Постанова № 70020848, 25.10.2017, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
25.10.2017
Номер справи
905/1247/16
Номер документу
70020848
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2017 року Справа № 905/1247/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Коробенка Г.П.- головуючого, Алєєвої І.В., Корсака В.А.,розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Приватного підприємства "ВТБ Лізинг Україна" на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 16.05.2017у справі№905/1247/16 Господарського суду Донецької областіза позовомПриватного підприємства "ВТБ Лізинг Україна"доПублічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет пору, на стороні відповідача: Державного підприємства "Донецька залізниця"простягнення 34 931 391,15 грн.

У судовому засіданні взяли участь представники:

від позивача: Чепіга О.Д. (представник за дов. від 10.01.2017);

від відповідача: Щербина В.М. представник за дов. від 09.12.2016);

Корсун Ю.Ю. (представник за дов. від 26.07.2017);

від третьої особи: Поляков О.Г. (представник за дов. від 08.11.2016);

В С Т А Н О В И В :

Рішенням господарського суду Донецької області від 24.05.2016 р., залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 11.07.2016 р., позовні вимоги Приватного підприємства "ВТБ Лізинг Україна", задоволені у повному обсязі, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" на користь позивача заборгованість за договором фінансового лізингу №88-ФЛ Д/Т-071443/НЮ від 02.07.2007р. у розмірі 34 722 885,01 грн., 3% річних у розмірі 208 506,14 грн., витрати по сплаті судового збору у розмірі 206 700, 00грн.

Постановою Вищого господарського суду України від 26.10.2016р. постанову Донецького апеляційного господарського суду від 11.07.2016р. і рішення господарського суду Донецької області від 24.05.2016р. у справі №905/1247/16 скасовано, справу скеровано на новий розгляд до господарського суду Донецької області.

Скасовуючи рішення і постанову та направляючи справу на новий розгляд, Вищий господарський суд України вказав, що при новому розгляді справи суду необхідно для правильного вирішення спору у даній справі, дослідити, як питання внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення Державного підприємства "Донецька залізниця" як юридичної особи, так і питання передачі майна, прийнятого за договором фінансового лізингу №88-ФЛ Д/Т-071443/НЮ від 02.07.2007р. Державним підприємством "Донецька залізниця" - Публічному акціонерному товариству "Українська залізниця". Також, Вищий господарський суд визнав помилковим незастосування судами до спірних правовідносин п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. № 200 "Про утворення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 року № 604.

За результатами нового розгляду справи, рішенням господарського суду Донецької області від 26.01.2017 р. позовні вимоги Приватного підприємства "ВТБ Лізинг Україна" до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державного підприємства "Донецька залізниця" про стягнення 34 931 391,15 грн. - задоволені у повному обсязі.

Донецький апеляційний господарський суд, постановою від 16.05.2017, рішення місцевого суду скасував та прийняв нове рішення, яким відмовив у задоволенні позову.

Приватне підприємство "ВТБ Лізинг Україна" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 16.05.2017 року та залишити в силі рішення господарського суду Донецької області, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заявник касаційної скарги зазначає, що судом апеляційної інстанції при винесені оскаржуваної постанови неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема щодо тлумачення норм Постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014. Скаржник вважає, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України чітко визначено, що зобов'язання ДП "Донецька залізниця" (в т.ч. і заборгованість за договором фінансового лізингу №88-ФЛ ДТ/-071443/НЮ від 02.07.2007) закріплюється в балансі Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця".

У відзивах ПАТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" та ПАТ "Українська залізниця" просять оскаржувану постанову залишити без змін з підстав , наведених у тексті відзивів.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.07.2007 р. між Приватним підприємством "ВТБ Лізинг Україна" (лізингодавець) та Державним підприємством "Донецька залізниця" (лізингоодержувач) з урахуванням протоколу розбіжностей та протоколу узгодженості розбіжностей було укладено договір фінансового лізингу №88-ФЛ ДТ/-071443/НЮ, предметом якого є майно, вказане в специфікації (Додаток № 1) - Електровози магістральні ДЕ1, відповідно до встановлених лізингоодержувачем технічних вимог, визначених Додатком № 2, яке передається лізингодавцем в строкове платне володіння, користування з правом викупу (далі-лізинг) лізингоодержувачу на умовах, визначених цим договором з відома і дозволу лізингодавця.

