
Справа № 760/22557/17
Провадження №1-кс/760/15200/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.10.2017 слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва Усатова І.А., за участю детектива Мандзія О.М., розглянувши у судовому засіданні клопотання детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України Мандзія О.М., погоджене начальником четвертого відділу процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Симків Р.Я., про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, на підставі матеріалів кримінального провадження № 52017000000000633 від 19.09.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Детектив звернувся до суду із клопотанням, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Департаменту організації протидії митним правопорушенням Державної фіскальної служби України, а саме до:
доповідних записок Департаменту організації протидії митним правопорушенням Державної фіскальної служби України від 14.07.2017 № 1260/99-99-20-01-01-18 та від 27.07.2017 № 1319/99-99-20-01-02-17, відповідно, з можливістю їх вилучення (здійснити їх виїмку);
інформування від митної кримінальної служби Німеччина на адресу Державної фіскальної служби України чи самостійного структурного підрозділу апарату ДФС України стосовно постачання з Об'єднаних Арабських Еміратів через Федеративну Республіку Німеччина на митну територію України товару підакцизної групи (тютюну для кальяну, в кількості 22 тон) з можливим приховуванням від митного контролю та додатків, з можливістю їх вилучення (здійснити їх виїмку).
Обґрунтовуючи внесене клопотання детектив зазначає, що Національним антикорупційним бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52017000000000633 від 19.09.2017, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Посилається на те, що досудовим розслідуванням одержано фактичні дані щодо причетності службових осіб Львівської митниці ДФС до організації незаконного ввезення на митну територію України товарів підакцизної групи, зокрема, сигарет та тютюну кальянного, без сплати обов'язкових митних та податкових платежів, за злочинною схемою так званого «перерваного транзиту», внаслідок яких майновим інтересам держави спричинено тяжкі наслідки.
Вказав, що досудовим розслідуванням встановлено, що 19.07.2017 службовими особами митного поста «Краковець» Львівської митниці ДФС, шляхом зловживання службовим становищем, всупереч вимогам ст.ст. 376, 378 Митного кодексу України, забезпечено безперешкодний пропуск на митну територію України вантажного автомобіля Volvo з причепом, р.н.зн.: НОМЕР_1/НОМЕР_2, яким здійснювалося перевезення вантажу - кальяного тютюну, в кількості 4155 кг., поза митним контролем та без сплати обов'язкових податкових/митних платежів. Водночас, отримано фактичні дані щодо проведення компетентними органами Республіки Польща митного оформлення транзитного перетину польсько-українського кордону вантажним автомобілем Volvo з причепом, р.н.: НОМЕР_1/НОМЕР_2, під керуванням водія - громадянина Польщі ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (національний паспорт серії № НОМЕР_3), яким здійснювалося перевезення товарів підакцизної групи, зокрема, тютюну кальянного в кількості 4155 кг. (брутто). При цьому, у товаро - супровідних документах, поданих для оформлення митних формальностей, в якості вантажовідправника зазначено компанію Prime Way General Trading LLC, 13,2 st. Al. Quasais Industrial 1, Deira, Dubai (Об'єднані Арабські Емірати), а одержувачем вантажу - товариство з обмеженою відповідальністю «ДАРТЕС» (Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вул. Урицького, 56; код за ЄДРПОУ: 36721688; повне найменування юридичної особи англійською мовою - LIMITED LIABILITY COMPANY «DARTES»), суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності, до якого, наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 22.06.2017 № 925 застосовано спеціальну санкцію, передбачену ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ, застосовано спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України. У відповідності до вимог пп.215.3.2 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України, до операцій з ввезення на митну територію України товару - «тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн «гомогенізований» або «відновлений»; тютюнові екстракти та есенції», застосовується ставка акцизного податку в сумі 559,78 грн. за 1 кг. (нетто). При цьому, службовими особами відділу митного оформлення № 1 митного поста «Краковець» Львівської митниці ДФС, митне оформлення вищевказаного транспортного не проводилось, внаслідок чого, майновим інтересам держави спричинено шкоду в розмірі понад 2,2 млн. грн., у вигляді недоїмки по сплаті акцизного податку, що являється тяжкими наслідками.
