
Справа № 569/15318/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2017 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Тимощука О.Я.
при секретарі Михайленко О.С.,
з участю представника відповідача - Гордійчук О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Рівненського міського суду звернулися ОСОБА_2 (далі - позивач 1), ОСОБА_3 (далі - позивач 2), ОСОБА_4 (далі - позивач 3) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі- ГУ ПФ України в Рівненській області), згідно з яким просили:
1.Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не перерахунку їх пенсії за вислугою років починаючи із 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із відсоткового розміру їх пенсійної виплати від загального розміру грошового забезпечення, що вказані в довідках, виданих ліквідаційними комісіями Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області (далі - УМВС України в Рівненській області).
2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату їх пенсії за вислугою років починаючи із 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із відсоткового розміру їх пенсійної виплати від загального розміру грошового забезпечення, що вказані в довідках, виданих ліквідаційними комісіями УМВС України в Рівненській області.
Обґрунтовуючи адміністративний позов, позивачі зазначили, що перебуваючи на обліку в ГУ ПФ України в Рівненській області вони отримують пенсії за вислугою років, як колишні міліціонери, яка призначена їм відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 09.04.1992 №2262-XII(далі Закон №2262-ХІІ). У зв'язку з прийняттям 23.12.2015 Верховною Радою України Закону України №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон №900-VIII) вони набули право на перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до частина 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Повідомляють, що на заяви позивачів до відповідача з проханням перерахувати пенсії, ГУ ПФ України в Рівненській області вказало, що у зв'язку з відсутністю Бюджетних асигнувань перерахунок пенсії не може бути проведений через брак коштів. Вважають бездіяльність відповідача, яка полягає у неперерахуванні пенсії згідно Закону - протиправною, та просять зобов'язати ГУ ПФ України в Рівненській області перерахувати їх пенсійні виплати починаючи з 01.01.2016. Окрім того просять поновити строк звернення до адміністративного суду для захисту прав, свобод та інтересів з 01.01.2016 у зв'язку з тривалими спробами врегулювати спір в досудовому порядку.
Позивачі в судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду. В адміністративному позові просили розгляд справи проводити за їх відсутності, в порядку письмового провадження відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України.
Відповідач позов не визнав, подав заперечення проти адміністративного позову (а.с.37-39). На підтвердження правомірності бездіяльності вказав, що перебуваючи на обліку в ГУ ПФ України в Рівненській області позивачі отримують пенсії, які їм обчислені, як особам, звільненим в запас з органів внутрішніх справ. Вказує, що Законом №900-VIII набрав чинності до визначення розмірів грошового забезпечення поліцейських Національної поліції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ №988). Вважає, що позов не підлягає до задоволення, оскільки відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсії позивачів забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, її фінансування за рахунок інших джерел не допускається, що буде порушенням бюджетного законодавства. Перерахунок та виплату пенсії позивачів буде здійснено після виділення коштів з Державного бюджету на вказані цілі. Відтак, ГУ ПФ України в Рівненській області в своєму листі не відмовляє позивачам в перерахунку його пенсії, а лише зазначає, що пенсія фінансується з Державного бюджету України, тобто між сторонами відсутній спір. Крім того вказує, що пенсія ОСОБА_3 на даний момент обчислюється виходячи із 64% грошового забезпечення, а тому підстави для її перерахунку виходячи 69% грошового забезпечення відсутні. Також відповідач зазначив, що позивачами пропущений строк звернення до адміністративного суду для захисту їх прав, свобод та інтересів, відтак спір між сторонами взагалі не повинен розглядатись.
Представник відповідача не заперечив проти переходу розгляду справи в порядку письмового провадження, надавши відповідну заяву (а.с.47).
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження, оскільки сторонами справи заявлено клопотання про її розгляд в порядку письмового провадження та відсутня потреба заслуховувати свідка чи експерта.
Судом встановлено, що згідно з висновком про призначення пенсії за вислугою років від 16.01.2006 пенсійна справа №6761 ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугою років з 30.12.2005 як начальнику відділення ГІРФО Дубенського МРВ (військове звання майор міліції) у розмірі 70% грошового забезпечення (а.с.20).
Відповідно до висновку про призначення пенсії за вислугою років від 27.12.2003 пенсійна справа №6121 ОСОБА_3 призначено пенсію за вислугою років 09.12.2003 як ст. оперуповноваженому-черговому ч/ч штабу Радивилівського РВ (військове звання капітан міліції) в розмірі 69% грошового забезпечення (а.с.14).
