Постанова № 6986380, 30.07.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2009
Номер справи
2а-23431/09/1270
Номер документу
6986380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Луганський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 липня 2009 року Справа 2а-23431/09/1270 Категорія 2.15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Борзаниці С.В.

при секретарі Гапоновій І.В.,

в присутності:

представників позивача - Набатовій В.В., Старих Н.І.,

представників відповідача - Карасьовій О.С., Нечипорук В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що у період з 20.01.2009 року по 30.01.2009 року відповідачем проведено перевірку позивача з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні встановленні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, про що складено акт № 32 від 30.01.2009 року. На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було отримано рішення № 21 від 02.02.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін і рішення про вилучення в доход Державного бюджету 23118,64 грн., стягнення штрафу у сумі 46237,28 грн. Із зазначеним рішенням позивач не погоджується з наступних підстав.

Відділом економіки виконкому Сєвєродонецької міської ради КП СТКЕ було надане завдання також надати тарифи на теплову енергію з урахуванням ціни на природний газ у жовтні-грудні 2008 року та розміру мінімальної заробітної плати на підставі Висновку, наданого Державною інспекцією з контролю за цінами у Луганській області від 15.09.2008 року № 306. На підставі п. 3 ст. 31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» орган місцевого самоврядування затверджує ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги у розмірі обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Відповідно до постанови КМУ № 346 від 09.04.2008 року ціна на природний газ була затверджена по місяцям. З грудня 2008 року діюча ціна на природний газ складає 727,317 грн., вартість природного газу в 1 Гкал складає 121,08 грн., що більше середньорічної на 0,98 грн., або 0,8 % . Собівартість 1 Гкал теплової енергії грудня вище від Висновку на 1,60 грн. або 0,8%. Таким чином, виходячи з діючого розміру мінімальної заробітної плати та ціни на природний газ була визначена собівартість теплової енергії для населення та затверджені тарифи на грудень 274,08 грн. за 1 Гкал.

18 грудня 2008 року КП СТКЕ звернулося із заявою до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області у звязку із зростанням цін на електроенергію та водовідведення щодо коригування пладнових витрат. Піля установленої процедуи розгляду наданих документів КП СТКЕ одержано Висновок № 526 від 29.12.2008 року і розмір планових витрат 198,41, що вище планових витрат закладених в тарифі з грудня 2008 року на 0,69 грн.

Згідно п. 8 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого Постановою КМУ № 955 від 10.07.2006 року «Калькулювання собівартості теплової енергії здійснюється у розрахунку на рік з поквартальною розбивкою та з урахуванням сезонних коливань», також згідно п. 34 зазначеного Порядку формування тарифів підприємствами, що надають послуги з централізованого опалення здійснюється на підставі річних планів надання послуг з централізованого опалення, економічно обґрунтованих планових витрат, визначених на підставі державних нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів та цін у плановому періоді. Тому тариф на теплову енергію не є завищеним та не заперечує Висновку № 306 від 15.09.2008 року.

Позивач просив суд скасувати рішення відповідача про застосування економічних санкцій № 21 від 02.02.2009 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, дав пояснення згідно позову, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав пояснення, згідно яких в обґрунтування відмови у позові зазначив, що позивач порушив порядок формування, встановлення та застосування тарифів, а саме у період з 01.12.2008 року по 31.12.2008 року завищив вартість послуг з централізованого опалення для населення за рахунок застосування завищеного тарифу на послуги в розмірі 274,08 грн./Гкал або 6,80 грн/м.кв. Завищення тарифу сталось в результаті завищення планових витрат, зазначених у висновку Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області № 306 від 15.09.2008 року. Тариф на опалення в розмірі 274,08 гн/Гкал позивачем розраховано, виходячи з планової собівартості 197,72 грн./Гкал , рентабельності 15,51 % та податку на додану вартість 20%. Згідно Висновку № 306 від 19.09.2008 року планові витрати складають 196,12 грн./Гкал . Тобто тариф на полуги теплопостачання для населення з урахуванням рентабельності 15,51%, податку на додану вартість 20%, планових витрат 196,12 грн./Гкал повинен складати 271,85 грн. Внаслідок цього в грудні 2008 року тариф на теплопостачання для населення був завищений на 2,23 грн./Гкал.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи та дослідивши докази, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 8 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року № 955, калькулювання собівартості теплової енергії здійснюється у розрахунку на рік з поквартальною розбивкою та з урахуванням сезонних коливань.

Відповідно до п. 10 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року № 955, у разі зміни ставок податків і зборів (Обовязкових платежів), розміру мінімальної заробітної плати, ставок орендної плати (за обєктами виробничого призначення), інших обовязкових платежів і зборів, цін і тарифів на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси для відшкодування в повному обсязі витрат з операційної діяльності тарифи на теплову енергію переглядаються в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 81 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року № 955, у разі зміни протягом установленого строку дії тарифів ставок податків і зборів (обовязкових платежів), рівня заробітної плати на підприємствах відповідно до актів законодавства, Генеральної, галузевої угод, ставок орендної плати, інших обовязкових платежів і зборів, цін і тарифів на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси запроваджується механізм коригування тарифів. Коригуванню підлягають лише ті індивідуальні складові витрат, за якими відбулися цінові зміни у бік збільшення або зменшення, що сприятиме забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження зазначеного механізму.

