
Провадження №3/760/6307/17
у справі №760/15627/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 вересня 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., за участю представника Київської міської митниці ДФС Грабчака П.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Київської міської митниці ДФС, у відношенні гр. ОСОБА_2/ ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Грузія, м. Чіатура, місце роботи академічний університет ім. Івана Джавахішвілі, адміністратор, паспорт громадянки Грузії P GEO НОМЕР_1 від 29.11.2012, місце проживання АДРЕСА_1 про порушення митних правил, передбачених ст.471 Митного Кодексу України, -
В С Т А Н О В И В :
Відносно гр. ОСОБА_2/ ОСОБА_2 складено протокол про порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України, яке полягає в тому, що 02.07.2017 об 08 год. 45 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) у багажному відділенні сектору «Відліт», було проведено огляд багажу та ручної поклажі, що належить громадянці Грузії ОСОБА_2 (ОСОБА_2), яка слідувала до Тбілісі рейсом YE 211 літаком авіакомпанії «ЯнЕйр», було виявлено предмети, зовнішньо схожі на монети з дорогоцінних металів.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено та запрошено до оглядової кімнати з метою проведення митного огляду ручної поклажі. Під час огляду було виявлено предмети зовнішньо схожі на монети.
Зазначені предмети знаходилися у валізі пасажирки без ознак приховування.
Вказані предмети при переміщенні через митний кордон України підлягають обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до чинного законодавства України та наданню дозвільних документів на їх переміщення через митний кордон України. Зазначені предмети вилучені по даному протоколу про порушення митних правил.
Громадянка Грузії ОСОБА_2 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажирка митної декларації не заповнювала, з приводу декларування даних предметів до інспекторів митниці не зверталася.
Своїми діями пасажирка Грузії ОСОБА_2, порушила вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Постанову правління НБУ від 27.05.2008 №148 "Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України".
04.07.2017 постановою головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил, призначено проведення мистецтвознавчої експертизи.
Відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи від 02.08.2017 № 060-5829, надані на дослідження монети номіналом «5 рублєй» та «10 рублєй» - мають культурну цінність.
На підставі ст. 511 Митного кодексу України за цим протоколом вилучено: товари, що є безпосередніми предметами порушення митних правил; товари зі спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю; транспортні засоби, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України, а саме: монета номіналом 10 «рублєй», 1899 рік, Російська Імперія та монета номіналом 5 «рублєй», 1898 рік, Російська Імперія та знаходиться на відповідальному зберігання на складі Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела (І. Лепсе), 8А.
Відповідно до висновку експертизи вартість безпосередніх предметів правопорушення становить 580 доларів США, що в перерахунку на національну валюту складає 14903,51 грн.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Гр. ОСОБА_2/ ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася. Як вбачається з матеріалів, наданих представником Київської міської митниці про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Приймаючи до уваги, що суд позбавлений можливості в рамках МК України вжити заходів для забезпечення явки учасників процесу в судове засідання, окрім як шляхом направлення судової повістки, а законом передбачений скорочений термін притягнення особи до адміністративної відповідальності, зважаючи на наявне підтвердження про своєчасне сповіщення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про розгляд справи, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності громадянки ОСОБА_2/ ОСОБА_2 на підставі наявних у справі доказів.
Представник Київської міської митниці в судовому засіданні вважав наявним в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення представника Київської міської митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 02.07.2017 об 08 год. 45 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) у багажному відділенні сектору «Відліт», було проведено огляд багажу та ручної поклажі, що належить громадянці Грузії ОСОБА_2 (ОСОБА_2), яка слідувала до Тбілісі рейсом YE 211 літаком авіакомпанії «ЯнЕйр», було виявлено предмети, зовнішньо схожі на монети з дорогоцінних металів.
07 липня 2017 року постановою головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил призначено проведення мистецтвознавчої експертизи вилучених протоколом про порушення митних правил предметів правопорушення. Згідно висновку експертизи від 02.08.2017 № 060-5829, надані на дослідження монети номіналом «5 рублєй» та «10 рублєй» - мають культурну цінність, як предмет матеріальної культури, що має історичне значення, для його переміщення через митний кордон України потрібно оформити Свідоцтво на право вивезення.
Загальна вартість предмету правопорушення, згідно висновку експертизи, складає 580 доларів США, що у перерахунку у національну валюту на день переміщення предметів 02.08.2017 року становить 14993 грн.
Громадянин ОСОБА_2/ ОСОБА_2 митної декларації не заповнювала, з приводу декларування товарів до інспекторів митниці не зверталася, самостійно обрала форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчила про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.
Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137, відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю "зеленим" коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення "зеленого" коридору.
Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до ст. 12 Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. Про прийняте рішення власник культурних цінностей чи уповноважена ним особа письмово повідомляється в місячний термін від дня офіційного надходження клопотання.
Згідно ст. 13 ЗУ «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Зразок свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей (984-2000-п) затверджується Кабінетом Міністрів України.
Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Таким чином, своїми діями гр. ОСОБА_2/ ОСОБА_2 порушила вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».
Вказані обставини повністю підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: службовою запискою т.в.о. начальника м/п «Аеропорт «Київ (Жуляни)» Ф.Г.Клян, протоколом про порушення митних правил №0589/10000/15 від 02.07.2017 року, висновком експертизи № 060-5829 вих. від 02.08.2017 року, іншими доказами.
З огляду на викладене гр. ОСОБА_2/ ОСОБА_2 слід визнати винною у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_2/ ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 40-1, 265, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527 -529 Митного кодексу України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Гр. ОСОБА_2/ ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил вилученого відповідно до протоколу про порушення митних правил №0589/10000/17 від 02.07.2017 року, а саме: «монета номіналом 10 «рублєй», 1899 рік, Російська Імперія та монета номіналом 5 «рублєй», 1898 рік, Російська Імперія», які зберігаються на складі Київської міської митниці ДФС за адресою: Київ, бул. В. Гавела (І. Лепсе), 8А.
Стягнути з гр. ОСОБА_2/ ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 320,00 грн., який підлягає сплаті на наступні реквізити: УДК СУ Солом'янського району м. Києва, код отримувача /код за ЄДРПОУ/: 38050812, рахунок отримувача: 31212206700010, банк отримувача: ГУ ДКУ у м. Києві, код банку отримувача /МФО/: 820019, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: Букіна О.М.