
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2017 року Справа № 813/1391/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Грень Н.М.,
секретар судового засідання Гавірко О.О.,
представник позивача ОСОБА_1,
представник відповідача Булаш З.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Сихівського відділення Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій,-
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Сихівського відділення Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, з вимогою визнати протиправними дії Сихівського відділення Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо анулювання з 06.10.2016 року реєстрації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку є протиправним, оскільки жодної перевірки контролюючим органом не проводилось, акту про порушення законодавства, на підставі якого прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку не складалось.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав аналогічних викладеним у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи. Зазначив, що ст. 299 Податкого кодексу України передбачено, що у разі виявлення контролюючим органом податкового боргу на кожне перше число місяця може бути анульована шляхом виключення з реєстру латників. Згідно даних особового рахунку в ІС «Податковий блок», у платника наявний податковий борг на кожне перше число місяця з 20.06.2013 року, відтак, контролюючим органом прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку. Вважає, що рішення прийняте згідно вимог чинного законодавства, просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Суд заслухав пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі та встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва платника єдиного податку серії Б №617369 від 31.05.2013 р., позивач є платником єдиного податку ІІ групи (ставка 20%) з 01 червня 2013 р.
18.03.2017 року позивачеві з електронного кабінету платника стало відомо, що з 06.10.2016 року в реєстр внесено інформацію про анулювання реєстрації платника єдиного податку.
В подальшому, 28.03.2017 року позивач звернувся до Галицької ОДПІ із заявою про надання рішення, яким останньому анульовано реєстрацію платника єдиного податку.
Листом Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області від 30.03.2017 року №900/10/13-50-17-01/496 позивачу повідомлено, що Свідоцтво платника Єдиного податку анульоване 06.10.2016 року на підставі абз. 8 п.п.298.2.3 п.298.2 ст. 298 Податкового кодексу України (наявність податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів).
Позивач, не погоджуючись із діями відповідача щодо анулювання свідоцтва платника єдиного податку, звернувся із даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Згідно з ст. 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи і подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Як вбачається з положень пп. 41.1, 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби. Органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень є органами стягнення.
Відповідно до ст. 54 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації, а податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно до п. 295.1. ст. 295 Податкового кодексу України, платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу..
Відповідно до п. 296.2, ст. .296 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 статті 295 цього Кодексу.
Пунктом 299.10 ст. 299 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
Вказаний перелік підстав є вичерпним.
Відповідно з п.298.2.3 Податкового кодексу України, у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цих Кодексом.
Пунктом 299.11 ст. 299 Податкового Кодексу України передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом..
Як встановлено судом, рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку прийнято на підставі того, що позивач має податковий борг на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, що підтверджується карткою особового рахунку платника податку.
Водночас, судом з'ясовано,що жодної перевірки ФОП ОСОБА_3 контролюючим органом не проводилося, акту про порушення вимог чинного законодавства, на підставі якого прийнято рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку, не складалося.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкову вимогу.
Доказів надіслання податкової вимоги позивачеві до матеріалів справи не долучено.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до ч 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене вище, відповідачем не надано доказів, що ним дотримано передбаченої законом процедури анулювання свідоцтва платника єдиного податку , а відтак, адміністративний позов належить задовольнити.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати належить стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 7-14, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Сихівського відділення Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо анулювання з 06.10.2016 року реєстрації платника єдиного податку фізичної особи підприємця ОСОБА_3.
3. Стягнути із Сихівського відділення Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на користь ОСОБА_3 (РНОКПП 22976610548) судовий збір в сумі (1600 одна тисяча шістсот) грн.00 коп.
Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст постанови складено та підписано 31.10.2017 року.