої сторони зацікавленою стороною, не пізніше, ніж за два місяці до дати розірвання. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами їх обов'язків, передбачених Законом України «Про оренду землі» та цим договором. Таким чином, як закон, так і договори оренди не передбачають можливості розірвання договорів оренди земельних ділянок в односторонньому порядку. Таке розірвання договору можливе виключно за рішенням суду. Таким чином, доручивши пунктом 13 рішення від «14» червня 2006 року № 60-МР виконавчому комітету розірвати договори оренди, в тому числі і з позивачем, Сумська міська рада вийшла за межі наданих їй законом повноважень. А «26» січня 2000 року №02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Враховуючи, що індивідуально-правові акти, зокрема, місцевих рад є юридичними фактами, на підставі яких у фізичних осіб та юридичних осіб приватного права виникають, змінюються або припиняються конкретні права та обов'язки, одностороннє скасування радами цих актів порушує право зазначених осіб на розгляд їх справ відповідно до встановленої Конституцією України і законами України процедури. Таким чином , керуючись статтями 19,144 Конституції України , статтями 10,25,26, 59,60,77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 4,21 Цивільного кодексу України, статтею 188 Господарського кодексу України, статтею 31 Закону України «Про оренду землі», рішенням Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009 р., статтями 1,12,21,33,43,44,49,82-85,87 ГПК України , господарський суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити в повному обсязі .
2.Визнати незаконними пункти 6, 9, 10, 13 рішення Сумської міської ради від «14» червня 2006 року № 60-МР «Про скасування деяких пунктів рішень Сумської міської ради» в частині скасування пункту 38 додатку № 1 до свого рішення від «30» листопада 2005 року № 1496-МР .. «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та внесення змін до рішень Сумської міської ради»; пункту 3 додатку № 2 до свого рішення від «21» грудня 2005 року №1552-МР «Про вилучення, надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям та внесення змін до рішень Сумської міської ради» ; пункту 25 додатку №1 до свого рішення від «29» грудня 2005 року №1585-МР «Про затвердження договорів оренди земельних ділянок та договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок» ; розірвання договорів оренди із суб'єктом підприємницької діяльності-фізичною особою ОСОБА_1 та скасувати рішення Сумської міської ради від «14» червня 2006 року № 60-МР в цій частині.
3.Стягнути з Сумської міської ради ( код ЄДРПОУ 23823253; 40030, м. Суми, майдан Незалежності ,2 ) на користь субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1) витрати по сплаті державного мита в розмірі 85,00 грн. та витрати на інформаціно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. .
4.Копію рішення надіслати сторонам по справі .
Повний текст рішення підписаний суддею 07.12.09 року.
Суддя