Постанова № 69921358, 23.10.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
808/2641/17
Номер документу
69921358
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2017 року о/об 09 год. 43 хв.Справа № 808/2641/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі позивач або ОСОБА_1О.) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) (надалі відповідач або ГУМВС України в Запорізькій області), в якому позивач просить суд зобовязати відповідача направити до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських.

В адміністративному позові (а.с.4-11) зазначено, що у період з 11.04.1974 по 05.03.1998 позивач проходив службу в органах ОСОБА_3 внутрішніх справ СРСР та ОСОБА_3 внутрішніх справ України, що підтверджується розрахунком вислуги років для призначення пенсії. Остання посада позивача черговий помічник начальника установи відділу нагляду та безпеки установи виконання покарань поселення ЯЯ-310/1 УМВС України в Запорізькій області, спеціальне звання майор внутрішньої служби. Наказом УМВС України в Запорізькій області №47л/с від 06.03.1998 позивача звільнено зі служби у запас з 05.03.1998. З дати звільнення та до теперішнього часу позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (на момент призначення пенсії Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 №2262-ХІІ в редакції від 17.02.1998). Позивач посилаючись на приписи ч.3 ст.43, ч.4 ст.63, ч.2 ст.51 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наполягає на тому, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону №2262-ХІІ здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Листом від 03.02.2017 за №1461/05/22-2017 ОСОБА_3 внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, а листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 запропонувало надати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. 11.05.2017 представник позивача звернувся до ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Запорізькій області із заявою, в якій просив надати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, з якого повинна обчислюватись пенсія позивача або направити відповідну довідку до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для проведення перерахунку. Листом ГУНП в Запорізькій області від 19.05.2017 №196-Г/04/29-2017 представника позивача повідомлено про передачу вищезазначеної заяви на розгляд голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області. Листом голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області від 19.05.2017 №196-Г/29/л.к./-2017 представника позивача повідомлено, що особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельдєгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, перерахунок здійснюється відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ в разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Тому на зазначені категорії співробітників довідки не заповнюються. Позивач вважає, що відмова відповідача щодо складення довідки для перерахунку пенсії позивачу відповідно до положень ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ суперечить нормам законодавства України. З посиланням на ч.1 ст.19 Закону України «Про міліцію» №565-ХІІ (в редакції від 04.04.1995), Указ Президента України від 04.10.1996 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» позивач зазначає, що на дату його звільнення зі служби та призначення пенсії, норми законів та підзаконних нормативно-правових актів, що регулюють питання використання спеціальних звань, відзнак, форми одягу і службового посвідчення, умови прийняття на службу, порядок та умови проходження служби, оплату праці однаково поширювались на співробітників рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ всіх спеціальних звань.

