Справа № 2а- 25869/09/1270
Категорія 6.6.4
П О С Т А Н О В А
Іменем України
04 листопада 2009 року м.Луганськ
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Твердохліба Р.С.,
При секретарі: Лейбенко О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Антрацитівської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення боргу зі збору за користування надрами в сумі 702221,79 грн. шляхом звернення стягнення на активи,-
В С Т А Н О В И В:
14 вересня 2009 року Антрацитівська об’єднана державна податкова інспекція звернулася до суду із позовом в якому просила примусово стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» суму боргу зі збору за користування надрами в розмірі 702221,79 грн. звернувши стягнення на його активи. Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстровано Краснолуцьким виконкомом 30.04.2003 року про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №04051945Ю0010253. ДП «Донбасантрацит» є юридичною особою – суб’єктом підприємницької діяльності та взято на податковий облік в ДПІ м. Красний Луч 13.05.2003 року про що роблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за N 29 та включено до категорії платників окремих податків в Антрацитівськії ОДПІ. Згідно з п.3 ч.1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлений законом термін. Відповідач, відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" має узгоджені податкові пов’язання по податкам та зборам. Згідно п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання несплачена платником податків у строки, визначені п.п. 5.3.1 цієї статті, визнається сумою податкового боргу платника податків. Станом на 10.08.2009 року податкова заборгованість підприємства становить - 702 221,79 грн. у тому числі сума основного боргу у розмірі - 693 246,02 грн., та сума пені у розмірі - 8975,77 грн. Податкові зобов'язання були визначені відповідачем самостійно у наданих до податкової інспекції розрахунках. Заборгованість по збору за користування надрами за 2008 рік у сумі - 158865,64 грн. Основного боргу у сумі - 155 866,82 грн. Нарахована пені у сумі - 2998,82 грн. Заборгованість по збору за користування надрами за 2009 рік у сумі - 543356,15 грн. Основного боргу у сумі - 537 379,20 грн. Нарахована пені у сумі - 5976,95 грн. Відповідно до п. 16.1.1 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181 від 1.12.2000 року (із змінами і доповненнями) після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня, згідно абзацу а) п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181 від 1.12.2000 року (із змінами і доповненнями) нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов’язання платником податків першого робочого дня, наступного за останнім граничним строком сплати податкового зобов'язання. Відповідно до п.п. 6.2.3, п.6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181 від 1.12.2000 року (із змінами і доповненнями) Антрацитівською ОДПІ: перша податкова вимога № 1/131 від 11.08.03р. на суму - 202 592,90 грн. була надіслана поштою 15.08.03р., та отримана 18.08.03р. представником ДП "Донбасантрацит"; друга податкова вимога №2/181 від 20.09.2003 р. на суму - 210 347,04 грн. була надіслана поштою 24.09.03р., та отримана 26.09.03р. представником ДП "Донбасантрацит". Однак, заборгованість до теперішнього часу не погашена.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не доповів. Правом подати до суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Відповідно до ч.6 ст.71 КАС України, суд вирішує справу на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов’язані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстровано як юридична особа Краснолуцьким виконкомом 30 квітня 2003 року за №04051945Ю0010253, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію (арк. справи 8).
13 травня 2003 року ДП «Донбасантрацит» взято на податковий облік в ДПІ м. Красний Луч про що роблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за N 29 та включено до категорії платників окремих податків в Антрацитівськії ОДПІ (арк. справи 10-11).
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Згідно ч.1 ст. 11 вказаного закону о ргани державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов’язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов’язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі — платники податків).
Спеціальним Законом який регулює гірничі відносини з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян є Кодекс України «Про надра».
Відповідно до ст. 13 Кодексу України «Про надра» користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземні юридичні особи та громадяни.
Статтею 28 Кодексу встановлено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді:платежів за користування надрами;відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;збору за видачу спеціальних дозволів; акцизного збору. Плата за користування надрами не звільняє користувачів від сплати інших обов'язкових платежів, передбачених законодавчими актами України.
Станом на 10.08.2009 року податкова заборгованість ДП «Донбасантрацит» становить - 702 221,79 грн. у тому числі сума основного боргу у розмірі - 693 246,02 грн., та сума пені у розмірі - 8975,77 грн. Податкові зобов'язання були визначені відповідачем самостійно у наданих до податкової інспекції розрахунках. Заборгованість по збору за користування надрами за 2008 рік у сумі - 158865,64 грн. Основного боргу у сумі - 155 866,82 грн. Нарахована пені у сумі - 2998,82 грн. Заборгованість по збору за користування надрами за 2009 рік у сумі - 543356,15 грн. Основного боргу у сумі - 537 379,20 грн. Нарахована пені у сумі - 5976,95 грн.(арк. справи 24-31).
Відповідно до п.6.2.1 ст.6 Закону, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, податковий борг за якими не погашений.
Антрацитівською ОДПІ перша податкова вимога № 1/131 від 11.08.2003р. на суму - 202 592,90 грн. була надіслана поштою 15.08.2003р., та отримана 18.08.2003р. представником ДП "Донбасантрацит"; друга податкова вимога №2/181 від 20.09.2003 р. на суму - 210 347,04 грн. була надіслана поштою 24.09.2003р., та отримана 26.09.2003р. представником ДП "Донбасантрацит"(арк. справи 15-16).
Але заборгованість відповідачем погашена не була.
Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Згідно п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» із змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно ст.ст. 9,11 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податку несуть обов’язки щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) та відповідальність за порушення відповідно до законів України.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, позовні вимоги Антрацитівської об’єднаної державної податкової інспекції знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку з цим, суд вважає за можливе стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» суму податкового боргу зі збору за користування надрами в сумі 702 221,79 грн.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Антрацитівської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення боргу зі збору за користування надрами в сумі 702221,79 грн. шляхом звернення стягнення на активи задовольнити повністю.
Примусово стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» (р/р26069585247451 ФАКБ «Укрсоцбанк», м.Луганськ, МФО 304018, код 32446546, вул. Косіора, 10, м.Красний Луч) заборгованість зі збору за користування надрами в сумі 702221,79 грн. на користь Державного бюджету України (р/р 31111021700088 код платежу 13030100 Банк платника ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код одержувача 25992095, отримувач Антрацитівська ВДК), звернувши стягнення на його активи.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 06 листопада 2009 року.
СУДДЯ