ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 жовтня 2017 року № 826/12610/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом приватного акціонерного товариства "Сантехкомплект" (далі - позивач)
до офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
(далі - відповідач)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-
рішення від 18.08.17 № 0013944206,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 18.08.2017 № 0013944206.
Позовні вимоги мотивовано тим, що висновки відповідача, викладені в акті камеральної перевірки від 25.07.2017 № 2473/28-10-42-06/20038832 про несвоєчасну сплату позивачем грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 835 090,44 грн., є необґрунтованими, оскільки приватним акціонерним товариством "Сантехкомплект не пропущено строку сплати узгодженого грошового зобов'язання. Крім того, відповідачем недотримано визначені пунктом 76.3 статті 76 Податкового кодексу України строки проведення камеральної перевірки.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, просили його задовольнити.
Представник відповідача в письмовому запереченні та в судовому засіданні щодо позову заперечила з огляду на дотримання строку проведення камеральної перевірки позивача та несвоєчасну сплату ним грошового зобов'язання із податку на прибуток.
При вирішенні спор суд виходить із такого.
Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку приватного акціонерного товариства "Сантехкомплект" (ІПН 200388326034).
Перевіркою встановлено порушення названим товариством вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України у зв'язку із несвоєчасною сплатою самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 2 107 802,00 грн. за 2016 рік, а саме із 45-денною затримкою сплати до бюджету 835 090,44 грн.
Суму недоплати було відкориговано шляхом подання уточнюючої декларації з податку на прибуток приватних підприємств від 05.04.2017 № 927083322, згідно з якою підприємством відкориговано рядок 16 та зазначено про сплату 835 953,00 грн.
За наслідками перевірки відповідачем складено акт камеральної перевірки від 25.07.2017 № 2473/2810-42-06/20038832 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.08.2017 № 0013944206, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 167 018,09 грн. (20% від несвоєчасно сплаченої суми).
Згідно з даними розрахунку штрафних санкцій, що є додатком до акту перевірки, період, упродовж якого існувала недоплата податку на прибуток за 2016 рік у розмірі 835090,44 грн. тривав з 19.02.2017 по 05.04.2017 (45 днів), тому штрафні санкції складають 167 018,09 грн. - 20% від суми простроченого зобов'язання.
Однак суд не погоджується з доводами відповідача про несвоєчасну сплату позивачем вищевказаних коштів з огляду на таке.
За приписами норм пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У розумінні статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.115 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
За загальним правилом нарахування та сплати податків, визначеним в абзаці 1 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника).
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 126 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з матеріалами справи 09.02.2017 позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію, якою визначено загальне податкове зобов'язання з податку на прибуток за 2016 рік у розмірі 5 869 589 грн. (рядок 19 декларації).
05.04.2017 позивачем подано уточнюючу декларацію, в якій податкове зобов'язання з податку на прибуток за 2016 рік у раніше вказаному розмірі 5 869 589 грн. не змінювалось, та зазначено додаткову інформацію про сплату позивачем авансового внеску в сумі 835 953,00 грн.
Сплата позивачем авансового внеску у сумі 835 953,00 грн. підтверджується платіжним дорученням від 29.12 2016 № 5696.
Як вбачається з наданого відповідачем розрахунку штрафних санкцій, що є додатком до акту перевірки, податковий період, упродовж якого існувала недоплата позивачем податку на прибуток за 2016 у розмірі 835 090,44 грн. тривав з 19.02.2017 по 05.04.2017, тобто (45 днів), тому штрафні санкції складають 20% від суми простроченого зобов'язання, що становить 167 018,09 грн.
Тобто податковий період, протягом якого існувала недоплата податку на прибуток, обчислений відповідачем від дня подання позивачем 09.02.2016 першої декларації до дня подання ним уточненої декларації 05.04.2017. Припинення нарахування штрафних санкцій відбулось 05.04.2017 у зв'язку з отриманням відповідачем уточнюючої податкової декларації від 05.04.2017 про сплату авансового внеску у розмірі 835 953,00 грн., а не у зв'язку з фактичною сплатою позивачем податкового боргу у сумі 835 090,44 грн.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позивачем не прострочено сплату самостійно визначеного податкового зобов'язання з податку на прибуток за 2016 рік, а висновок відповідача про таке прострочення не відповідає дійсним обставинам.
Окрім того, суд погоджується з доводами позивача про порушення відповідачем строків проведення камеральної перевірки, визначених пунктом 76.3 статті76 Податкового кодексу України з огляду на таке.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з пунктом 75.1.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Згідно з приписами пункту 76.3 статі 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Податкова декларація № 9269929460 подана позивачем 09.02.2017, а відкоригована декларація № 9270833022 - 05.04.2017. Відтак, згідно з пунктом 76.3 статті 76 Податкового кодексу граничний строк для проведення камеральної перевірки та відповідно складання акту перевірки міг становити 05.05.2017, тоді як камеральну перевірку відповідачем проведено 25.07.2017, тобто поза межами установленого законом строку.
За наведених обставин податкове повідомлення-рішення офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 18.07.2017 № 0013944206 про застосування до приватного акціонерного товариства "Сантехкомплект" штрафних санкцій є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Наведене зумовлює стягнення з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого ним судового збору.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 18.08.2017 № 0013944206.
Присудити на користь приватного акціонерного товариства "Сантехкомплект" (ІПН 200388326034) за рахунок бюджетних асигнувань офісу великих платників податків Державної фіскальної служби сплачений ним судовий збір у розмірі 2 505,27 грн. (дві тисячі п'ятсот п'ять гривень 27 коп.) .
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені частиною першою статті 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.
Суддя О.О.Власенкова