
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Мацький Є.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"01" листопада 2017 р. Справа № 806/472/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Бучик А.Ю.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
представника апелянта Васіної І.О.
представника відповідача Дзюби А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Департамента державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" червня 2017 р. у справі за позовом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови ,
ВСТАНОВИВ:
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови державного виконавця від 27.01.2017 р. ВП №39507399 про накладення штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що вказаною постановою державного виконавця, за невиконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №0670/4692/12, на позивача накладено штраф у розмірі 10200,00 грн. Позивач вважав, що дії державного виконавця щодо винесення зазначеної постанови є протиправними, а постанова підлягає скасуванню, оскільки позивачем було вжито всіх можливих і належних заходів для своєчасного та повного виконання судового рішення згідно з виконавчим документом та відповідного інформування про це державного виконавця. Разом з тим, вказав, що рішення суду не виконано з незалежних від позивача причин.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 червня 2017 року позовні вимоги задоволено.
Скасовано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 27.01.2017 р. ВП №39507399 про накладення штрафу у розмірі 10200, 00 грн.
В апеляційній скарзі Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати її та ухвалити нову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду у справі №0670/4692/12 від 01 листопада 2012 року позов ОСОБА_5 до Державного комітету України із земельних ресурсів, Головного управління Держкомзему у Житомирській області Державного агентства земельних ресурсів України, Головного управління Державного агентства земельних ресурсів у Житомирській області про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди задоволено частково. Зокрема, поновлено ОСОБА_5 на посаді першого заступника начальника Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Житомирській області з 15 березня 2010 року.
На виконання вищезазначеної постанови 05 листопада 2012 року було видано виконавчий лист № 4679/12.
Постановою державного виконавця від 27 серпня 2013 року відкрито виконавче провадження № 39507399 про примусове виконання виконавчого листа №4679/12. Копію вказаної постанови направлено боржнику для негайного виконання та стягувачу для відома.
Постановою державного виконавця від 28.03.2014р. закінчено виконавче провадження на підставі пункту 8 ч.1 статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" в зв'язку з виданням наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 13.03.2014 № 74-кт/а "Про поновлення на посаді ОСОБА_5.".
ОСОБА_5 не погодився з вказаною постановою державного виконавця та оскаржив її до суду. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду у справі №806/4045/14 від 25.02.2015 адміністративний позов ОСОБА_5 задоволено частково. Визнано постанову Державної виконавчої служби України ВП № 39507399 від 28 березня 2014 року про закінчення виконавчого провадження протиправною та скасовано.
Постановою від 06.07.2015 скасовано процесуальний документ "Постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 39507399 від 28.03.2014", копію постанови направлено сторонам виконавчого провадження до відома.
19.04.2016 державним виконавцем направлено подання про заміну сторони виконавчого провадження та встановлення способу виконання рішення суду у справі № 0670/4692/12.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 №0670/4692/12 апеляційну скаргу ОСОБА_5 задоволено частково, ухвалу Житомирського окружного адміністративного сулу від 12.07.2016 скасовано в частині відмови у задоволенні подання про заміну сторони виконавчого провадження. Замінено сторону виконавчого провадження по виконавчому листу № 0670/4692/12 від 05.11.2012 про поновлення ОСОБА_5 на посаді першого заступника начальника Державної інспекції з контролю чи використанням і охороною земель у Житомирській області з 15 березня 2010 року з Державного агентства земельних ресурсів України його правонаступником Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби 24 жовтня 2016 року направлено вимогу державного виконавця №395507399/15 до Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, якою відповідача зобов'язано негайно виконати виконавчий лист Житомирського окружного адміністративного суду від 05.11.2012 №0670/4692/12 про поновлення ОСОБА_5 на посаді першого заступника Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Житомирській області з 15 березня 2010 року. (а.с.99-101)
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру 09 листопада 2016 року листом №5-28-0.17-17622/2-16 повідомила відповідача про те, що немає можливості виконати рішення суду, оскільки структурою та штатним розписом Держгеокадастру рівнозначна посада першого заступника начальника Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Житомирській області не передбачена. (а.с.102-103)
За невиконання рішення суду у справі №0670/4692/12, відповідачем винесено постанову про накладення штрафу від 23 листопада 2016 року ВП № 39507399, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн. (а.с.104-106)
23.11.2016 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби повторно направлено вимогу державного виконавця №395507399/15 до Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, якою відповідача повторно зобов'язано негайно виконати виконавчий лист Житомирського окружного адміністративного суду від 05.11.2012 №0670/4692/12 про поновлення ОСОБА_5 на посаді першого заступника Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Житомирській області з 15 березня 2010 року. (а.с.108-111)
21.12.2016р. позивач звернувся до ВПВР Департаменту ДВС Міністерства юстиції України із заявою про відкладення провадження виконавчих дій в порядку ст. 32 Закону України "Про виконавче провадження" в якій просив відкласти провадження виконавчих дій у зв'язку із зверненням до суду із заявою про встановлення чи зміну способу і порядку виконання, враховуючи наявність обставин, що перешкоджають виконавчому провадженню.