Висновком про призначення пенсії за вислугу років від 31.07.1996 пенсійна справа №3875 підтверджує призначення пенсії за вислугою років ОСОБА_4 11.07.1996 як міліціонеру-водію конв. ВВС м. Рівне (військове звання старшина міліції) в розмірі 53% грошового забезпечення (а.с.44).
Як встановив суд, позивачі до виходу на пенсію обіймали посади міліціонерів в структурних підрозділах УМВС України в Рівненській області.
04.07.2017 ГУ ПФ України в Рівненській області на запит позивача 1 та позивача 2 надало ОСОБА_2 та ОСОБА_3 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які надсилались Пенсійному управлінню УМВС України в Рівненській області. Окрім того повідомило, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Вказало, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.26-27).
На заяви позивача 1 та позивача 2 від 18.07.2017 щодо перерахунку пенсій починаючи із 01.01.2016 (а.с.28-30) відповідач надав відповідь без номера та без дати (а.с.31), у якій вказав, що перерахунок та виплату пенсій в нових розмірах, починаючи із 01.01.2016 буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
На заяву позивача 3 відповідач також надав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які надсилались Пенсійному управлінню УМВС України в Рівненській області із листом-відповіддю від 04.09.2017 №Ф-484/024-15, в якій теж зазначив, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Вказало, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.32-33).
Оцінюючи спірні правовідносини щодо правомірності неперерахування пенсійних виплат позивачів суд виходить із наступного.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Преамбулою Закону №2262-XII встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до підпункту «б» ч.1 ст.1-2 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Відповідно до ч.16 ст.43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення поліцейських Національної поліції.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою КМУ №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже судом встановлено, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивачів, як колишніх працівників міліції на підставі постанови КМУ №988.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова КМУ №988 була чинна, як і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1(далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 даного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Із листа-відповіді ГУ ПФ України в Рівненській області від 04.05.2017 (а.с.24-25) слідує, що ним 30.03.2017 за №2229/08 було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС України в Рівненській області список осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), в тому числі і щодо позивачів. За результатами чого ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області в травні 2017 року направила до ГУ ПФУ в Рівненській області довідки:
1.від 24.05.2017 №5/99 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (а.с.27) на загальну суму 7507,62 грн.;
2.від 17.05.2017 №5/93 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 (а.с.27) на загальну суму 6293,61 грн.;
3.від 15.05.2017 №5/87 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_4 (а.с.33) на загальну суму 5589,13 грн.;
Як зазначили позивачі, станом на дату звернення до суду, та підтвердив представник відповідача, що навіть станом на дату розгляду справи судом перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не був проведений у зв'язку з відсутністю Бюджетних коштів.
Аналізуючи заперечення проти адміністративного позову та листи відповідача ГУ ПФ України у Рівненській області суд дійшов висновку, що відповідач фактично не заперечує щодо необхідності здійснення перерахунку та виплати пенсій позивачів починаючи із 01.01.2016, проте, вважає, що це слід робити після того, як буде проведено виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Таким чином, враховуючи положення ст. 63 Закону №2262-XII, Закону України №900, постанови КМУ №988 відповідачем вчиняється тривала бездіяльність щодо неперерахуванні пенсійних виплат позивачів, яка судом розцінюється як протиправна.
Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії позивачів спростовується наступним.
Суд враховує, що ані положення ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ані ч. 3 ст. 63 цього ж Закону, на підставі яких повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивачів, не пов'язують такий перерахунку пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимоги про перерахунок пенсії носять імперативний, безумовний характер та покладаються саме на відповідача ГУПФ України в Рівненській області.
Окрім того Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (пункти 38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 11.06.2011 року (справа «Сук проти України» заява № 10972/05, пункт 24) зазначено, що Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджету, оскільки державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань (див., з-поміж інших судових рішень, рішення у справі «Бурдов проти Росії» (Burdov v. Russia), згадане вище, пункт 35). Тому остаточна відмова національних органів у праві заявника на цю доплату за період, що розглядається, є свавільною і такою, що не ґрунтується на законі. А відтак, у пункті 25 зазначеного рішення Суд констатував, що було порушено статтю 1 Першого протоколу.