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представником відповідача подано до суду письмові заперечення (а.с.28-32), в яких зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах ОСОБА_3 внутрішніх справ СРСР та ОСОБА_3 внутрішніх справ України з 11.04.1974 по 05.03.1998, наказом УМВС України в Запорізькій області №47л/с від 06.03.1993 був звільнений зі служби в запас з 05.03.1993, з посади - чергового помічника начальника установи відділу нагляду та безпеки установи виконання покарань - поселення ЯЯ-310/І УМВС України в Запорізькій області, у спеціальному звані майор внутрішньої служби. Указом Президента України від 22.04.1998 №344/98, на базі ліквідованого ОСОБА_2 Управління з питань виконання покарань ОСОБА_3 внутрішніх справ України, було створено окремий Державний департамент України з питань виконання покарань. Пізніше 12.03.1999 Указом Президента України №248/99 Державний департамент України з питань виконання покарань виведений з тимчасового підпорядкування ОСОБА_3 внутрішніх справ України. Позивач перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Заяву представника позивача розглянуто Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області, представнику позивача надано відповідь від 19.05.2017 №196- Г/29/л.к./2017, що ОСОБА_3 внутрішніх справ України листом, у межах повноважень запропонувало Пенсійному фонду України надати списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку. Після чого ГУМВС України в Запорізькій області отримало від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Запорізькій області зазначені списки. З урахування списків Сектор з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Запорізькій області оформляє довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказу МВС України від 17.02.2017 №138. Також відповідачем розяснено, що враховуючи внесені зміни Законом України №900-VII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складів органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, на виконання пункту 2 Порядку проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, за вих.№3050/03 від 06.04.2017 направило на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області списки осіб для визначення нового розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016. Перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» мають право особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), посади яких станом на 06.11.2015 забезпечували виконання завдань та функцій міліції (ОСОБА_4 України «Про міліцію» з 07.11.2015 втратив чинність) і включені, зокрема до Переліку. Особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах Державної пожежної охорони (пожежної безпеки) МВС, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Держаної фельдєгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок здійснюється відповідно до ч.4 ст.63 Закону в разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за приналежністю по службі, до даної категорії військо службовців відноситься позивач. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки вона була прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VII від 23.12.2015. Правова система України ґрунтується на принципі, що закон має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України. Згадана вище постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 видавалася на виконання Закону України «Про Національну поліцію», а не Закону України №900-VII від 23.12.2015. У зв'язку з цим, ОСОБА_4 України №900-VII від 23.12.2015 щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29 грудня 2015 року. Таким чином для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у звязку з прийняттям Закону України №900-VII від 23.12.2015, відсутні підстави, оскільки цей ОСОБА_4 не має зворотної дії в часі, та, наразі, для перерахунку таких пенсій немає правових підстав. З урахуванням того, що до 07.11.2015 такої категорії працюючих, як «поліцейські» в Україні взагалі не існувало, а також грошове забезпечення поліцейських встановлювалось в Україні вперше, не можна постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 вважати підставою для перерахунку пенсій, зазначену в пункті 1 Порядку, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських в розумінні ст.63 Закону. Жодних інших рішень Кабінету Міністрів України, щодо зміни розміру грошового забезпечення після прийняття Закону України №900-VII від 23.12.2015 не приймалось. Враховуючи викладене, а також те, що Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або про введення для цих категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося, а інших підстав для перерахунку пенсій Порядок не передбачає, у ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Запорізькій області відповідно до пункту 2 Порядку відсутні правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача подано до суду письмові заперечення (а.с.41-42), в яких зазначено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992 затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними особами (органами) довідок про розмір пенсійного забезпечення. Розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках. Обовязок регіональних органів Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії настає з моменту надходження довідки про новий розмір грошового забезпечення. До отримання такої довідки Головне управління позбавлене можливості здійснити перерахунок пенсії. Законом України №900-VII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» передбачено здійснення перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців органів внутрішніх справ, які проходили службу в органах МВС, реорганізованих в структури поліції. Згідно з розрахунком вислуги років, який був доданий до позову, позивач належав до військовослужбовців установи виконання покарань поселення ЯЯ-310/1 УМВС України в Запорізькій області, за документами цієї установи було враховане грошове забезпечення для призначення пенсії. Установи виконання покарань не входять до складу Національної поліції України. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2016 №343 «Про деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції України» ліквідовано Державну пенітенціарну службу, завдання з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань покладено на ОСОБА_3 юстиції України (п.1).

Представник третьої особи проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, суд зясував наступне.

Відповідно до «Розрахунку вислуги років на пенсію» у період з 11.04.1974 по 05.03.1998 позивач проходив службу в органах ОСОБА_3 внутрішніх справ СРСР та ОСОБА_3 внутрішніх справ України, що підтверджується розрахунком вислуги років для призначення пенсії. Остання посада позивача черговий помічник начальника установи відділу нагляду та безпеки установи виконання покарань поселення ЯЯ-310/1 УМВС України в Запорізькій області, спеціальне звання майор внутрішньої служби (а.с.16-17).

Наказом УМВС України в Запорізькій області №47л/с від 06.03.1998 позивача звільнено зі служби у запас з 05.03.1998.

Листом голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області від 19.05.2017 за №196-Г/29/л.к./-2017 представника позивача повідомлено про наступне: «… Ваша заява щодо надання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, колишньому працівнику установи виконання покарань, розглянута Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області. У межах повноважень повідомляємо, що МВС України листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 запропонувало Пенсійному фонду України надати списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку. ГУМВС України в Запорізькій області отримало від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Запорізькій області зазначені списки. На підставі списків Сектор з питань пенсійного забезпечення ГУНП оформляє довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказу МВС України від 17.02.2017 №138. Водночас повідомляємо, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі ОСОБА_4), ураховуючи зміни, унесені Законом України №900-VII від 23.12.2015 (далі ОСОБА_4 №900), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельдєгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону в разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Тому зазначеної категорії співробітників довідки на заповнюються …» (а.с.21).

ОСОБА_3 внутрішніх справ України Повідомленням про підстави перерахунку пенсій (за №1461/05/22-2017 від 03.02.2017) повідомило Пенсійний фонд України про наступне: «… Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення для поліцейських, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Ураховуючи викладене та керуючись пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393», ОСОБА_3 внутрішніх справ України повідомляє про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством …» (а.с.33).