Положеннями п. 2.1. договору передбачено, що лізингодавець набуває у власність у продавця предмет лізингу, визначений лізингоодержувачем, технічні параметри, гарантія якості, необхідний склад документації яких задовольняють потреби лізингоодержувача, і передає їх лізингоодержувачу за плату в тимчасове володіння і користування на умовах, передбачених цим договором.

Відповідно до п. 2.2. договору, якісні показники, виробник, модель предмета лізингу визначаються Додатком № 2 до цього договору.

Згідно з п.1.7 договору, графік лізингових платежів викладений у Додатку № 4 до договору, який є невід'ємною частиною цього договору.

Сторони за договором узгодили, що за користування предметом лізингу передбачений лізинговий платіж-сума грошових коштів, що підлягають перерахуванню лізингодавцю в день розрахунку, відповідно до графіку нарахування платежів (п.п. 1.8-1.9 договору).

Лізингові платежі за користування предметом лізингу по кожному графіку здійснюються лізингоодержувачем до закінчення Лізингового періоду не пізніше 20 числа поточного місяця, відповідно до графіка і мають бути скоригованими на коефіцієнт коригування (К) сумами Лізингових платежів(п. 3.5 договору).

Платежі за цим договором здійснюються в гривнях (п. 3.8. договору).

Пунктом 5.2 договору передбачено, що лізингоодержувач набуває право користування предметом лізингу на умовах цього договору з моменту підписання уповноваженими представниками сторін акта приймання - передачі предмета лізингу в лізинг. Строк фінансового лізингу складає 91 місяць (лізинговий період) (п.4.1 договору у редакції додаткової угоди № 5 від 09.09.2014р.).

У п.12.1 договору сторони погодили, що цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до виконання сторонами всіх зобов'язань, передбачених даним договором.

У специфікації (Додаток № 1) до договору визначено, що предметом лізингу є електровози магістральні ДЕ1 (3 шт.) та його вартість складає 69 168 000, 00грн., в т.ч. ПДВ - 20% 11 528 000,00 грн.

На виконання умов договору позивач передав, а третя особа прийняла предмет лізингу - електровоз магістральний ДЕ-1, заводський № 036, електровоз магістральний ДЕ-1, заводський № 038, електровоз магістральний ДЕ-1, заводський № 040, що підтверджується підписаними сторонами та скріпленими печатками підприємств актами приймання-передачі майна в лізинг від 06.11.2007р., 30.12.2007р., 11.03.2008р. відповідно. У вказаних актах наявна відмітка про те, що електровози магістральні передані лізингоодержувачу на станції Красний Лиман Донецької залізниці.

Додатком № 4 до договору є "Графік лізингових платежів", в якому викладені графіки лізингових платежів №№ 1,2,3 (щодо кожного електровоза магістрального ДЕ1), визначені дати та суми щомісячних лізингових платежів, які підлягають оплаті лізингоодержувачем, до яких включено відшкодування вартості предмету лізингу, відсотки та комісії. Курс, встановлений НБУ для одного долара США на момент підписання договору складає 5,05 грн.

Протягом дії договору фінансового лізингу до графіка лізингових платежів неодноразово вносились зміни та додатковою угодою № 5 від 09.09.2014р. сторони доповнили договір додатком №4в "Графік лізингових платежів", в якому викладено графіки лізингових платежів №№ 1,2,3 (щодо кожного електровоза магістрального ДЕ1) в остаточній редакції.

У п. 3, п. 4 додаткової угоди № 5 від 09.09.2014р. встановлено, що з дати підписання цієї угоди лізингоодержувач здійснює лізингові платежі лише згідно Додатку №4в, всі раніше підписані графіки лізингових платежів до договору вважаються такими, що втратили чинність.

Як посилався позивач, лізингоодержувач зобов'язався сплачувати лізингові платежі за період з серпня 2014р. по жовтень 2015р. у наступному порядку, а саме: до 20.08.2014р. - 832 785,60 грн., до 20.09.2014р. - 832 785,60 грн., до 20.10.2014р. - 832 785,60 грн., до 20.11.2014р. - 832 785,60 грн., до 20.12.2014р. - 439 507,31 грн., до 20.01.2015р. - 46599,77 грн., до 20.02.2015р. - 391 862,58 грн., до 20.03.2015р. - 391 862,58 грн., до 20.04.2015р. - 391 862,58 грн., до 20.05.2015р. - 391 862,58 грн., до 20.06.2015р. - 391862,58 грн., до 20.07.2015р. - 391 862,58 грн., до 20.08.2015р. - 391 862,58 грн., до 20.09.2015р. - 391 862,58 грн., до 20.10.2015р. - 391 862,58 грн.

