Постанова № 69922069, 27.10.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2017
Номер справи
820/2987/17
Номер документу
69922069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2017 р. № 820/2987/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Кульчій А.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Гусаченко Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Харківського міського центру зайнятості, третя особа: Приватне акціонерне товариство "СК "ВЕЛТЛІНЕР", про визнання дій та бездіяльності незаконними, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського міського центру зайнятості, третя особа: Приватне акціонерне товариство "СК "ВЕЛТЛІНЕР", в якому просить суд:

- визнати дії Харківського міського центру зайнятості у внесенні до Єдино інформаційно-аналітичної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції неправдивих відомостей про попит на робочу силу, наведених у формі звітності № 3-ПН о наявності в приватному акціонерному товаристві «Страхова компанія «Велтлінер» вакантних посад у кількості 15 за професією «Агент страховий»;

- визнати бездіяльність Харківського міського центру зайнятості в опрацюванні даних, викладених у формі звітності № 3-ПН, поданої ОСОБА_4 12.06.2017 про попит на робочу силу (вакансії) «Агент страховий» до ПРАТ СК «Велтлінер» незаконною;

- визнати незаконними дії Харківського міського центру зайнятості у видачі ОСОБА_3 15.06.2017 направлення на працевлаштування до ПРАТ «СК «Велтлінер», яким посада «Агент страховик» не заявлялася.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12 червня 2017 року громадянином ОСОБА_4 до відповідача була подана звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» за формою № 3-ПН, в якій він зазначив про відкриту вакансію у ПРАТ «СК «Велтлінер». Ці данні відповідач вніс у Єдину інформаційно-аналітичну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. 15 червня 2017 року під час здійснення прийому відповідач повідомив позивачу про відкриту вакансію у ПРАТ «СК «Велтлінер», в якій ОСОБА_4 зазначав про можливість працевлаштування, та видав направлення на працевлаштування. Дії відповідача у внесенні до Єдиної інформаційно-аналітичну системи інформації про попит на вакансію агента страхового є незаконними та такими, які мають для позивача правові наслідки. В направленні на працевлаштування відповідач вписав номер телефону ОСОБА_4, адресу, за якій той, начебто, проводить співбесіду з претендентами на посаду. Відвідати роботодавця позивач зобов'язаний був на протязі семи календарних днів, відповідно до умов законодавства. Але, зустрітися із працедавцем позивачу не вдалося з причини того, що підписант форми № 3-ПН ОСОБА_4 виявився зовсім не працедавцем у розумінні правил, встановлених КЗпП України.

Представник відповідача у письмових запереченнях, наданих до суду, проти позову заперечував, зазначивши, що в даному випадку відповідач діяв у порядку, встановленому чинним законодавством, у зв'язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача в судове засідання прибув, підтримав доводи, викладені у позовній заяві та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання прибув, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 знаходиться в статусі безробітного з 27.09.2016 року.

ПрАТ «СК «ВЕЛТЛІНЕР» (код ЄДРПОУ 25285050) було подано до Харківського міського центру зайнятості звіт форми № 3-ПН «Про попит на робочу силу (вакансії), реєстраційний № 5829 від 12.06.2017 року.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що на підставі поданої звітності про попит на робочу силу, Харківським міським центром зайнятості було внесено дану вакантну посаду до бази даних та під час прийому 15.06.2017 року ОСОБА_3, спеціалістом з працевлаштування була опрацьована в базі даних. В ході опрацювання було здійснено дзвінок до роботодавця та узгоджено місце та час проведення співбесіди зі ОСОБА_3, роботодавець готовий був зустрітися зі ОСОБА_3 16.06.2017 року з 10.30 до 11.00 за адресою: АДРЕСА_1. За згодою ОСОБА_3 та попереднім узгодженням з роботодавцем було видано направлення за посадою «агент страховий» до ПРАТ «СК «ВЕЛТЛІНЕР», в направлені зазначили фактичну адресу, за якою буде проходити співбесіда, контактний номер директора ОСОБА_4 та узгоджену дату й час співбесіди. Після закінчення прийому ОСОБА_3 ознайомився з внесеною у додаток № 1 до персональної картки безробітного інформацією про здійснені послуги під час прийому 15.06.2017 року та поставив свій підпис у відповідній графі.

Вищенаведене не заперечувалось в судовому засіданні позивачем та представником позивача.

Представник позивача в судовому засіданні пояснила, що підписант форми № 3-ПН ОСОБА_4 виявився зовсім не працедавцем у розумінні правил, встановлених КЗпП України.

