
Справа № 2-а/760/5993/17
№760/20234/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Оксюта Т.Г. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Російської Федерації в особі дипломатичного представництва Посольства Російської Федерації, від імені якого діє тимчасовий повірений Лукашик Олександр Петрович про визнання права власності на національне багатство України в межах території Автономної Республіки Крим, на природні ресурси континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України навколо Кримського півострова, -
В С Т А Н О В И В :
02.10.2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Російської Федерації в особі дипломатичного представництва Посольства Російської Федерації, від імені якого діє тимчасовий повірений Лукашик Олександр Петрович про визнання права власності на національне багатство України в межах території Автономної Республіки Крим, на природні ресурси континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України навколо Кримського півострова.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач просить прийняти дану заяву до розгляду за правилами цивільного судочинства та визнати за Українським народом (на праві спільної сумісної власності всіх громадян України) право власності на землю, її надра, атмосферне повітря, повітряний простір, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території Автономної Республіки Крим, природні ресурси континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України навколо Кримського півострова, на весь економічний і науково - технічний потенціал, що створений на території Автономної республіки Крим.
Також, просить визнати дії відповідача нікчемними, та такими, що не припиняють прав власності позивачів відносно оспорюваного майна (на рівну з усіма громадянами України частку у майні, що є у спільній сумісній власності всіх громадян України (у власності Українського народу як суб'єкта права власності) і складається з землі, її надр, атмосферного повітря, повітряного простору, водних та інших природних ресурсів, які знаходяться в межах території Автономної Республіки Крим, природних ресурсів континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України навколо Кримського півострова, всього економічного і науково - технічного потенціалу, що створений на території Автономної республіки Крим.
Вивчивши матеріали позовної заяви прихожу до висновку про повернення її позивачу, виходячи з наступного.
Закордонні дипломатичні або консульські представництва за спрямованістю своїх функцій і повноважень відносяться до суб'єктів владних повноважень. Рішення, дії чи бездіяльність цих органів можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні : адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Закордонні дипломатичні або консульські представництва за спрямованістю своїх функцій і повноважень відносяться до суб'єктів владних повноважень. Рішення, дії чи бездіяльність цих органів можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України №3 від 13.12.2010 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», із ч. 2 ст. 18 КАС України випливає, що справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший орган, їх посадова чи службова особа, підсудні окружним адміністративним судам.
Тому судам слід ураховувати, що позовні заяви стосовно рішень, дій або бездіяльності державних виконавців та посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, міських (міст обласного значення), районних у містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції підсудні окружним адміністративним судам, оскільки відповідачем у таких справах є відповідний орган державної виконавчої служби, незалежно від того, чи оскаржують ся рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби. У зв'язку з цим правила ч. 3 ст. 18 КАС України для визначення предметної підсудності зазначеної категорії справ не підлягають застосовуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної або юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Зазначена норма підлягає застосуванню при визначені підсудності справ з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби незалежно від статусу позивача - фізичної чи юридичної особи та виконавчого документа, в тому числі незалежно від адміністративного суду, рішення якого примусово виконується, і основним у цьому є те, щоб оскаржуване рішення, дія чи бездіяльність були прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань). Водночас судам потрібно брати до уваги, що позивач може вибрати за вказаних умов лише окружний адміністративний суд, оскільки такі справи предметно підсудні тільки цим місцевим судам.
Відповідно до п. 4 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Відповідно до оголошення в газеті "Урядовий кур'єр" від 31 липня 2007 року №135, з 30 липня 2007 року розпочав свою діяльність Окружний адміністративний суд міста Києва.
Оскільки, позивач звертається до суду з адміністративним позовом щодо фактичного оскарження дій Російської Федерації в особі дипломатичного представництва Посольства Російської Федерації, від імені якого діє тимчасовий повірений Лукашик Олександр Петрович, прихожу до висновку, що даний позов підлягає розгляду окружним адміністративним судом, а позовна заява поверненню позивачу для подання до належного суду.
Керуючись Постановою Пленуму Вищого Адміністративного Суду України №3 від 13.12.2010 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби», ч.ч. 1, 2 ст. 18, п. 4 ст. 107 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Російської Федерації в особі дипломатичного представництва Посольства Російської Федерації, від імені якого діє тимчасовий повірений Лукашик Олександр Петрович про визнання права власності на національне багатство України в межах території Автономної Республіки Крим, на природні ресурси континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України навколо Кримського півострова - повернути позивачу разом зі всіма додатками для подання до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом п'яти днів з дня постановлення ухвали.
Суддя