Постанова № 6986337, 28.10.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2009
Номер справи
2а-21117/09/1270
Номер документу
6986337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 жовтня 2009 року Справа № 2а-21117/09/1270

Категорія 2.20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Качуріної Л.С.

при секретарі: Лемба А.В.

за участю представників сторін:

представник позивача Смиков С.О.

представник відповідача Лівіріна Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Донбасантрацит» до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання дій протиправними, скасування акту,-

В С Т А Н О В И В:

24 березня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Донбасантрацит» до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання дій протиправними, скасування акт.

У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправними дії посадових осіб Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відносно складання акту № 534 від 17.12.2008 року про застосування до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі ВП "Шахта Краснокутська" адміністративно-господарчих санкцій на загальну суму 1655 100 грн. та скасувати як незаконний цей акт.

Свій позов позивач обґрунтував тим, що 17 грудня 2008 року представниками Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на підставі ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875 від 21.03.1991 року, Наказу керуючого Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів «Про проведення перевірки виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарчих санкцій» від 16.12.2008 року № 1-12/4166, була здійснена перевірка Відокремленого підрозділу «Шахта Краснокутська» Державного підприємства «Донбасантрацит» за період 2005-2007 роки.

За результатами перевірки був складений акт № 534 від 17.12.2008 року, згідно якого до ДП «Донбасатрацит» в особі ВП «Шахта Краснокутська» застосовані адміністративно-господарські санкції, за 2005-2007 роки у загальній сумі 1 655100 грн .

З цим актом, а також з нарахуванням адміністративно-господарських санкцій позивач не згоден зважаючи на наступне.

Адміністративно-господарські санкції передбачені за невиконання підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, але в порушення Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», актом № 534 від 17.12.2008р. нарахування адміністративно-господарські санкції здійснено за незабезпечення працевлаштування інвалідів .

Сам факт атестації певного робочого місця для інваліда і направлення про це інформації до державної служби зайнятості та до інших органів соціального захисту не має ніякого правового значення, оскільки тільки при працевлаштуванні на робоче місце конкретного інваліда таке робоче місце є створеним. Також не є порушенням Закону і факт не направлення відповідної інформації про наявність (чи відсутність) робочих місць для інвалідів, оскільки Закон не передбачає для підприємств такого обов'язку і не встановлює відповідальності за не надіслання інформації чи за не атестацію (не створення) робочого місця.

24 грудня 2008 року за № 1-13/1249 до Краснолуцького міського центру зайнятості був надісланий запит, у якому були поставлені наступні запитання - чи направлялись на підприємство для працевлаштування інваліди за 2005-2007 роки, чи мали місце необгрунтовані відмови від працевлаштування інвалідів. У відповіді № 07/02-3844 від 24.12.2008 року Краснолуцького міського центру зайнятості зазначено, що за період з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року особи з обмеженими фізичними можливостями для працевлаштування на шахту «Краснокутська» не направлялись. Звернень інвалідів щодо працевлаштування у 2005-2007 роках також не було, що підтверджується довідкою № 1-13/302 від 12.03.2009 року

Основним видом діяльності Позивача, є видобуток кам'яного вугілля підземним способом, цей вид роботи пов'язаний з шкідливими та важкими умовами праці, це підтверджується наступними нормативними документами.

Позивач зазначає, що у відповідності до Закону України «Про охорону праці» № 2694 від 14.10.1992 року використання праці інвалідів на підземних роботах (у зв'язку з висновками МСЕК) заборонено. Тобто при розрахунку нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів необхідно враховувати тільки ті роботи, на яких за умовами праці та з урахуванням анатомічних дефектів чи нозологічних форм захворювання та рекомендацій медико-соціальної експертної комісії, професійних навичок і знань праця інваліда може бути використана, така праця можлива тільки на поверхні шахти.

Позивач вважає, що, оскільки, Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є суб'єктом власних повноважень, до його вимог про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення працевлаштування інвалідів повинен застосовуватись строк позовної давнини в 1 рік. Тобто стягнення адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення працевлаштування інвалідів за 2005-2006 роки неможливо у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача під часу судового засідання заперечував проти позову, посилаючись на те, що перевірка підприємства проводилась відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70 про проведення відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів перевірок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, щодо дотримання ними вимог статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Представник відповідача у своїх запереченнях на адміністративний позов зазначає, що відповідно до порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю роботодавець зобовязаний надати уповноваженій посадовій особі відділення Фонду для проведення перевірки виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів копії документів, що підтверджують інвалідність (довідки МСЄК щодо групи інвалідності, або пенсійне посвідчення - лист. МПСПУ від 26.03.2007р. №1/6-172). За відсутності вказаних документів зарахування підприємству виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів неможливе.

Також, представником відповідача зазначено, що обчислення середньооблікової кількості штатних працівників ДП «Донбасантрацит», яким встановлено інвалідність, спеціалістам відділення Фонду проводилось згідно з Інструкцією щодо заповнення форми №10-Ш «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 №42 та п. 2.4 - 2.5, 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 №286.

