
Справа № 461/6614/17
Провадження №2-а/461/561/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.10.2017 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Зубачик Н.Б.,
секретаря судових засідань ОСОБА_1,
за участю:
позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання до вчинення дій –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати з 01 січня 2016 року пенсію через хворобу ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 01.05.2017 року № 91-03185, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, а також виплатити йому недоотриману різницю, що виникла після перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.
В обґрунтування вимог зазначив, що проходив службу в УДАІ на посаді начальника відділення ДАІ з обслуговування м. Червоноград. З 31.12.2014 року є пенсіонером та отримує довічну щомісячну пенсію через хворобу у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Стверджує, що ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області скеровано відповідачу довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, однак позивача повідомлено про те, що перерахунок та виплата пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає, що у зв’язку з відмовою у здійсненні перерахунку та виплати вищевказаної пенсії його права порушені. Просить позов задоволити.
У судовому засіданні позивач позов підтримав, просив такий задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, подала письмові заперечення. Зокрема зазначила, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вказаною позовною заявою. Окрім того зазначено, що відповідачем виконано вимоги чинного законодавства щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям. Стверджує, що кошти для перерахунку пенсій в бюджеті Пенсійного фонду України відсутні. Вважає, що оскільки відповідач не є розпорядником бюджетних коштів, а лише відповідальним виконавцем виділених бюджетних коштів, відтак є неналежним відповідачем. Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
З довідки №91-03185 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ГУ МВС України у Львівській області вбачається, що ОСОБА_2 проходив службу на посаді начальника відділення ДАІ з обслуговування м. Червоноград.
Судом також встановлено, що з31 грудня 2014 року ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує довічну щомісячну пенсію за хворобою в порядку та на умовах, передбачених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення серії ААИ № 428779.
23.12.2015 року прийнято ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який набрав чинності 29.12.2015 року та яким до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни, які дають право колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських.
Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та скерувала відповідачу довідку № 91-03185 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2.
12.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом, в якому просив повідомити, чи долучена до пенсійної справи ОСОБА_2 вищевказана довідка Ліквідаційної комісії та надати копію розпорядження про перерахунок пенсії.
З листа ГУ ПФУ у Львівській області від 18.09.2017 року № 4243/03-25, наданого у відповідь на вищевказаний інформаційний запит, вбачається, що долучення довідки про грошове забезпечення до пенсійної справи, здійснення перерахунку та виплати пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а тому надати копію розпорядження про перерахунок ОСОБА_2 пенсії є неможливим.
Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
В остаточному рішенні у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005, Європейський Суд з прав людини зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (пункт 26 рішення).
Аналогічні правові висновки Європейського Суду з прав людини містяться в пунктах 23 та 24 остаточного рішення у справі «Сук проти України» від 10.06.2011 року.
В остаточному рішенні у справі «Єуханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014 року, Європейський Суд з прав людини зазначає, що якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату в якості права на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам. Також у даному рішенні суд дійшов до висновку, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку».
Статтею 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 (далі – Порядок № 3-1) та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі – Порядок № 45).
Абзацом 1 пункту 24 Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене узгоджується з приписами пункту 2 Порядку № 45, якими Міністерство внутрішніх справ України зобов'язано повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку. Головні управління ПФУ в областях складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На виконання вимог вищевказаних нормативно-правових актів Міністерство внутрішніх справ України листом від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, а також зазначило про готовність уповноважених органів подати до головних управлінь ПФУ в областях довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
У свою чергу Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 року № 9493/02-23 повідомив начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях про необхідність підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області виготовлено довідку № 91-03185 від 01.05.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку ОСОБА_2 пенсії та надіслано її відповідачу.
Відповідно до ч.2 ст.8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно ст.10 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами другою та третьою ст.51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки обставини, що тягнуть за собою зміну ОСОБА_2 розміру пенсії виникли в грудні 2015 року, а перерахунок його пенсії не проведений, тому право на підвищення пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських позивач набув з 01 січня 2016 року.
Як визначено ст.3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 необхідно задоволити та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести відносно ОСОБА_2 перерахунок та пенсійну виплату за вислугу років відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року, ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 01.05.2017 року №91-03185, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_2 різницю належного до виплати розміру пенсії за вислугу років та фактично виплаченої пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
Що ж стосується покликання відповідача на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з такою позовною заявою, суд зазначає наступне.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст.100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи вбачається, що позивач дізнався про те, що його права порушені з листа Головного управління ПФУ у Львівській області №4243/03-25 від 18.09.2017 року, до суду ОСОБА_2 звернувся 26.09.2017 року, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду за захистом порушених прав. Відтак, підстав для залишення позовної заяви без розгляду немає.
Окрім того, відповідно до вимог ст.94 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з державного бюджету України судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Керуючись ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 69, 70, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задоволити.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_2 перерахунок та пенсійну виплату за хворобою відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року, ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 01.05.2017 року №91-03185, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_2 різницю належного до виплати розміру пенсії за хворобою та фактично виплаченої пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в сумі 640,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Зубачик Н.Б.