
Справа № 522/10280/17
Провадження № 2-а/522/1866/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2017 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
судді - Тарасова А.В.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу адміністративної юрисдикції за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України Головного управління ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси звернулась ОСОБА_1 із зазначеною позовною заявою, вказуючи, що 18.11.2016 року звернулась до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та станом на 01.05.2016 року у зв'язку із введенням в дію Закону України «Про державну службу» №889-VII та прийняттям постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», однак листом від 05.12.2016 року відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії та, відповідно, для видачі запитуваної довідки, у зв'язку з чим позивач звернулась до суду та просить визнати протиправними дії Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови у видачі довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», що викладено в листі від 05.12.2016 року № 1586/К/15-32-05-01-08 та зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області видати довідку «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців на посаді начальника відділу у складі управління за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року із зазначенням всіх складових заробітної плати: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, премій (в тому числі премій до державних свят, інші виплати винагорода за вислугу років, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на посаді начальника загального відділу у складі управління з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.
У судове засідання позивач не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки не повідомив. В письмових запереченнях зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим відсутні підстави для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а отже і для видачі відповідних довідок. Згідно листа Державної фіскальної служби України від 26.04.2016 року № 14876/7/ 99-99-05-01-04-17 «Про надання роз'яснень щодо видачі довідок для перерахунку пенсій» з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, відсутні. Відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України «Щодо надання довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям» 01.11.2016 року, зазначено, що норма щодо перерахунку призначених пенсій державним службовцям містилася в статті 37-1 Закону України «Про державну службу», яка скасована. Крім цього, форма довідки про заробітну плату, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, яка надавалась для здійснення перерахунку пенсії, виключена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2.
Керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, зважаючи на такі обставини.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723 -XII від 16.12.1993 року.
18.11.2016 року та 28.03.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про надання оновленої довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, а саме: станом на 01.12.2015 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12. 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та станом на 01.05.2016 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».
У відповідь на зазначені заяви відповідач листом №1586/К/15-32-05-01-08 від 05.12.2016 року повідомив позивача про відсутність підстав для видачі запитуваних довідок та подальшого перерахунку пенсії. Аналогічну відповідь надано листом №1672/К/15-32-05-02-09 від 18.04.2017 року.
Вирішуючи питання по суті, суд зазначає, що до 01.05.2016 року порядок пенсійного забезпечення державних службовців було врегульовано положеннями Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року а з 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року.
Пенсійне забезпечення державних службовців на момент призначення позивачу пенсії визначалось Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993року №3723-XII (у редакції станом на час призначення пенсії позивачу), відповідно до статті 37 якого, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
У свою чергу, частиною 2 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993року №3723-XII встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що призначення державним службовцям пенсій, та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995року №108/95-ВР передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці»).
У свою чергу, згідно з частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991року №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV передбачено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства України, судом встановлено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у Постановах від 14.05.2013р. (справа №21-125а13), та від 28.05.2013р. (справа №21-97а13).
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 31.05.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01 грудня 2015року підвищено посадові оклади.
Відповідно до статей 51 і 52 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 06.04.2016р. №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», якою затверджено нову схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів та розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців, з урахуванням яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій працівників.
Також, на виконання вимог Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ (набрав чинності 01.05.2016 року), Кабінетом Міністрів України встановлено нову схему підвищення посадових окладів державних службовців.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 201 5року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000р., а саме: виключено пункт 4, яким передбачалось право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення заробітної плати державним службовцям; абзац 1 пункт 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000р. викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Згідно абзацу 2 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року, у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Однак, у подальшому, згідно з Постановою Правління пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. №15-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 року за №1020/29150, положення про запровадження вказаної форми довідки виключено.
Зокрема, як зазначено в п.3 Постанови правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016р. №15-2, вказана постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування, котре відбулося в Офіційному віснику України, 2016, №67, а саме 02.09.2016р.
Тобто, форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виключена з 02.09.2016р.
Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
За таких обставин, враховуючи, що на момент підвищення заробітної плати державних службовців нормативно врегульовано питання видачі довідки із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на отримання довідки з усіма складовими заробітної плати державного службовця, на посаді якого остання працювала до виходу на пенсію.
Крім цього, суд відхиляє посилання відповідача на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до Постанови від 31.05.2000 року №865, а саме не передбачено порядку перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», оскільки такі зміни не є підставою для відмови у видачі довідки. До того ж, при розгляді заяви про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до повноважень відповідача не відноситься надання правової оцінки наявності чи відсутності у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії державного службовця, оскільки компетенцією щодо вирішення питання про проведення перерахунку пенсії державного службовця наділені органи Пенсійного фонду України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача щодо відмови позивачу у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача видати довідку «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано) пенсію», з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців на посаді начальника відділу у складі управління за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року із зазначенням всіх складових заробітної плати: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, премій ( тому числі премій до державних свят, інші виплати винагорода за вислугу років, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) по посаді начальника загального відділу у складі управління з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України Головного управління ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», що викладено в листі від 05.12.2016 року № 1586/К/15-32-05-01-08.
Зобов'язати Головне управління ДФС в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців на посаді начальника відділу у складі управління за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року із зазначенням всіх складових заробітної плати: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, премій (в тому числі премій до державних свят, інші виплати винагорода за вислугу років, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на посаді начальника загального відділу у складі управління з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Тарасов
19 жовтня 2017 року