Постанова № 70008885, 26.10.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2017
Номер справи
805/3115/17-а
Номер документу
70008885
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2017 р. Справа №805/3115/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:14:35

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.,

при секретарі судового засідання: Ковальової А.В.

за участю

представника відповідача: Іванової Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації до приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», третя особа Головне управління ДФС у місті Києві про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30.08.2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС150-14-0211710 та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08.12.2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655, -

В С Т А Н О В И В:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», третя особа Головне управління ДФС у місті Києві про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30.08.2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС150-14-0211710 та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08.12.2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації отримала лист Головного управління ДФС у м. Києві від 22.06.2017 року № 8176/9/26-15-12-05-16, яким НКРЗІ повідомлено, що ПрАТ «Азовзагальмаш» не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України.

Вважають, що дії Відповідача є такими, що прямо суперечать нормам законодавства України у сфері користування радіочастотним ресурсом. Просили анулювати ПАТ «Азовзагальмаш» дозволи на РЕЗ аналогового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30.08.2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС150-14-0211710 та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08.12.2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, надав письмові заперечення, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлені належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач здійснює користування радіочастотним ресурсом на підставі дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30.08.2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС 150-14-0211710 та дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08.12.2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655, які працюють під управлінням цих базових станцій з використанням тих же номіналів радіочастот.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, приватне акціонерне товариство «Азовзагальмаш» зареєстроване за адресою: 87535, Донецька область, площа Машинобудівельників, 1, код ЄДРПОУ 13504334.

З матеріалів справи вбачається, що до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, надійшов лист Головного управління ДФС у м. Києві від 22.06.2017 року № 8176/9/26-15-12-05-16, яким повідомлено про несплату ПАТ «Азовзагальмаш» рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.

Правова основа користування радіочастотним ресурсом України, повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України, визначені Законом України «Про радіочастотний ресурс України» від 1 червня 2000 року № 1770-III (далі - Закон № 1770-III).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1770-ІІІ радіочастотний ресурс - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону № 1770-ІІІ національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, здійснює свої повноваження у смугах радіочастот загального користування. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 14 Закону № 1770-III повноваженнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є ліцензування у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до цього Закону.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1770-III ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України - документ, який засвідчує право суб'єкта господарювання на користування радіочастотним ресурсом України протягом визначеного терміну в конкретних регіонах та в межах певних смуг, номіналів радіочастот з виконанням ліцензійних умов. Радіочастотний ресурс - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону № 1770-III органом державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, яка утворюється відповідно до Закону України «Про телекомунікації». Частиною першою ст. 14 вказаного Закону передбачено, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, здійснює свої повноваження у смугах радіочастот загального користування. Відповідно до п.1 ч.2 ст.14 Закону № 1770-III повноваженнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є ліцензування у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до цього Закону. Згідно п.1 ч. 2 ст. 30 Закону № 1770-III користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі: ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг. Ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України видаються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, суб'єктам господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг (ч. 1 ст. 31 Закону № 1770-III).

Згідно із ст. 57 Закону № 1770-III користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Збір за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до пп. 318.1.1 п. 318.1 ст. 318 ПК України загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, які користуються радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України, є платниками збору.

Згідно з пунктом 254.3 статті 254 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування рентною платою за користування радіочастотним ресурсом України є ширина смуги радіочастот, що визначається як частина смуги радіочастот загального користування у відповідному регіоні та зазначена в ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України або в дозволі на експлуатацію РЕЗ та ВП.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується договором № 13504334/ПР-09654 від 01.07.2015 року, договором доручення № ПР-10423 від 13.10.2017 року та платіжним дорученням № 3388 від 20.102.2017 року, ПрАТ «Азовзагальмаш» станом на 26.10.2017 року в державній бюджет України перерахувало грошові кошти в сумі 5064,78 грн. в знак погашення заборгованості за користування радіочастотним ресурсом України.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 6 Закону № 1770-III користувачі радіочастотного ресурсу України зобов'язані вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.

Крім того суд вказує на те, що відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України «Про радіочастотний ресурс України», дозволи у смугах радіочастот загального користування видає Український державний центр радіочастот, який підпорядкований позивачу. Дозволи видаються на бланках, затверджених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Відповідно до ст. 45 Закону № 1770 регламентований порядок анулювання дозволів РЕЗ. Так, згідно ч. 1 ст. 45 анулювання дозволу на експлуатацію здійснюється УДЦР самостійно або за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, тобто Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Частиною 2 ст. 45 Закону № 1770 регламентований вичерпний перелік для прийняття національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, рішення про анулювання дозволу на експлуатацію, серед яких немає такої підстави як наявність заборгованості з рентної плати.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, передається до УДЦР та вручається або надсилається рекомендованим листом користувачу радіочастотного ресурсу України із зазначенням підстав анулювання дозволу не пізніше трьох робочих днів від дати прийняття рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України № 1770 державний нагляд за користуванням радіочастотним ресурсом України здійснюють національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації. Державний нагляд за користуванням радіочастотним ресурсом України здійснюється шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

Отже, з огляду на вищевикладене, суд зазначає, що для анулювання ПАТ «Азовзагальмаш» Дозволів за користування РЕЗ Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації не потрібно звертатись до суду, адже такими самостійними повноваженнями він наділений Законом № 1770.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Донецький окружний адміністративний суд, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації є таким, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації до приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», третя особа Головне управління ДФС у місті Києві про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30.08.2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС150-14-0211710 та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08.12.2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655 - відмовити.

Повний текст постанови складений 31 жовтня 2017 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Тарасенко І.М.