Ухвала суду № 70000742, 30.10.2017, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
30.10.2017
Номер справи
908/47/17
Номер документу
70000742
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 5/9/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

30.10.2017 Справа № 908/47/17

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Проскуряков К.В., судді: Боєва О.С., Носівець В.В., розглянувши заяву №б/н від 04.10.2017р. (вх. №08-06/23622 від 09.10.2017р.) Таврійської сільської ради про надання відстрочки виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17 до 31.03.2018 року.

За позовом: Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України (01601, Київська область, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6, поштова адреса: 04116, Київська область, м. Київ, вул. Шолуденка, 1)

До відповідача: Таврійської сільської ради (71730, Запорізька область, Токмацький район, с. Таврія, вул. Радянська, 17)

Третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевского, 12/2)

Третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 енергетики та вугільної промисловості України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 30)

Третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 обласна державна адміністрація (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 164)

Третя особа-4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації Запоріжгаз (69000, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7)

Третя особа-5, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 районна державна адміністрація (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, 45)

про стягнення 912 968,27 грн.

Представники сторін:

Від позивача: не зявився.

Від відповідача(заявника): ОСОБА_6, рішення № 02 від 18.11.2015р.

СУТНІСТЬ СПОРУ:

09.10.2017р. до господарського суду Запорізької області від Таврійської сільської ради надійшла заява № б/н від 04.10.2017р. про надання відстрочки виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17 до 31.03.2018р.

Ухвалою суду від 09.10.2017р. №908/47/17 заяву прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 18.10.2017р.

Розпорядженням керівника апарату суду №П-782/17 від 17.10.2017р., відповідно до пунктів 2.3.3, 2.3.47 та 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №908/47/17, за заявою судді-доповідача у справі ОСОБА_7, враховуючи перебування у відпустці судді-члена колегії ОСОБА_8 з 17.10.2017р. по 20.10.2017р.

Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України №30 від 26.11.2010р., протоколом автоматичного розподілу справ між суддями від 17.10.2017р., справу №908/47/17 передано на розгляд у наступному складі: головуючий суддя Проскуряков К.В., судді: Боєва О.С., Носівець В.В.

Ухвалою суду від 17.10.2017р. №908/47/17 справу прийнято до розгляду та призначено розгляд заяви про відстрочку виконання рішення на 30.10.2017р.

У судовому засіданні 30.10.2017р. заявник підтримав доводи викладені у заяві №б/н від 04.10.2017р. про відстрочку виконання рішення суду у справі №908/47/17, пояснивши, що рішенням господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17 позовні вимоги ПАТ НАК Нафтогаз України задоволено у повному обсязі. Стягнуто з Таврійської сільської ради суму основного боргу у розмірі 439 691,32 грн., 3 % річних у розмірі 38 491,01 грн., втрати від інфляції у розмірі 434 785,94 грн., судовий збір у розмірі 13 694,52 грн. На виконання вказаного рішення судом видано судовий наказ від 27.06.2017р. №908/47/17. Заявник зазначає що не погодився з рішенням господарського суду, однак за відсутності в бюджеті коштів на сплату судового збору за подачу апеляційної скарги не мав змоги скористатися своїм правом на апеляційне оскарження рішення. Заявник посилається на п.2.3.14 договору №14/6624/12 від 30.10.2012р. укладеного між ПАТ НАК Нафтогаз України та Таврійської сільської ради, у якому передбачена компенсація витрат на добудову обєкта з державного бюджету. На виконання вказаного пункту договору заявник звернувся із клопотанням №424,423 від 08.08.2017р. до ОСОБА_1 Міністрів України та ОСОБА_2 фінансів України з проханням включити в державний бюджет на 2018р. кошти у сумі 912 968,27 грн., для погашення боргу перед ПАТ НАК Нафтогаз України. У своїх письмових поясненнях заявник зазначає, що наразі ним отримано відповідь від ОСОБА_2 фінансів України від 29.08.2017р. №06310-06-21/23247, у якому повідомлено, що з 2009-2017рр. не передбачалося повернення коштів ПАТ НАК Нафтогаз України за добудову обєктів газифікації, і тому підстав щодо компенсації з державного бюджету повернення коштів ПАТ НАК Нафтогаз України за добудову обєктів газифікації відсутні. Також, Таврійська сільська рада спільно з заступником голови ОСОБА_5 РДА звернулися до депутата ВРУ ОСОБА_9, який в свою чергу звернувся із депутатським запитом до премєр-міністра ОСОБА_10 про надання інформації. Заявник, також, зазначає , що знаходиться у скрутному становищі, а саме: на балансі знаходиться шкільний автобус, яким здійснюється підвезення учнів та вихованців, педагогів до закладу освіти, витрати пального становлять 80 л. на тиждень, але на даний момент сільська рада не може здійснювати організований підвіз дітей згідно програми «Шкільний автобус». Станом на перше вересня 2017р. і на час подання вказаної заяви заявник звертається до фермерів Таврійської сільської ради про допомогу та забезпечення паливом шкільного автобусу. Також, як зазначає заявник, у його власності знаходиться ДНЗ «Вербиченька», який повністю фінансує заявник, після закриття рахунків незахищених статей заявник зіткнувся із проблемою того, що батьківська плата за харчування перераховується на вказані рахунки. Заявник зазначає, що ним здійснюється організація і контроль водозабезпечення населення. Так, в комунальній власності Таврійської сільської ради перебуває підприємство «Новогорівське», що обслуговує 6 сіл та 7 свердловин, лише в 2017р. вже було отре монтовано дві свердловини на загальну суму 230 000,00 грн. Представник заявника вказує, що в 2018р. зможе акумулювати кошти для погашення боргу з мінімальними втратами для соціально-економічного життя громади та підлеглих закладів на підставі рішення №02 від 10.07.2017р. «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2018рік», яким буде збільшено ставку податку на землю. Заявник звертає увагу суду на те, що при затвердженні місцевого на 2018р. ним буде здійснено заплановані заходи для виконання рішення господарського суду Запорізької області за наказом від 27.06.2017р. по справі 908/47/17. На підставі викладеного просить суд відстрочити виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17 до 31.03.2018р.

