Рішення № 69859731, 24.10.2017, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
24.10.2017
Номер справи
524/2122/17
Номер документу
69859731
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 524/2122/17

Провадження №2/524/1476/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.10.2017 м. Кременчук

Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:

Головуючого судді - Андрієць Д.Д.

за участю секретаря - Гладкої К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ "Кременчукгаз" про зобов'язання здійснити перерахунок об'ємів природного газу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Автозаводського районного суду м.Кременчука із позовом до ПАТ "Кременчукгаз" про зобов'язання зробити перерахунок об'ємів природного газу. Свої вимоги позивач мотивував тим, що їй на праві приватної власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_1. 06.10.2016 вона звернулась до ПАТ "Кременчукгаз" із заявою про встановлення їй індивідуального лічильнику природного газу та вимогою щодо виконання постанови КМУ «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» та при виставленні їй рахунку за спожитий газ, використовувати норму 4,4 куб.м на особу. Відповідач, незважаючи на її одноразові звернення про встановлення їй індивідуального лічильнику природного газу так його і не встановив. 06.10.2016 вона знову звернулась до ПАТ "Кременчукгаз" із листом, в якому просила провести перерахунок норми споживання природного газу за нормою 4,4 куб.м замість 9,8 куб.м, однак отримала відмову у проведенні такого перерахунку. Її також не було повідомлено про дату та час проведення засідань комісії з розгляду актів про порушення, а тому вона не мала змоги надати свої доводи та в чергове заявити про бажання встановити індивідуальний лічильник природного газу за рахунок ПАТ "Кременчукгаз". Дії ПАТ "Кременчукгаз" щодо встановлення фактичного об'єму спожитого природного газу починаючи з жовтня 2016 року вважає такими, що не відповідають вимогам закону.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд визнати неправомірним і скасувати рішення комісії ПАТ "Кременчукгаз" про застосування до неї граничних норм споживання природного газу, визначених у додатку 10 Кодексу газорозподільних систем; зобов'язати ПАТ "Кременчукгаз" здійснити перерахунок об'ємів природного газу по квартирі за адресою: пров.Гвардійський, 7 кв.38, за період з жовтня 2016 року та на всі подальші звітні періоди до дати остаточного вирішення питання щодо повного забезпечення індивідуальними приладами обліку природного газу, за нормою споживання 4,4 куб.м у місяць на одну особу, а також встановити індивідуальний лічильник природного газу за рахунок ПАТ "Кременчукгаз" за адресою: АДРЕСА_1.

В судовому засіданні представники позивача, ОСОБА_2, ОСОБА_3, позов ОСОБА_1 підтримали та просили задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві. Звертали увагу суду на те, що позивач бажає встановити у власній квартирі індивідуальний лічильник обліку природного газу за рахунок ПАТ "Кременчукгаз", про що повідомляла ПАТ "Кременчукгаз" в своїй заяві. Позивач не перешкоджала працівникам ПАТ "Кременчукгаз" в доступі до ввідного газопроводу з метою встановлення загальнобудинкового вузла обліку. Відповідач не повідомляв ОСОБА_1 про час та місце засідання комісії, яка розглядала акти про порушення і не запрошував її на вказане засідання. Крім того, ОСОБА_1 не була ознайомлена з актами про порушення Кодексу газорозподільних систем, складеними працівниками ПАТ "Кременчукгаз". ОСОБА_2 звертала увагу суду на те, що ОСОБА_1 вимушена сплачувати, в тому числі, витрати на встановлення індивідуальних лічильників, повірку та ремонт лічильників, які безпідставно включено в структуру тарифу, оскільки в неї не встановлено індивідуального лічильнику природного газу.

Представник відповідача, Шостак О.М., проти задоволення позову заперечував. Вказав, що положення Цивільного кодексу України не передбачають такого способу захисту своїх прав, як визнання неправомірним та скасування рішення юридичної особи приватного права. Також зазначив, що нормами ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» не передбачено обов'язку для суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність з розподілу природного газу встановлювати виключно індивідуальні лічильники природного газу. При здійсненні розрахунку фактичного об'єму спожитого природного газу ОСОБА_1 на рівні 9,8 куб.м ПАТ "Кременчукгаз" діяло відповідно до норм чинного законодавства.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази, приходить до наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрована та проживає у квартирі АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з постачання природного газу, які надає ПАТ «Кременчукгаз»

06.10.2016 ОСОБА_1 звернулась до ПАТ «Кременчукгаз» із заявою, в якій вона просила встановити в її квартирі лічильник газу безкоштовно,однак отримала відмову у встановлені такого лічильника із посиланням на відсутність відповідного фінансування.

