Ухвала суду № 70018724, 06.11.2017, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
182/28/17
Номер документу
70018724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 182/28/17

Провадження № 6-а/0182/156/2017

У Х В А Л А

Іменем України

06.11.2017 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Тихомирова І.В.

при секретарі - Рахуба О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Нікополі заяву Державної судової адміністрації України про зміну способу виконання ухвали Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 серпня 2017 року, -

встановив:

Представник Державної судової адміністрації України ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про зміну способу виконання ухвали Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 серпня 2017 року по справі № 182/28/17.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 серпня 2017 року задоволено заяву Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Стягнуто з Державної судової адміністрації України на користь Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації кошти в сумі 640 грн. 00 коп., які були стягнуті Головним управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на підставі виконавчого листа, виданого 23 лютого 2017 року Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської області по адміністративній справі № 182/28/17 провадження № 2-а/0182/5/2017 про стягнення на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Пунктом 12 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22 жовтня 2010 року № 12 визначено, що ДСА України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державної казначейської служби України.

Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Пунктом п’ятим частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, судовий збір.

Отже законодавством визначено, що судовий збір зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України, а не на рахунок ДСА України.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» не передбачає ДСА України окремої бюджетної програми для відшкодування судових витрат.

Відповідно до частини третьої статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Державна судова адміністрація України здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо всіх судів, крім Верховного суду та, згідно з вимогами пункту 3 частини п’ятої статті 22 Бюджетного кодексу України, отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження в законі про Державний бюджет України і приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами передбачений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (далі - Порядок).

Пунктом 17 Порядку визначено, що стягувані, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Пунктом 19 Порядку встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

Тобто, чинним законодавством чітко врегульовано процедуру стягнення з бюджету судового збору.

Абзацом другим частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що за наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Враховуючи наведені обставини, представник Державної судової адміністрації України ОСОБА_1 просить суд змінити спосіб виконання ухвали Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 серпня 2017 року по справі № 182/28/17, шляхом стягнення судового збору у сумі 640 грн. 00 коп. на користь Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації з Державного бюджету України (з рахунків, на які ці кошти були зараховані).

Представник Державної судової адміністрації України просив розглянути заяву без участі представника ДСА України.

У відповідності до ч.2 ст.263 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб не перешкоджає судовому розгляду питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи № 182/28/17, провадження № 2-а/0182/5/2017 суд дійшов наступного висновку.

Як встановлено судом, постановою судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання здійснити перерахунок та виплатити недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік.

Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо невиплати у 2016 році ОСОБА_2 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком.

Зобов’язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Дана постанова набула чинності 10 лютого 2017 року (а.с.16-19).

Ухвалою суду від 17 серпня 2017 року визнано виконавчий лист, виданий 23 лютого 2017 року Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської області по адміністративній справі № 182/28/17 провадження № 2-а/0182/5/2017 за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання здійснити перерахунок та виплатити недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік щодо стягнення на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп. таким, що не підлягає виконанню.

Стягнуто з Державної судової адміністрації України на користь Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації кошти в сумі 640 грн. 00 коп., які були стягнуті Головним управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на підставі виконавчого листа, виданого 23 лютого 2017 року Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської області по адміністративній справі № 182/28/17 провадження № 2-а/0182/5/2017 про стягнення на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп. (а.с.36-37).

Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення. За наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об’єкта стягнення або з інших причин.

Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати його по суті.

З матеріалів справи вбачається, що до суду повернувся виконавчий лист, виданий 23 лютого 2017 року Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської області по адміністративній справі № 182/28/17 провадження № 6-а/0182/5/2017, про стягнення на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп., який був виконаний Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.

У вказаному виконавчому листі стягувачем зазначено – Державну судову адміністрацію України.

Відповідно до п.12 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22.10.2010 року № 12, Державна судова адміністрація України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державного казначейства України.

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Відтак, встановлені обставини не дають підстав для висновку про неможливість виконання ухвали суду від 17 серпня 2017 року, що відповідно до статті 263 КАС було б підставою для зміни способу її виконання, адже виконання зазначеної ухвали суду фактично можливе.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що представник Державної судової адміністрації України просить суд фактично змінити зміст резолютивної частини ухвали суду від 17 серпня 2017 року, стягнувши судовий збір з Державного бюджету України, а не з Державної судової адміністрації України.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що в даному випадку відсутні підстави для зміни способу виконання ухвали Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 серпня 2017 року по адміністративній справі № 182/28/17, а тому приходить висновку, що у задоволенні заяви представника Державної судової адміністрації України про зміну способу виконання зазначеної ухвали слід відмовити.

На підставі викладеного і керуючись ст.263 КАС України, -

ухвалив:

Відмовити Державній судовій адміністрації України в задоволенні заяви про зміну способу виконання ухвали Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 серпня 2017 року по справі № 182/28/17.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Нікопольський міськрайонний суд протягом п’яти днів з дня отримання її копії.

Суддя: ОСОБА_3