Представник позивача (стягувача) у судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце призначеного судового засідання був повідомлений належним чином шляхом направлення на його адресу відповідної ухвали. Клопотань про розгляд справи без уповноваженого представника або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Документи витребувані ухвалами суду від 09.10.2017р. та 17.10.2017р. не надіслав.

Розглянувши зазначену заяву та додані до неї документи, вислухавши та вивчивши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Частиною 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17 позов задоволено у повному обсязі, стягнуто з Таврійської сільської ради на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України суму основного боргу у розмірі 439 691,32 грн., 3 % річних у розмірі 38 491,01 грн., втрати від інфляції у розмірі 434 785,94 грн. та судовий збір у розмірі 13 694,52 грн.

27.06.2017р. на виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. №908/47/17 було видано наказ.

За приписами ст. 129 Конституції України та стаття 115 ГПК України передбачає, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обовязковими на усій території України і виконуються у порядку, встановленим Законом України Про виконавче провадження.

Виконання судового рішення є невідємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).

Відповідно до ст. 121 ГПК України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони виконавчого провадження або за власною ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови.

Згідно ч. 1 п. 31 «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011р. №845, передбачено наступне: у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику вимогу щодо необхідності вжиття боржником заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.

Відповідно до листа Токмацького управління Державної казначейської служби в Україні Запорізької області від 14.07.2017р. за вих. №01-08.2/229-899 заявника було повідомлено про надходження заяви від 06.07.2017р. №50/05-896 про виконання наказу господарського суду Запорізької області від 27.06.2017р. у справі №908/47/17 щодо стягнення з Таврійської сільської ради на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України» суму основного боргу у розмірі 439 691,32 грн., 3 % річних у розмірі 38 491,01 грн., втрати від інфляції у розмірі 434 785,94 грн. та судового збору у розмірі 13 694,52 грн.

Таким чином суд приходить до висновку, що Таврійська сільська рада є стороною виконавчого провадження, яке здійснює ОСОБА_5 управління Державної казначейської служби в Україні Запорізької області.

Пунктом 7.1.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України визначено, що відстрочка це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.

Пунктом 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України передбачено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.

При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення.

Згідно з правовою позицією Європейського суду з прав людини, несвоєчасне виконання рішення суду може бути мотивоване наявністю певних обставин, відстрочка виконання рішення суду не повинна шкодити сутності права, гарантованого ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод відповідно до якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обовязків цивільного характеру, а у системному розумінні даної норми та національного закону, суд не повинен перешкоджати ефективному поновленню у правах, шляхом виконання судового рішення, тобто довготривале невиконання рішення суду може набути форми порушення права на справедливий розгляд, що не може бути виправдано за конкретних обставин справи. Крім того, довготривале невиконання рішення суду порушує право на повагу до власності та на вільне володіння власністю у звязку з тим, що рішення набуває ознак довготривалого невиконання.

Європейський суд з прав людини зазначає, що межі виправданої затримки виконання рішення суду залежить, зокрема, від складності виконавчого провадження, суми та характеру, що визначено судом.

Стосовно системності виконання Європейський суд підкреслює, що присудження грошових коштів не надає помякшення у виконавчому провадженні, а отже сама можливість надання відстрочки виконання судового акту повинна носити виключний характер.

В обґрунтування зазначеної заяви відповідач послався на обставини, які вважає винятковими, оскільки вони перешкоджають своєчасно виконати рішення у спосіб та порядок визначені судом.

Станом на теперішній час, побудований Таврійською сільською радою міжсільський газопровід, є власністю держави. Заборгованість виникла за наслідками виконання договору від 30.10.2012р. №14/6624/12, який було укладено на виконання розпорядження ОСОБА_1 Міністрів України від 26.08.2009р. № 1001-р Про добудову підвідних газопроводів зі змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням ОСОБА_1 Міністрів України від 13.09.2010 №1881-р, Розпорядження голови ОСОБА_3 ОДА №309 від 02.07.2012, рішення сесії №01 від 01.10.2012р. Таврійської сільської ради, рішення сесії №04 від 28.12.2012р. Таврійської сільської ради.