27.01.2017 року за невиконання рішення суду у справі №0670/4692/12, відповідачем винесено постанову про накладення штрафу, якою на позивача накладено штраф у розмірі 10200,00 грн. (а.с.117-119)
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов наступного висновку.
Особливості провадження в адміністративних справах з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності органів державної виконавчої служби передбачені статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Статтею 26 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: за заявою стягувача про примусове виконання рішення; за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Частиною 1 статті 75 Законом України "Про виконавче провадження" передбачено, що в разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, вказаною статтею чітко передбачено накладення штрафу в разі невиконання судового рішення без поважних причин.
Натомість, на думку суду першої інстанції, судом, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру не виконала судове рішення з поважних причин.
З таким висновком суду першої інстанції не погоджується колегія суддів, з огляду на таке.
09 листопада 2016 року, після одержання вимоги державного виконавця, листом №5-28-0.17-17622/2-16 позивач повідомив апелянта про те, що відсутня можливість виконати рішення суду, оскільки структурою та штатним розписом Держгеокадастру рівнозначна посада першого заступника начальника Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Житомирській області не передбачена. Посилаючись на ст.36 Закону України "Про виконавче провадження" боржник просив державного виконавця звернутися до суду з заявою про відстрочку виконання рішення та в порядку п.1 ч.1 ст.38 Закону України "Про виконавче провадження" зупинити виконавче провадження № 39507399/15.
Окрім цього, 21.12.2016 р. позивач звертався до відповідача із заявою про відкладення провадження виконавчих дій в порядку ст. 32 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку із зверненням до суду із заявою про встановлення чи зміну способу і порядку виконання, враховуючи наявність обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій.
Відповідно до ст.36 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Виконавче провадження може бути зупинено у разі звернення державного виконавця до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, що підлягає виконанню, про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання (п.1 ч.1 ст.38 Закону України "Про виконавче провадження").
Доводи суду першої інстанції, що поновити ОСОБА_5 за рішенням суду на посаді першого заступника начальника Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Житомирській області неможливо з об'єктивних підстав, є безпідставними.
Колегією суддів достовірно встановлено, що 27.08.2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України було відкрито виконавче провадження № 39507399 з виконання виконавчого листа № 4679/12, виданого 5.11.2012 року про поновлення ОСОБА_5 на посаді першого заступника начальника Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Житомирської області з 15.03.2010 року, тобто протягом 4-х років позивачем не вживались заходи щодо виконання судового рішення.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру не вчинялись та не вчиняються дії для виконання рішення суду по справі №0670/4692/12, а тому у апелянта були всі законні підстави для застосування до позивача штрафу за невиконання судового рішення.
Постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягають скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" червня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру в задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: А.Ю.Бучик
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "01" листопада 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру вул.Народного Ополчення,3,м.Київ,03151
3- відповідачу/відповідачам: Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вул. Городецького, 13,м.Київ,01001
4-третій особі: - ,