Оцінивши встановлені обставини справи та дослідивши наявні у справі докази, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 43 Конституції України, держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи; вакансія - вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа; працевлаштування - комплекс правових, економічних та організаційних заходів, спрямованих на забезпечення реалізації права особи на працю.

Статус безробітного надається особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (ч.2 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення").

Згідно ч.2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення", зареєстровані безробітні зобов'язані: самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців; відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів; дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов'язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення; інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України "Про зайнятість населення" підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітний. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

Згідно п.п. 4 п. 3 ст. 50 Закону України "Про зайнятість населення" роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про: попит на робочу силу (вакансії); заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року № 316 затверджений Порядок подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (надалі Порядок № 316) та бланк звітності.

Згідно Порядку № 316 форма № 3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця. Дана форма звітності подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

У розділі І форми № 3-ПН відображається основні дані про вакансію, за наявності у роботодавця коментарів до вакансії заповнюється розділ II, у якому відображаються порядковий номер відповідного запису в розділі І, а також характеристики вакансій (умови праці, розмір заробітної плати та вимоги до претендентів). Розділ II форми № 3-ПН підписується роботодавцем або уповноваженою ним особою окремо щодо кожної вакансії.

Враховуючи вищенаведене, звіт форми № 3-ПН підписується роботодавцем або уповноваженою ним особою.

Зі змісту пояснень ПрАТ «СК «ВЕЛТЛІНЕР» та матеріалів справи судом встановлено, що з 01.06.2017 року директором Харківського обласного департаменту страхування ПрАТ «СК «ВЕЛТЛІНЕР» призначений ОСОБА_4.

Також із матеріалів справи судом встановлено, що звіт форми 3-ПН від ПрАТ «СК «ВЕЛТЛІНЕР» підписаний ОСОБА_4

Під час розгляду даної справи судом встановлено, що чинним законодавством не передбачено повноважень у Харківського міського центру зайнятості щодо перевірки повноважень особи, яка підписала звітність форми 3-ПН.

Крім того, суд звертає увагу на той факт, що будь - яких доказів щодо відкликання ПрАТ «СК «ВЕЛТЛІНЕР» поданого ОСОБА_4 до Харківського міського центру зайнятості звіту форми 3-ПН сторонами у справі не надано до суду та матеріали справи таких доказів не містять.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на наведене та беручи до уваги те, що відповідачем було здійснено дзвінок до роботодавця ПРАТ «СК «ВЕЛТЛІНЕР» та узгоджено місце та час проведення співбесіди зі ОСОБА_3, за згодою ОСОБА_3 та попереднім узгодженням з роботодавцем було видано направлення за посадою «агент страховий» до ПРАТ «СК «ВЕЛТЛІНЕР», в направлені зазначено фактичну адресу, за якою буде проходити співбесіда, контактний номер директора ОСОБА_4 та узгоджену дату й час співбесіди, а також враховуючи те, що під час реєстрації звітності, подання інших документів, зокрема, довіреності керівника на право підпису уповноваженою особою, чинним законодавством не передбачено, тому суд дійшов висновку, що в даному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах, на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством України, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання дій Харківського міського центру зайнятості у внесенні до Єдино інформаційно-аналітичної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції неправдивих відомостей про попит на робочу силу, наведених у формі звітності № 3-ПН о наявності в приватному акціонерному товаристві «Страхова компанія «Велтлінер» вакантних посад у кількості 15 за професією «Агент страховий», визнання бездіяльності Харківського міського центру зайнятості в опрацюванні даних, викладених у формі звітності № 3-ПН, поданої ОСОБА_4 12.06.2017 про попит на робочу силу (вакансії) «Агент страховий» до ПРАТ СК «Велтлінер» незаконною, а також визнання незаконними дій Харківського міського центру зайнятості у видачі ОСОБА_3 15.06.2017 направлення на працевлаштування до ПРАТ «СК «Велтлінер», яким посада «Агент страховик» не заявлялася.

За змістом ч. 1-2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_3 до Харківського міського центру зайнятості, третя особа: Приватне акціонерне товариство "СК "ВЕЛТЛІНЕР", про визнання дій та бездіяльності незаконними, підлягає залишенню без задоволення.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 72, 94, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Харківського міського центру зайнятості, третя особа: Приватне акціонерне товариство "СК "ВЕЛТЛІНЕР", про визнання дій та бездіяльності незаконними - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлений 31 жовтня 2017 року.

Суддя Бідонько А.В.