Заявником було направлено клопотання №424,423 від 08.08.2017р. до ОСОБА_1 Міністрів України та ОСОБА_2 фінансів України з проханням включити в державний бюджет на 2018р. кошти у сумі 912 968,27 грн., для погашення боргу перед ПАТ НАК Нафтогаз України. Таврійська сільська рада отримала відповідь від ОСОБА_2 фінансів України від 29.08.2017р. №06310-06-21/23247, у якому повідомлено, що з 2009-2017рр. не передбачалося повернення коштів ПАТ НАК Нафтогаз України за добудову обєктів газифікації, і тому підстав щодо компенсації з державного бюджету повернення коштів ПАТ НАК Нафтогаз України за добудову обєктів газифікації відсутні. Також, Таврійська сільська рада спільно з заступником голови ОСОБА_5 РДА звернулися до депутата ВРУ ОСОБА_9, який в свою чергу звернувся із депутатським запитом до премєр-міністра ОСОБА_10 про надання інформації. Однак на час подання заяви про відстрочку виконання рішення вказане питання не вирішено.

На обґрунтування факту неможливості наразі виконання рішення суду від 01.06.2017р. заявник, також, вказує на той факт, що на його балансі знаходяться шкільний автобус, котрий здійснює підвезення учнів, вихованців та педагогів, у звязку із браком коштів заявник змушений звертатися за допомогою до фермерів Таврійської сільської ради про допомогу, однак, представник Таврійської сільської ради вказує на той факт, що вказана допомога є тимчасовою. У комунальної власності заявника знаходиться ДНЗ «Вербиченька», зазначений заклад повністю фінансує Таврійська сільська рада, а батьківська плата за харчування зараховується на рахунки, які підлягають арешту. Також, в комунальній власності Таврійської сільської ради перебуває підприємство «Новогорівське», яке здійснює водозабезпечення майже 2 000 населення 6 сіл та 7 свердловин та в 2017р. було здійснено ремонт 2 свердловин на суму 230 000,00 грн.

Відповідно до ст. 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997, система місцевого самоврядування включає, зокрема сільську раду.

Згідно з ч. 1 ст. 61 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.

Відповідно до ч. 5 ст. 64 вказаного Закону України, видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.

Згідно з ст. 62 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, Держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб. У випадках, коли доходи від закріплених за місцевими бюджетами загальнодержавних податків та зборів перевищують мінімальний розмір місцевого бюджету, держава вилучає із місцевого бюджету до державного бюджету частину надлишку в порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.

Мінімальні розміри місцевих бюджетів визначаються на основі фінансових нормативів бюджетної забезпеченості з урахуванням економічного, соціального, природного та екологічного стану відповідних територій виходячи з рівня мінімальних соціальних потреб, встановленого законом.

Суд звертає увагу на той факт, що заявник (відповідач) не відмовляється від погашення боргу, але для виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. №908/47/17 потрібно усунути обставини, що ускладнюють або роблять неможливим це виконання, отже, відповідачу потрібен час для виправлення існуючого стану, а саме до 01.02.2018р. вирішити питання прийняття місцевого бюджету на 2018р., оскільки у бюджеті на 2017р. не передбачено видатків на виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17.

За рішенням господарського суду Запорізької області від 01.06.2017 у справі №908/47/17 присуджено до стягнення з Таврійської сільської ради кошти у розмірі 912 968,27 грн., що з урахуванням вище вказаного свідчить про обєктивну неможливість сплатити заборгованість відповідачем без включення їх до видатків місцевого бюджету на 2018р. для погашення боргу перед ПАТ НАК Нафтогаз України, що може призвести до вкрай негативних наслідків для територіальної громади Таврійської сільської ради.

Враховуючи досліджені судом докази, беручи до уваги матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, враховуючи значний розмір боргу, наявність інфляційних процесів у економіці держави, ступінь вини відповідача у виникненні спору та враховуючи, що позивач також зазнає збитків внаслідок відсутності оплати відповідачем у повному обсязі за рішенням суду, колегія суддів дійшла висновку про можливість часткового задоволення заяви від №б/н 04.10.2017р. Таврійської сільської ради про надання відстрочки виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17, а саме до 01.02.2018р.

Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву від №б/н 04.10.2017р. Таврійської сільської ради про надання відстрочки виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17 до 31.03.2018 року, задовольнити частково.

2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Запорізької області від 01.06.2017р. у справі №908/47/17 до 01 лютого 2018р.

3. Копію ухвали направити сторонам у справі.

Головуючий суддяК.В. Проскуряков

СуддяО.С. Боєва

СуддяВ.В. Носівець

Ухвала набирає чинності з 30.10.2017 р.