Також, ОСОБА_3 внутрішніх справ України головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в областях, АР Крим, містах Києві та Севастополі направлено лист від 20.04.2017 за №5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення та перерахунок пенсій», в якому зазначено наступне: «… Для забезпечення перерахунку пенсій наказом МВС від 17.02.2017 №138 затверджено Перелік посад осіб, начальницького. і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських (зареєстровано в ОСОБА_3 юстиції України 15.03.2017 за №348/30216) (далі - Перелік). Наразі головні управління Пенсійного фонду України складають та подають до відповідних органів списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). При опрацюванні списків слід ураховувати те, що на перерахунок пенсій відповідно до Закону в редакції Закону №900 мають право особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), посади яких станом на 06.11.2015 забезпечували виконання завдань та функцій міліції (ОСОБА_4 України «Про міліцію» з 07.11.2015 втратив чинність) і включені, зокрема, до Переліку. Особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах Державної пожежної охорони (пожежної безпеки) МВС, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельдєгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону з разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Отже, при опрацюванні списків необхідно розмежувати осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (колишніх працівників міліції), які мають право на перерахунок відповідно до Закону в редакції Закону №900, та осіб, які мають право на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону, створивши окремі списки за приналежністю до служби. Список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (колишніх працівників міліції), пенсії яких піддягають перерахунку, має бути сформований в алфавітному порядку … При оформленні довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій (додаток 2) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) слід урахувати, що ОСОБА_4 №900 набрав чинності з 29.12.2015. Відповідно перерахунок пенсій має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» …, з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року. При оформленні довідок про грошове забезпечення також необхідно враховувати таке: 1) підготовка та подання до органів Пенсійного фонду України довідок здійснюються в алфавітному порядку, починаючи з літери «А»; 2) прирівнювання посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з посадами поліцейських здійснюється відповідно до Переліку; 3) спеціальні звання міліції прирівнюються зі спеціальними званнями поліції з урахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію»; 4) види та розміри грошового забезпечення поліцейських (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років), що враховуються для проведення перерахунку пенсій, визначаються відповідно до постанови КМУ №988 та наказу МВС від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання»; 5) відсоток надбавки за вислугу років установлюється відповідно до постанови КМУ №988 з урахуванням вислуги років, яка була встановлена для виплати грошового забезпечення при призначенні (перерахунку) пенсії, підтвердженої матеріалами особової справи, наказом про звільнення або розрахунком вислуги років; … 8) щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; 9) інші надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій враховувати відповідно до постанови КМУ №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції (додаток 3); 10) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права па перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. З метою забезпечення ефективної та скоординованої роботи з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення необхідно до складу ліквідаційних комісій включити працівників із кадрових і фінансових підрозділів ГУМП, інших компетентних осіб. ОСОБА_5 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) підписує голова відповідної ліквідаційної комісії …» (а.с.35-38).

Судом досліджено лист ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вих.№3050/03 від 06.04.2017) до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області в якому зазначено наступне: «… На виконання пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок), направляємо на Вашу адресу списки осіб для визначення нового розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016. Просимо забезпечити надання до головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідок про розмір грошового забезпечення на осіб, зазначених у списку, у терміни, передбачені пунктом 3 Порядку …» (а.с.39).

Відповідачем не доведено, що особова справа ОСОБА_1 передана до ОСОБА_2 територіального управління юстиції України у Запорізькій області чи до іншого уповноваженого органу ОСОБА_3 юстиції України для подальшого зберігання, видачі довідок за належністю.

Згідно з ОСОБА_5 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої 04.06.2012 ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_1, його посадовий оклад становив 1000,00 грн., оклад за військове звання 125,00 грн., 48% надбавка за виконання ОВЗ 756,08 грн., премія 47,30% 1102,56 грн., а всього 3433,56 грн. (а.с.55).

Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з вище викладеного та через наступне.

Як передбачено ч.1 ст.9 Закону України №565-ХІІ від 20.12.1990 «Про міліцію» (у редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби, який 07.11.2015 втратив чинність), до виконання завдань по охороні громадського порядку, громадської безпеки і боротьбі із злочинністю в порядку, встановленому чинним законодавством, можуть залучатись інші працівники органів внутрішніх справ, військовослужбовці внутрішніх військ. На них (працівників виправно-трудових установ, пожежної охорони, а також курсантів, слухачів, ад'юнктів, інших атестованих працівників, в тому числі й викладацького складу навчальних закладів ОСОБА_3 внутрішніх справ України), поширюються права і обов'язки, гарантії правового і соціального захисту та відповідальність працівників міліції.

Держава гарантує працівникам міліції соціальний захист (ч.1 ст.22 Закону України «Про міліцію»).

Як зазначено у п.5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України №1129-ІV від 11.07.2003, до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до ч.1 ст.130 Виправно-трудового кодексу України (у редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби і який 01.01.2004 втратив чинність) на працівників рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюється дія статей 22 і 23 Закону України «Про міліцію». На спеціалістів кримінально-виконавчої системи, які не мають спеціальних звань, поширюється дія закону України «Про державну службу».

