Категорія 6.14
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2009 року Справа № 2а-25547/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
при секретарі судового засідання Глазуновій О.О.,
за участю сторін:
від прокурора - прокурор відділу представництва інтересів громадян та
держави в судах прокуратури області
Ногіна О.М. (посвідчення № 306 видане 04.07.2007)
від позивача юрисконсульт юридично-договірного відділу
Бондаренко О.М. (довіреність від 30.07.2009 № 1/01-2930)
від відповідача провідний юрисконсульт договірного
відділу юридичного департаменту
Крісак Ю.С. (довіреність від 09.10.2009 № 03/5-579)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі
Луганського міського центру зайнятості
до державного підприємства „Луганськвугілля”
про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесках у розмірі 17385,20 грн.,
ВСТАНОВИВ:
01 вересня 2009 року Заступник прокурора Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Луганського міського центру зайнятості з позовом до державного підприємства „Луганськвугілля” про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмки) у сумі 8697,96 грн.
В обґрунтування позову прокурор зазначив, що відокремлений підрозділ „Управління якості та збагачення вугілля” є структурним підрозділом державного підприємства „Луганськвугілля”, з 09.07.2003 зареєстрований у Луганському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, у звязку з чим прийняв на себе зобовязання по своєчасній та в повному обсязі сплаті страхових внесків до Фонду, але свої зобовязання належним чином не виконує.
Згідно поданої 20 липня 2009 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за І півріччя 2009 року за державним підприємством „Луганськвугілля” значиться прострочена заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмка) у сумі 8697,96 грн.
Просить суд стягнути з відповідача на користь Луганського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття недоїмку по страхових внесках до Фонду в розмірі 8697,96 грн.
У судовому засіданні 29 жовтня 2009 року представник позивача надав заяву про збільшення розміру позовних вимог від 26 жовтня 2009 року № 1/01-4916 у звязку з тим, що згідно наданої розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 9 місяців 2009 року за державним підприємством „Луганськвугілля” значиться прострочена заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 17385,20 грн., з яких недоїмка - 16941,59 грн. та пеня - 443,61 грн.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги та заяву про збільшення розміру позовних вимог підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові та заяві, просили суд задовольнити позов з урахуванням збільшення розміру позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні надав заперечення на адміністративний позов від 20.11.2009 № 03/4-664, згідно з яким відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі та зазначив, що відповідно до „Положення про внутрігосподарські відношення” грошові кошти на заробітну плату по відокремленим підрозділам та на відрахування податків розподіляє державне підприємство „Луганськвугілля”.
Суд, вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що відокремлений підрозділ „Управління якості та збагачення вугілля” державного підприємства „Луганськвугілля” є платником страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття і зареєстрований в Луганському міському центрі зайнятості. Як вбачається з акта позапланової перевірки № 534 від 31 серпня 2009 року, у перевіряємому періоді з 17 червня 2004 року по 31 серпня 2009 року Луганським міським центром зайнятості була виявлена недоїмка зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 11464,13 грн., на яку нараховано пеню у сумі 443,61 грн. (арк. справи 34-36).
Акт позапланової перевірки підписаний керівництвом відокремленого підрозділу „Управління якості та збагачення вугілля” державного підприємства «Луганськвугілля» без заперечень та зауважень.
Відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 9 місяців 2009 року за відокремленими підрозділом „Управління якості та збагачення вугілля” державного підприємства «Луганськвугілля» рахується недоїмка зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 16941,59 грн. на яку нараховано пеню у сумі 443,61 грн. (арк. справи 24).
Згідно із ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” Луганський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та виконує покладені на нього функції, серед яких є здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судових органах та інших органах.
Згідно зі ст. 34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобовязаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.
Відповідно до статті 35 Закону України від 02.03.2000 № 1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Пунктів 5.1, 5.2, 5.6, 5.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Розмір страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України, встановлений ч. 2 ст. 1 Закону України від 11.01.2001 № 2213-ІІІ «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України від 02.03.2000 №1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
Абзацом 2 ч. 1 ст. 38 Закону України від 02.03.2000 №1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Згідно з абз. 3 ч. 1. ст. 38 Закону України від 02.03.2000 №1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Абзацом 4 ч. 1 ст. 38 Закону України від 02.03.2000 №1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, затверджено порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 38 Закону України від 02.03.2000 №1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Сума недоїмки зі сплати страхових внесків та нарахованої пені, що заявлена до стягнення, обґрунтована, підтверджена матеріалами справи та визнана відповідачем.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор та позивач звільнені від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 23 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 35, 38 Закону України від 02.03.2000 № 1533-111 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Розділом 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, ст.ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства „Луганськвугілля” (ідентифікаційний код 32473323, місцезнаходження: 91022, м. Луганськ, вул. Лермонтова, буд. 1-В) на користь Луганського міського центру зайнятості (ідентифікаційний код 13392912, місцезнаходження: 91053, м. Луганськ, вул. 50-річчя Створення СРСР, буд. 22-Б) заборгованість по страхових внесках на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмку) у сумі 16941,59 грн. (шістнадцять тисяч дев`ятсот сорок одна гривня п`ятдесят дев`ять копійок) та пеню в сумі 443,61 грн. (чотириста сорок три гривні шістдесят одна копійка) на розрахунковий рахунок № 37170971900003 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, одержувач Державний бюджет в м. Луганську, код 24046582.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена у повному обсязі 30 листопада 2009 року.
Суддя Т.І.Чернявська