В судовому засіданні встановлено, що згідно статуту позивач заснований на комунальній власності територіальної громади міста Сєвєродонецька Луганської області, від імені територіальної громади повноваження Власника Підприємства здійснює Сєвєродонецька міська рада. Загальне управління діяльністю Підприємства здійснюється органом управління Фондом комунального майна міської ради, який є представником власника і управляє Підприємством за дорученням та в межах, визначених Власником. Орган управління не має права втручатися в оперативно-господарську діяльність Підприємства, крім випадків, передбачених чинним законодавством.

Згідно рішенню виконкому Сєвєродонецької міської ради № 1972 від 14.10.2008 року затверджені сезонні тарифи на централізоване опалення для населення Сєвєродонецької міської ради з 01.12.2008 року: на тепло енергію 274,08 грн., на опалення 6,85 грн.

Згідно акту перевірки № 32 від 30.01.2009 року, проведеної відповідачем за період з 20.01.2009 року по 30.01.2009 року, рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 14.10.2008 року на період з 15.10.2008 року затверджений тариф 256,8 грн., на період з 01.11.2008 року 262,5 грн., на період з 01.12.2008 року 274,08 грн. За результатами перевірки встановлено, що надлишково нарахована сума за період з 01.12.2008 року по 31.12.2008 року та складає 34505,43 грн. Необґрунтовано отримана підприємством сума виручки за послуги централізованого опалення у розмірі 23118,64 грн. підлягає вилученню в бюджет із застосуванням економічних санкцій.

Згідно рішенню № 21 від 02.02.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відповідач відносно позивача прийняв рішення про вилучення в доход Державного бюджету 23118,64 грн., стягнення штрафу у сумі 46237,28 грн.

Згідно висновку № 306 щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат, повязаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії та наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води від 19 вересня 2008 року, винесеного Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області, розрахунок планових витрат, повязаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії та наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення, визначений у розмірі 196,12 грн. за 1 Гкал є економічно обґрунтованим.

Згідно висновку № 526 щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат, повязаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії та наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, визначеного висновком від 19.09.2008 року № 306, представлених КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» від 29 грудня 2008 року, винесеного Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області, розрахунок планових витрат, повязаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії та наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення, визначений у розмірі 198,41 грн. за 1 Гкал є економічно обґрунтованим.

З огляду на викладене, предметом спору є застосування позивачем при розрахунку тарифу на теплоенергію за період з 01.12.2008 року по 31.12.2008 року одиниці планових витрат. При цьому позивач наполягає на законності розрахунку тарифу на теплоенергію з урахуванням показника планових витрат у розмірі 197,72 грн./Гкал , відповідач наполягає на застосуванні показника планових витрат у розмірі 196,12 грн./Гкал . та на порушенні позивачем процедури зміни планових показників.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними , а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач щодо застосування при розрахунку тарифу на теплоенергію за період з 01.12.2008 року по 31.12.2008 року одиниці планових витрат відповідно до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року № 955, застосовував показник планових витрат у розмірі 197,72 грн./Гкал . Зазначений розмір застосовувався з урахуванням сезонних коливань при цінових змінах на паливно-енергетичні ресурси, що сприяло забезпеченню економічної обґрунтованості застосованих тарифі вів. Економічна обґрунтованість застосування показника планових витрат у розмірі 197,72 грн./Гкал . підтверджена висновком самого відповідача № 526 від 29.12.2008 року.

Посилання відповідача на факт недотримання процедури застосування вказаного показника планових витрат є незмістовними, оскільки відповідно до вимог Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року № 955, відповідний розмір показника планових витрат був затверджений на квартал правомочним органом, тобто виконкомом Сєвєродонецької міської ради, після чого розмір був відкоригований з урахуванням затверджених Кабінетом Міністрів України ціни за газ на кожний місяць. Зазначені обставини були достовірно відомі відповідачеві на момент перевірки ним позивач в період з 20.01.2009 року по 30.01.2009 року, однак не враховані при складанні акту № 32 від 30.01.2009 року та винесенні рішення № 21 про застосування економічних санкцій від 02.02.2009 року.

Оскільки відповідач відносно позивача дійсно неправомірно застосував економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П ОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій задовольнити повністю.

Скасувати рішення № 21 від 02.02.2009 року, прийняте Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області на підставі Акту № 32 від 30.01.2009 року та відповідно до якого до Комунального підприємства «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ) № 13405551) було застосовано санкції по формуванню тарифів на виробництов, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води на загальну суму у розмірі 69355,92 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова складена в повному обсязі та підписана 04 серпня 2009 року.

Суддя С.В.Борзаниця