Оскільки Державне підприємство "Донецька залізниця" свої зобов'язання за договором фінансового лізингу №88-ФЛ Д/Т-071443/НЮ від 02.07.2007р. належним чином не виконувало, у зв'язку з чим за останнім утворилася заборгованість у розмірі 34 722 885,01 грн. та на яку нараховано 3% річних у розмірі 208 506,14 грн., позивач звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із доведеності факту неналежного виконання третьою особою його зобов'язань за договором фінансового лізингу №88-ФЛ Д/Т-071443/НЮ від 02.07.2007р. щодо своєчасної оплати лізингових платежів.

Разом з тим, приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що належним відповідачем у справі є Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", оскільки Законом України "Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" прямо передбачено, що товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, у тому числі і третьої особи - Державного підприємства «Донецька залізниця». При цьому, за висновком господарського суду, приписи означеного Закону мають ставитись у пріоритет перед постановами Кабінету Міністрів України.

Апеляційний господарський суд скасовуючи рішення місцевого господарського суду виходив з того, що у даному випадку Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» не має відповідати за неналежне виконання своїх зобов'язань Державним підприємством «Донецька залізниця» за договором фінансового лізингу №88-ФЛ ДТ/-071443/НЮ від 02.07.2007р.

Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця", як нова юридична особа, утворене згідно із Законом України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. № 200 "Про утворення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця". Як вбачається із положень наведеного Закону та постанови Кабінету Міністрів України: всі підприємства, на базі яких утворюється ПАТ "Укрзалізниця", реорганізовуються шляхом злиття.

Статут Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 р. № 735.

Згідно з пунктами 1, 2 Статуту ПАТ «Українська залізниця» є юридичною особою, що утворене відповідно до Закону № 4442-VI, Постанови № 200; товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. Товариство є юридичною особою з дня державної реєстрації (пункт 12 Статуту).

Товариство має у власності майно, що внесене до його статутного капіталу, та/або інше майно, набуте ним на підставах, що не заборонені законодавством. Товариство здійснює володіння, користування та розпорядження таким майном згідно з метою своєї діяльності з урахуванням вимог законодавства та цього Статуту. За товариством закріплено на праві господарського відання державне майно, що передане йому відповідно до законодавства. Товариство здійснює користування та розпорядження таким майном відповідно до мети своєї діяльності з урахуванням обмежень, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом (пункти 20, 21 Статуту).

Відповідно до пунктів 25, 26, 53, 54 Статуту, засновником товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Управління корпоративними правами держави стосовно товариства здійснює Кабінет Міністрів України. Управління корпоративними правами держави, переданими до статутного капіталу товариства, здійснює товариство. Єдиним акціонером товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Вищим органом є загальні збори акціонерів. Функції загальних зборів виконує Кабінет Міністрів України. Функції вищого органу, які передбачені законодавством, цим Статутом, а також внутрішніми документами товариства, крім функцій, зазначених у пункті 56 цього Статуту, здійснюються Кабінетом Міністрів України одноосібно.

Державну реєстрацію Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» здійснено 21 жовтня 2015 року.

Одночасно, у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) міститься інформація про те, що Державне підприємство «Донецька залізниця» перебуває у стані припинення, однак запис про припинення у Реєстрі відсутній.

Крім того, в Реєстрі наведено дані про юридичних осіб, правонаступником яких є Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», серед яких зазначено Державне підприємство «Донецька залізниця». Водночас, згідно з інформацією у Реєстрі про здійснення зв'язку з юридичною особою правонаступництво Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» щодо Державного підприємства «Донецька залізниця» настає відповідно до Постанови № 604 після внесення майна до статутного капіталу правонаступника.

Реорганізація юридичної особи, як самостійний вид її припинення, передбачає проведення певної процедури та характеризується деякими особливостями. Так, зокрема, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ст. 104 Цивільного кодексу України); комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами (ст. 107 Цивільного кодексу України).

Отже, відповідно до чинного цивільного законодавства України, при реорганізації (злитті) юридичних осіб перехід прав і обов'язків до новоутвореної юридичної особи відбувається на підставі передавального акта, в якому про це має бути чітко зазначено.

Про необхідність затвердження таких передавальних актів йдеться й у постанові Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. № 200 "Про утворення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця".

За таких обставин, сама по собі вказівка в Законі України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", а також у постанові Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. № 200 та у Статуті відповідача про те, що Публічне акціонерне товариство "Укрзалізниця" є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, не призводить до автоматичного правонаступництва без проведення інвентаризації майна та затвердження передавальних актів і припинення юридичних осіб таких підприємств.