Згідно з ч.3 ст.23 Закону України №2713-IV від 23.06.2005 «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При звільненні зі служби особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

У преамбулі Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, зазначено: «ОСОБА_4 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. (…) Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відтак, на позивача поширюються гарантії, визначені Законом України №565-ХІІ від 20.12.1990 «Про міліцію», та позивач має право на отримання пенсії згідно з Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України №343 від 18.05.2016 «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» з метою оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції, раціонального використання бюджетних коштів Кабінетом Міністрів України постановлено: ліквідувати Державну пенітенціарну службу, поклавши на ОСОБА_3 юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації.

Вказана постанова Кабінету Міністрів України №343 від 18.05.2016 не позбавляє позивача тих гарантій, які передбачені Законом України №565-ХІІ від 20.12.1990 «Про міліцію» та Законом України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки не є спеціальним нормативним документом з питань пенсійного забезпечення (соціального захисту) осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У п.2-п.3 Розділу І Закону України №900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який набрав чинності 29.12.2015, зазначено наступне: «2. Абзац перший пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (Відомості Верховної Ради України, 2015р., №22, ст.145) після слів «ОСОБА_3 внутрішніх справ України» доповнити словами «Національній поліції». 3. Пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (Відомості Верховної Ради України, 2015р., №40-41, ст.379) доповнити абзацами другим і третім такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію»».

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч.3 ст.22 Конституції України).

Тобто, Закон України №900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» не обмежив у правах та соціальному захисті колишніх працівників органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи.

Відтак, відповідач хибно вважає, що «… перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» мають право особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), посади яких станом на 06.11.2015 забезпечували виконання завдань та функцій міліції (ОСОБА_4 України «Про міліцію» з 07.11.2015 втратив чинність) і включені, зокрема до Переліку. …», оскільки таких обмежень ОСОБА_4 України №900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» не містить.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звідси, відповідач дійшов до хибної думки про те, що: «… Особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельдєгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону в разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Тому зазначеної категорії співробітників довідки не заповнюються …», як то зазначено у ОСОБА_3 голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області від 19.05.2017 №196-Г/29/л.к./-2017 (а.с.21).

Згідно з п.1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - ОСОБА_4) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» Кабінет Міністрів України постановив: установити, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відтак, з урахуванням приписів ч.3 ст.63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо здійснення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які одержують пенсію на умовах цього Закону з урахуванням видів грошового забезпечення встановлених законодавством для поліцейських відбулися «зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом», про які і зазначено у п.1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»».

Вказаний факт підтверджує і ОСОБА_3 внутрішніх справ України своїми Листами: від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 та від 03.02.2017 за вих.№1461/05/22-2017.

Звідси факт необхідності перерахунку пенсії є очевидним і відповідно до приписів ч.ч.2-3 ст.72 КАС України спеціальному доказуванню не потребує.

Відповідно до п.2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

ОСОБА_3 внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017, від 03.02.2017 за вих.№1461/05/22-2017 та ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вих.№3050/03 від 06.04.2017) до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області підтверджують виконання цими органами п.2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»».

Як зазначено у п.3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. ОСОБА_5 видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Оскільки ОСОБА_1 звільнений Наказом УМВС України в Запорізькій області №47л/с від 06.03.1998, а правонаступником УМВС України в Запорізькій області на теперішній час є Головне управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія), то саме вказаний орган і повинен був видати позивачу ОСОБА_5 про розмір грошового забезпечення, за формою згідно із додатком 2 до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»».

Вказаних дій відповідач протиправно, з надуманих підстав не вчинив.

Згідно з п.4 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Оскільки безпосередній перерахунок пенсії позивачу третьою особою не здійснено, то вказане питання у даній справі не розглядається та не є предметом спору.

Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно з ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (ч.2 ст.8 КАС України).

У п.35 Рішення Європейського суд з прав людини від 26.06.2014 по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви №68385/10 та 71378/10) зазначено: Суд нагадує, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (див. рішення у справі «Копецький проти Словаччини» (Kopecky v. Slovakia) [ВП], заява №44912/98, п.52, ЄСПЛ 2004-IX).

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (ч.5 ст.17 Конституції України).

Оскільки Держава гарантувала працівникам міліції соціальний захист ч.1 ст.22 Закону України «Про міліцію», добровільно взявши на себе такий обовязок, закріпивши його у Законі України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то перерахунок пенсії є «законним сподіванням» ОСОБА_1 на отримання «активу», передбаченого ст.1 Протоколу №1 до «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України).

Звідси, для захисту «законного сподівання» ОСОБА_1 на отримання «активу», гарантованого ст.1 Протоколу №1 до «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» суд вважає за можливе зобов'язати ГУМВС України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) направити до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірність своїх дій та рішень.

З урахуванням зясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобовязати Головне управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) направити до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 23.10.2017.

Суддя О.О. Прасов