
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
"09" жовтня 2017 р.справа № 2а/0470/6315/11
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Чумак С.Ю.,
перевіривши відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року в адміністративній справі № 2а/0470/6315/11 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Головного квартирно - експлуатаційного управління Збройних Сил України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління, про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання незаконними дій, неналежний розгляд звернень, зобов"язання вчинити певні дії, третя особа: Державне казначейство України
в с т а н о в и в:
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року заяву про судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 2а/0470/6315/11 задоволено частково.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, яка подана з порушенням строку, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Як вбачається рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи, копію оскаржуваного судового рішення апелянтом отримано 8 вересня 2017 року. (а.с. 94). Таким чином, останнім днем строку апеляційного оскарження в даному випадку було 18 вересня 2017 року. Апеляційна скарга подана до суду першої інстанції засобами поштового зв'язку.
Разом з тим, апеляційна скарга складена 19.09.2017 року, при цьому, як вбачається з відбитку штампу розміщеному у верхній частині документа на вільному від тексту місці, апеляційна скарга відправлена 20.09.2017 року, про що також свідчить номер вихідної кореспонденції. Водночас, згідно відтиску поштового штемпелю на конверті відправки апеляційної скарги, остання була здана на пошту для відправки 22 вересня 2017 року, тобто з порушенням встановленого ч. 2 ст. 186 КАС України десятиденного строку апеляційного оскарження.
Питання поновлення порушеного строку на апеляційне оскарження постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2017 року апелянтом не порушується.
Відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, відповідачем порушено вимоги ч. 6 ст. 187 КАС України, а саме не додано документ про сплату судового збору.
Одночасно з апеляційною скаргою апелянт звернувся з клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
За змістом статті 8 Закону України Про судовий збір, враховуючи майновий стан сторони, суд може відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до уухвалення судового рішення у справі.
При цьому, заявник відповідного клопотання повинен навести доводи і подати докази на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі.
У відповідності до роз'яснень, викладених в постанові пленуму Вищого адміністративного суду № 2 від 05.02.2016 року Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674 VI Про судовий збір, обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати. Вносячи зміни до Закону України Про судовий збір та виключаючи органи доходів і зборів, які звільняються від сплати судового збору, законодавець висловив певну волю, яка полягає в тому що вказані органи повинні сплачувати судовий збір без будь-яких виключень.
Вказані зміни до Закону України Про судовий збір кореспондуються з положеннями статті 10 КАС України, якими розкривається зміст однієї із засад адміністративного судочинства, а саме, рівності всіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом. Так, згідно приписів вказаної статті усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Таким чином, всі учасники процесу є рівними при здійсненні своїх прав та обовязків, в тому числі у питанні необхідності сплати судового збору, незалежно від того є вони платниками податків чи субєктами владних повноважень. Неналежне фінансування державного органу з Державного бюджету України не є підставою для відстрочення такому органу сплату судового збору. Вказане питання апелянтом повинно вирішуватись шляхом відповідного коригування свого бюджетного запиту та кошторису, а не шляхом подання клопотання до суду про відстрочення сплати судового збору.
До того ж, відстрочення сплати судового збору є безпосереднім правом, а не обовязком суду.
Сплата ж судового збору за подання апеляційної скарги в силу положень ст. 187 КАС України є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
Виходячи з цього, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України Про судовий збір зі змінами, що набрали чинності з 01.09.2015 року, за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у звязку з нововиявленими обставинами сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Отже, для обчислення сплати судового збору за подання апеляційної скарги необхідно встановити, яка сума судового збору підлягала сплаті за подання адміністративного позову.
Згідно з пп. 2 п. 3 ч.2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру розмір ставок судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1600 грн.
Таким чином, за позовну вимогу немайнового характеру розмір ставки судового збору становив 640,00 грн. (0,4*1600=640).
Таким чином, оскільки при поданні адміністративного позову сплаті підлягала сума судового збору в розмірі 640,00 грн., то при поданні до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду заявнику апеляційної скарги необхідно сплатити судовий збір в розмірі 704,00 грн.(110%*640=704).
Реквізити для справляння судового збору: отримувач: УДКСУ у Шевченківському районі м. Дніпра Дніпропетровської області, Рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030101; Код з ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпро; Код банку отримувача (МФО): 805012; Призначення платежу - *;101; ххх (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за апеляційною скаргою ххх (ПІБ особи чи назва організації, яка подає апеляційну скаргу), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху.
За таких обставин, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху та встановити тридцятиденний строк для усунення зазначених недоліків апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись статтями 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України,суд
у х в а л и в:
В задоволенні клопотання Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року у справі №2а/0470/6315/11 залишити без руху та надати тридцятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення вищезазначених недоліків.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України.
Суддя : С.Ю. Чумак