Детектив посилався на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що на момент проведення митних формальностей транспортного засобу реєстраційний номер НОМЕР_1/НОМЕР_2, до ПІК «Орієнтування» АСМО «Інспектор» доповідною запискою Департаменту організації протидії митним правопорушенням ДФС України від 14.07.2017 № 1260/99-99-20-01-01 внесено орієнтування щодо вказаного транспортного засобу з коментарем «Можливе переміщення товарів з приховуванням від митного контролю. Про виявлення транспортного засобу НОМЕР_1/НОМЕР_2 невідкладно поінформувати контакту особу Департаменту протидії митним правопорушенням для узгодження подальших дій. Контактна особа: ОСОБА_6, тел.093-767-53-49». При цьому, незважаючи на спрацювання модуля «Орієнтування» під час подання документів для здійснення пропуску через митний кордон України транспортного засобу реєстраційний номер НОМЕР_1/НОМЕР_2, головним державним інспектором ВМО № 1 МП «Краковець» ОСОБА_7, не забезпечено виконання обов'язкових митних процедур, згенерованих Автоматизованою системою управління ризиками, в частині обов'язкового проведення митного огляду транспортного засобу, складання акту митного огляду та інформування контактної особи, всупереч вимогам ст.338 Митного кодексу України та Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм і обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684, п.п. 2.1, 2.3.1, 2.4.4., 2.4.8., 2.5.9., 2.5.10., 2.7.5 Посадової інструкції головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 МП «Краковець» Львівської митниці ДФС, затвердженої 09.11.2016 начальником вказаного органу доходів і зборів ОСОБА_8
Вказав, що з огляду на викладене, наявні фактичні дані, які свідчать про причетність службових осіб Львівської митниці ДФС до умисного, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних або юридичних осіб, використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам на суму понад 2,2 млн. грн.
Зазначено, що за таких обставин в діях службових осіб Львівської митниці ДФС наявні ознаки вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Пояснено, що у зв'язку з вищевикладеним, під час здійснення досудового розслідування виникла необхідність в здійсненні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні Департаменту організації протидії митним правопорушенням Державної фіскальної служби України, та у яких зафіксовані відомості щодо вказаних обставин, а саме до:
доповідних записок Департаменту організації протидії митним правопорушенням Державної фіскальної служби України від 14.07.2017 № 1260/99-99-20-01-01-18 та від 27.07.2017 № 1319/99-99-20-01-02-17, відповідно, з можливістю їх вилучення (здійснити їх виїмку);
інформування від митної кримінальної служби Німеччина на адресу Державної фіскальної служби України чи самостійного структурного підрозділу апарату ДФС України стосовно постачання з Об'єднаних Арабських Еміратів через Федеративну Республіку Німеччина на митну територію України товару підакцизної групи (тютюну для кальяну, в кількості 22 тон) з можливим приховуванням від митного контролю та додатків, з можливістю їх вилучення (здійснити їх виїмку).
Пояснено, що вищевказана інформація сама по собі та в сукупності з іншими речами та документами має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, встановити всіх осіб, причетних до вчинення злочинів, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних процесуальних рішень. Крім того відомості, що містяться у вказаних речах і документах можливо будуть використані як докази, при чому іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів неможливо.
Виходячи з вищенаведеного детектив звернувся до слідчого судді з даним клопотанням, при цьому отримання відповідних відомостей в інший спосіб є неможливим.
Детектив у судовому засіданні підтримав клопотання з наведених вище підстав та просив його задовольнити.
Відповідно до ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Слідчий суддя, заслухавши детектива, дослідивши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ч. 3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
В ч. 1 ст. 159 КПК України встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду підчас судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з п.6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, приходить до висновку, що клопотання детектива є обгрунтованим, оскільки, детективом була доведена мета отримання відомостей, які перебувають у володінні Департаменту організації протидії митним правопорушенням Державної фіскальної служби України.
Разом з тим, виходячи з аналізу матеріалів клопотання та враховуючи обставини вчинення імовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке ґрунтується на положеннях ст.ст.161, 162 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення даного клопотання, але в частині щодо надання можливості ознайомитись та зробити відповідні копії.
На підставі викладеного і керуючись ст. 107, ст.ст.160, 162, 163, 164, 166, ст. 309 КПК, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити частково.
Надати групі детективів Національного антикорупційного бюро України, якій доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52017000000000633 - старшим детективам Національного бюро Мандзію Оресту Миколайовичу, Мартинівну Юрію Ярославовичу, Кардашевському Юрію Романовичу, детективам Національного бюро Василюку Сергію Миколайовичу, Зайцеву Олександру Вячеславовичу, Ореховському Віталію Ігоровичу, Гришканичу Олегу Богдановичу, Черенкову Артуру Михайловичу, Денисяці Олені Олександрівні, Марчуку Роману Вікторовичу тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Департаменту організації протидії митним правопорушенням Державної фіскальної служби України, а саме до:
-доповідних записок Департаменту організації протидії митним правопорушенням Державної фіскальної служби України від 14.07.2017 № 1260/99-99-20-01-01-18 та від 27.07.2017 № 1319/99-99-20-01-02-17, відповідно, шляхом надання можливості ознайомитися та зробити копії;
-інформування від митної кримінальної служби Німеччина на адресу Державної фіскальної служби України чи самостійного структурного підрозділу апарату ДФС України стосовно постачання з Об'єднаних Арабських Еміратів через Федеративну Республіку Німеччина на митну територію України товару підакцизної групи (тютюну для кальяну, в кількості 22 тон) з можливим приховуванням від митного контролю та додатків, шляхом надання можливості ознайомитися та зробити копії.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: