Постанова № 69906757, 13.02.2017, Сокальський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
13.02.2017
Номер справи
454/1797/16-а
Номер документу
69906757
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 454/1797/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2017 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Веремчук О. А.

при секретарі Баран О.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Сокальського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Львівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести призначення пенсії

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернувся в суд з даним позовом до Сокальського об'єднаного УПФУ у Львівській області та просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 10.05.2016 року №1377/05-33 про відмову у призначені пенсії за віком; а також стягнути суму судового збору з Державного бюджету України.

В обґрунтування вимог позивач зазначає, що оскільки проживає за межами України то 29.01.2016 року представник позивача звернувся до УПФ в м.Червонограді Львівської області з письмовою заявою та доданим пакетом документів про призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак 21.05.2016 року на адресу представника позивача надійшло рішення від 10.05.2016 року №1377/05-33 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1

Відмовляючи у призначенні пенсії Червоноградське УПФ у Львівській області мотивувало своє рішення тим, що до заяви від 29.01.2016 року не було надано необхідний перелік документів та згідно повідомлення від 01.02.2016 року надано термін для подання оригіналів документів. Окрім того зазначено, що на ОСОБА_1 не поширюється норма ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач вважає, що таке рішення протиправним та таким, що суперечить чинному законодавству. Зокрема зазначає, що на етапі прийому документів у УПФУ не виникало жодних зауважень щодо повноти наданих документів а тому у розписці-повідомленні від 29.01.2016 року №220 зазначено, що пенсію буде призначено протягом десяти днів з дати прийняття документів.

Окрім того п.2 ч.1 ст.49 та ст.51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Так посилаючись на норми Конституції України та рішення Європейського суду з прав людини позивач вважає, що право на отримання пенсії не залежить від місця проживання а тому він не може бути позбавлений права на пенсію в загалом.

В судове засідання позивач та його представник ОСОБА_2 не прибули однак на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у їхній відсутності. Позовні вимоги підтримують повністю та просили задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_3 проти позову заперечила, та просила відмовити у задоволенні. Зазначила, що у 2013 році позивач звертався у Червоноградський міський суд до УПФ в м. Червонограді Львівської області з аналогічним позовом, у якому йому відмовлено з тих причин, що не було подано усіх необхідних правовстановлюючих документів. Аналогічна ситуація склалася і на цей раз, оскільки представником позивача при подачі заяви не додано оригінал паспорту, трудової книжки та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду. Окрім того представнику позивача ОСОБА_2 направлявся лист із вимогою долучити оригінали документів та надавався місячний термін для виконання, проте дана вимога була проігнорована, тому відповідачем на той момент прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії.

Дослідивши докази в справі, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких підстав.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пункт 6 ст. 92 Конституції України встановлює, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (зі змінами та доповненнями) має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

З копії розписки-повідомлення №220 від 29.01.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 звернувся в Управління ПФУ в м.Червонограді Львівської області для призначення пенсії та згідно опису подав такі документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання (реєстрації) особи, заява про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, трудова книжка або документи про стаж.

Вже 10.05.2016 року Сокальське об'єднане УПФ України Львівської області прийняло рішення №1377/05-33 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 Згідно вказаного рішення позивачу відмовлено у призначені пенсії за віком відповідно до положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління ПФУ 25.11.2005 року №22-1 та зареєстрованому в МЮУ 27.12.2005 року за №1566/11846 мотивуючи наступним: у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місяця відправлення заяви.

Пунктом 2.1 Порядку передбачено перелік документів, що додаються до заяви про призначення пенсії за віком.

Відповідно до пп.1 п.2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається в тому числі і документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно пп.4 п.2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається документи про місце проживання (реєстрації) особи.

Відповідно до п.2.9 Порядку особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає у США, штат Каліфорнія та на підставі усної домовленості 03.12.2014 року надав довіреність (яку посвідчено нотаріусом штату Каліфорнія Наталія Порошина та завірено державним секретарем) ОСОБА_2 представляти його інтереси в органах державної влади.

З копії розписки-повідомлення №220 від 29.01.2016 року встановлено, що представник ОСОБА_1 звернувся в Управління ПФУ в м.Червонограді Львівської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії та додав пакет необхідних документів.

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та перелік документів, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачений постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно вищевказаного Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника; звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку; днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення пенсії, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення пенсії (п.4.3).

Тобто, незалежно від наявності права особи на пенсію, відсутності усіх необхідних документів про призначення пенсії, законодавством передбачена обов'язкова процедура прийняття рішення пенсійним органом.

Положеннями Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 21.11.2005 року, орган, що призначає пенсію розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою, яка подається особисто або через представника.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (п.1.7 Порядку)

Орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів (п.3.3 Порядку).

Таким чином, отримавши від представника позивача заяву встановленого зразка про призначення пенсії за віком ОСОБА_1, пенсійний орган виявив, що до заяви додані не всі необхідні документи, та надав представнику ОСОБА_2 строк для подання усіх необхідних документів на призначення пенсії. Після спливу строку, визначеного для подання недостатніх документів прийнято рішення відмову в призначенні пенсії, оскільки на адресу відповідача не було надано всіх документів, перелічених УПФ в м.Червонограді Львівської області.

За таких обставин суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 21, 71, 87, 99, 100, 102, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

в и р і ш и в:

в позові ОСОБА_5 в особі представника ОСОБА_2 до Сокальського обєднаного УПФ Львівської області про визнання неправомірними дій та зобовязання провести призначення пенсії - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Головуючий: О. А. Веремчук