За змістом пунктів 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200, проведенню реорганізації (злиття) має передувати проведення інвентаризації майна підприємств, що реорганізуються (зливаються), та складання актів інвентаризації майна, після чого мають складатися та затверджуватися передавальні акти майна та зведені акти майна, що вносяться до статутного капіталу Публічного акціонерного товариства "Укрзалізниця".

Крім того, в п.5 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до цього пункту, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за Публічним акціонерним товариством "Укрзалізниця" на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 р. № 604.

Вищенаведені нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України прямо вказують, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування (в тому числі й Державного підприємства «Донецька залізниця»), їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не ввійшло до статутного капіталу Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця». При цьому в балансі Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» мають тимчасово відображатися тільки активи таких підприємств (зобов'язання в балансі не відображаються і до Публічного акціонерного товариства "Укрзаліниця" не переходять).

Згідно з наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014р. №33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення" Донецьку і Луганську області з 07.04.2014 року визначено районами проведення антитерористичної операції, а Державне підприємство «Донецька залізниця» зареєстровано у м. Донецьку.

Із комплексного аналізу зазначених норм права можна дійти висновку, що спеціальним Законом №4442-VI визначено особливості утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», на виконання якого Кабінет Міністрів України прийняв відповідні нормативно-правові акти та діяв не тільки як вищий орган у системі органів виконавчої влади, а й як особа, яка здійснює на підставі цього Закону від імені держави функції вищого органу управління Товариством.

Зважаючи на викладене, питання правонаступництва Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» стосовно Державного підприємства «Донецька залізниця» визначається спеціальним законом та прийнятими на його виконання постановами №200 та №604, які пов'язують перехід прав і обов'язків Державного підприємства «Донецька залізниця» до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» з інвентаризацією, складанням передавального акта та внесенням майна до статутного капіталу правонаступника.

В свою чергу, відповідно до передавального акта від 05.08.2015р. правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обов'язків ДП "Донецька залізниця", яке розташоване на території проведення АТО, не включається до зведених актів інвентаризації, а відображається в балансі і закріплюється в частині активів за Відповідачем на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п.2 постанови КМУ від 12.11.2014р. №604.

За змістом зведеного передавального акту від 06.08.2015р., затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015р., комісією з утворення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця (до складу якої входив голова комісії з реорганізації Державного підприємства «Донецька залізниця»), на підставі ст.107 Цивільного кодексу України складено та підтверджено вартість і склад активів та зобов'язань. При цьому, визначено, що майно, яке розташовано на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції не включено до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображено в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюються в частині активів за Публічним акціонерним товариством Українська залізниця на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п.2 постанови №604 від 12.11.2014р. Кабінету Міністрів України.

При цьому, розмежування таких прав та обов'язків Державного підприємства «Донецька залізниця» баланс (звіт про фінансові результати) та розшифровки його статей не містять (Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 08.02.2017р. у справі №910/5096/16, від 08/.02.2017р. у справі № 910/1074/16, від 22.02.2017р. у справі № 910/8325/16, від 22.02.2017р. у справі № 910/9323/16, від 22.02.2017 у справі №910/8349/16, від 15.03.2017р. у справі№910/7780/16, від 15.03.32017р. у справі № 6426/16, від 15.03.2017р. у справі 905/778/16).

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції у справі, що розглядається, правильно застосував норми матеріального права та дійшов обґрунтованого висновку що у даному випадку Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» не має відповідати за неналежне виконання своїх зобов'язань Державним підприємством «Донецька залізниця» за договором фінансового лізингу №88-ФЛ ДТ/-071443/НЮ від 02.07.2007р.

Доводи скаржника не спростовують висновків суду апеляційної інстанції та зводяться до переоцінки доказів, яким вже було надано оцінку апеляційним господарським судом.

Оскільки порушення судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, котрі встановлюють правила доказування, розподілу обов'язків доказування, належності й припустимості доказів, порядку збирання і дослідження доказів, судом не виявлено, то колегія суддів визнає судові рішення такими, що відповідають чинному законодавству України та обставинам справи, підстави для скасування яких відсутні.

Керуючись ст. 1115, 1117, 1118, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 16.05.2017 у справі №905/1247/16 залишити без змін.

Головуючий суддя Г.П. Коробенко

Судді: І.В. Алєєва

В.А. Корсак