Окрім того, твердження відповідача щодо обчислення пенсійної виплати ОСОБА_3, виходячи із 64% грошового забезпечення не заслуговують уваги, оскільки розмір пенсії за вислугою років при її призначенні обчислювався, виходячи із 69% такого грошового забезпечення. Також відповідачем не надано обґрунтованих, належних і допустимих доказів на підтвердження того, що пенсія ОСОБА_3 обчислюється в розмірі 64% на момент розгляду справи судом у відповідності до положень чинного законодавства.
Оцінюючи доводи відповідача щодо пропуску позивачами строку звернення до адміністративного суду для захисту прав свобод та інтересів суд виходить із наступного.
Абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Згідно з п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до розділу ІІ Закону №900-VIII, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Даний Закон був опублікований у газеті Верховної Ради України «Голос України» від 28.12.2015 № 247. Отже, датою набрання чинності Закону є 29.12.2015, тобто наступна дата за днем опублікування.
Таким чином право на перерахунок пенсії позивачів виник з 01.01.2016.
Згідно з ч.2ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала (частина 1статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України).
Матеріалами справи стверджується, що позивачами тривалий період протягом 2016-2017 років вчинялись дії щодо реалізації ними права на перерахунок пенсії шляхом направлення листів до відповідача, МВС України, тобто ними вирішувалось питання мирного врегулювання спору щодо перерахунку пенсії (а.с.13-19,21-32). Враховуючи подане позивачами клопотання про поновлення строку звернення до суду із 01.01.2016 та наявні в матеріалах справи докази суд вважає, що строк звернення до адміністративного суду пропущений з поважних причин та підлягає поновленню.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач як суб'єкт владних повноважень не підтвердив правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах щодо тривалого неперерахування пенсії позивачів.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає підтвердженим належними та допустимими доказами, що відповідач не перераховуючи пенсійні виплати позивачів діяв необґрунтовано, з порушенням установленого порядку, без врахування всіх обставин справи.
Таким чином, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання його вчинити певні дії є обґрунтованими, відповідають матеріалам справи та встановленим обставинам, а тому підлягають до задоволення.
Разом з тим, не підлягають до задоволення вимоги позивачів щодо зобов'язати провести перерахунок пенсії у чітко визначених розмірах, оскільки порядок проведення перерахунку пенсії є виключна компетенція органів Пенсійного фонду України, і тому суд не може підміняти відповідні органи і вчиняти дії, які є виключною компетенцією вказаних органів.
У відповідності до ч. 1 ст. 256 КАС України: «Негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць».
Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно з ч.1ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи тривалу бездіяльність відповідача щодо неперерахування пенсій за вислугою років позивачів починаючи із дати отримання ним довідок (травень 2017 року) і надалі, існує ймовірність тривалого невиконання відповідачем постанови Рівненського міського суду, а тому суд, з власної ініціативи, зобов'язує відповідача надати до суду звіт про виконання постанови Рівненського міського суду на користь позивачів в межах суми стягнення за один місяць в строк 10 днів з моменту отримання копії постанови та в строк 14 днів з моменту набрання постановою суду законної сили.
Відповідно до ст.94 КАС України у зв'язку з тим, що відповідач звільнений від сплати судового збору при розгляді справи у всіх судових інстанціях суд присуджує судові витрати, що складаються із сплаченого позивачами судового збору з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 94, 99 - 101, 160 - 163, 256, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 строк звернення до адміністративного суду починаючи із 01.01.2016.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області щодо не перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із 70% від загального розміру грошового забезпечення, вказаного в довідці від 24.05.2017 №5/99, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_2 починаючи із 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із 70% від загального розміру грошового забезпечення, вказаного в довідці від 24.05.2017 №5/99, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області щодо не перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_3 починаючи із 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із 69% від загального розміру грошового забезпечення, вказаного в довідці від 17.05.2017 №5/93, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_3 починаючи із 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із 69% від загального розміру грошового забезпечення, вказаної в довідці від 17.05.2017 №5/93, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Рівненській області щодо не перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_4 починаючи із 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із 53% від загального розміру грошового забезпечення, вказаного в довідці від 15.05.2017 №5/87, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_4 починаючи із 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи із 53% від загального розміру грошового забезпечення, вказаного в довідці від 15.05.2017 №5/87, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області.
Постанову суду відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненської області надати до суду звіт про виконання постанови Рівненського міського суду на користь позивачів в межах суми стягнення за один місяць в строк 10 днів з моменту отримання копії постанови та в строк 14 днів з моменту набрання постановою суду законної сили.
Присудити на користь ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з Державного бюджету України сплачений ними судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. для кожного.
В решті позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_5