Спеціалістом відділення Фонду встановлено невиконання підприємством нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів внаслідок проведеної перевірки 27.12.2008 року.

Представник відповідача послався на те, що до субєкта владних повноважень за КАС України строк звернення до адміністративного суду на виконання своїх повноважень не встановлено та відповідно до ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України. Загальний трирічний строк позовної давності відділеними Фонду не пропущено. На підставі вищезазначеного представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову ДП «Донбасантрацит» в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що позивач субєкт господарювання Державне підприємство «Донбасантрацит» створено та зареєстровано у відповідності до чинного законодавства, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32446546, адреса місцезнаходження: 94506, Луганська обл., м. Красний Луч, вул. Косіора, 10.

Судом зясовано, що 17 грудня 2008 року представниками Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на підставі ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875 від 21.03.1991 року, Наказу керуючого Луганського обласного відділення Фонду «Про проведення перевірки виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарчих санкцій» від 16.12.2008 року № 1-12/4166, була здійснена перевірка Відокремленого підрозділу «Шахта Краснокутська» Державного підприємства «Донбасантрацит» за період 2005-2007 роки.

За результатами перевірки був складений акт № 534 від 17.12.2008 року, згідно якого:

за 2005р.

Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу 1520 чол.

з них: середньооблікова кількість штатних працівників яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 18 чол.

Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» 61 чол.

Фонд оплати праці штатних працівників, тис. грн. - 13283,5грн.

Середньорічна заробітна плата штатного працівника - 8740грн.

Нарахована сума адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення працевлаштування інвалідів - 61-18*8740=375820грн.

за 2006р.

Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 1551 чол.

з них: середньооблікова кількість штатних працівників яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 23 чол.

Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» 62 чол.

Фонд оплати праці штатних працівників, тис. грн. - 20516,40 грн.

Середньорічна заробітна плата штатного працівника 13230 грн.

Нарахована сума адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення працевлаштування інвалідів - 62-23*13230=515970 грн.

за 2007р.

Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу 1493 чол.

з них: середньооблікова кількість штатних працівників яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 23 чол.

Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених зідповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» 60 чол.

Фонд оплати праці штатних працівників, тис. грн.. 30803 грн.

Середньорічна заробітна плата штатного працівника 20630 грн.

Нарахована сума адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення працевлаштування інвалідів - 60-23*20630=763310грн.

Тобто за результатами перевірки до ДП «Донбасантрацит» в особі ВП «Шахта Краснокутська» застосовані адміністративно-господарські санкції, за 2005-2007 роки у загальній сумі 1655 100грн.

Позивач не погодився з зазначеним застосуванням адміністративного господарських санкцій у звязку з чим звернувся з позовною заявою до Луганського окружного адміністративного суду.

З огляду на наявні у справі докази суд вважає, що позивач не надав достатніх доказів та не навів обставин в обґрунтування своїх позовних вимог.

Втім, суд сприяв сторонам, які брали участь у справі, у доказуванні шляхом витребування та надання доказів, уточнення з урахуванням гіпотези норми матеріального права, яка підлягає застосуванню, кола фактів, які необхідно доказати.

Відповідно до частини 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює право і обовязок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

У звязку з цим, завданням адміністративного суду, як одного з різновидів державної влади в системі розподілу влад є вирішення спору про право, поновлення порушених субєктивних прав громадян і організацій, зміцнення законності в державі.

Вирішуючи дану справу суд виходить з того, що згідно зі ст. 8 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики.

У відповідності з п. 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому. Згідно з п. 9 Положення про Фонд для реалізації покладених на нього завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України..

Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Частиною 5 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до ч.8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Частиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно з ч. 3, 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обовязкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Як вбачається з акту перевірки № 534 від 17.12.2008 року, ВП «Шахта Краснокутська» ДП «Донбасантрацит» не виконало нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, що напряму суперечить нормам чинного законодавства та є правомірною та безперечною підставою для застосування до них адміністративно-господарських санкцій.

Що стосується доводів позивача стосовно строку звернення до суду щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2005-2006р.р. слід зазначити, що

За ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше. обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Невиконання підприємством нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів встановлено спеціалістом відділення Фонду внаслідок проведеної перевірки, а саме за актом перевірки, який було надано до позовної заяви. Перевірка проводилась 27.12.2008р. Таким чином річний строк звернення до суду закінчується 27.12.2009 року.

Виходячи з вищезазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не відповідають вимогам чинного законодавства України, є необґрунтованими та таким що не підлягають задоволенню, оскільки проведення перевірки від 17.12.2008 року на ВП «Шахта Краснокутська» ДП «Донбасатрацит» та складання акту даних перевірки Луганський обласним відділення Фонду соціального захисту інвалідів були здійснені з додержанням норм чинного законодавства.

Відповідно до частини 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Донбасантрацит» до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання дій протиправними, скасування акту відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу-з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 02 листопада 2009року.

СУДДЯ