З вересня 2016 року по січень 2017 року працівники ПАТ «Кременчукгаз» намагалися встановити загальнобудинковий вузол обліку газу на будинок АДРЕСА_1, про що свідчать акти ПАТ «Кременчукгаз» про порушення від 30.09.2016 №105-09/16П-Б, від 14.11.2016 №131-ХІ/16-Б, 15.12.2016 №150- ХІІ/16Ч, від 26 січня 2017 №177-І/17-Б.

21.10.2016, 18.11.2016, 16.12.2016, 27.01.2017 комісія ПАТ «Кременчукгаз» розглянула акти про порушення Кодексу газорозподільних систем і прийняла рішення «про нарахування побутовим споживачам, будинки яких знаходяться за адресами... пров.Гвардійський, 5 .., які відмовились від встановлення за рахунок оператора ГРМ (ПАТ «Кременчукгаз») лічильників газу та не мають індивідуальних лічильників газу, фактичного об'єму спожитого розподіленого природного газу за відповідний календарний місяць, а саме за жовтень 2016 - січень 2017, за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до Кодексу газорозподільних систем».

У за період з жовтня 2016 по січень 2017 споживачу ОСОБА_1 нараховано фактичний об'єм спожитого розподіленого природного газу за нормами - 9,8 куб. м., що підтверджується довідкою про підстави та розміри здійснення нарахувань по оплаті за спожитий природний газ.

Функціонування ринку природного газу в Україні визначено ЗУ «Про ринок природного газу», ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року (надалі - «Кодекс ГРС»), Постановами КМУ №203 від 23 березня 2016 року, №620 від 16 травня 2002 року у редакції Постанови КМУ №46 від 27 січня 2016 року, тощо.

Згідно статті 18 ЗУ «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

В п.п. "а" п.1 ч.1 ст.6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» зазначено, що суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року. У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.3 вказаного Закону, фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.

Відтак, вищевказаними положеннями ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначено порядок встановлення лічильників газу для населення, а також джерела фінансування робіт з встановлення таких лічильників.

Отже, положення ч.1 ст.3 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» не передбачено покладення на споживача обов'язку фінансування витрат зі встановлення лічильника газу, як загальнобудинкового так і індивідуального.

Згідно п.п.1 п.5 глави 2, п.6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить, зокрема відмова в доступі до об'єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу. У разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу споживачу, який не забезпечений лічильником газу (розраховується за нормами споживання), визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, починаючи з дати, наступної після дати недопуску, визначеної в акті про порушення.

Ознайомлення побутового споживача із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу має бути підтверджено позначкою про вручення йому письмового попередження про встановлення лічильника газу, яке має бути надане побутовому споживачеві не пізніше ніж за десять робочих днів до запланованої дати встановлення лічильника газу.

При цьому представник оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, і про те, що до цього часу споживач має забезпечити доступ представникам оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу. У разі забезпечення споживачем протягом цього строку доступу представникам оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу процедура нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу населенням не застосовується.

Відповідно до абзацу 7 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС, якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу. Додаток 10 до Кодексу газорозподільних систем встановлює граничні норми споживання природного газу населенням: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 м. куб., на людино-місяць.

Отже, для застосування такої санкції як визначення фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням має бути встановлений факт відмови споживача, який не забезпечений лічильником природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим), від його встановлення за рахунок оператора ГРМ.

Встановлені судом обставини дають підстави вважати, що позивач, ОСОБА_1, не відмовлялась від встановлення їй індивідуального лічильнику природного газу і не чинила перешкод представникам ПАТ «Кременчукгаз» у доступі до будинку для встановлення загальнобудинкового лічильнику природного газу, а навпаки 06.10.2016 звертався до відповідача із заявою у якій просила встановити їй квартирний прилад обліку споживання природнього газу. Доказів, які б підтверджували протилежне відповідачем надано не було.

Відтак, суд приходить до висновку про відсутність підстав, передбачених Кодексом газорозподільчих систем для визначення ОСОБА_1 обсягів спожитого газу згідно граничних об'ємів споживання природного газу населенням та вважає вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання ПАТ «Кременчукгаз» здійснити перерахунок об'ємів природного газу по квартирі АДРЕСА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача в частині зобов'язання ПАТ «Кременчукгаз» встановити індивідуальний лічильник природного газу за рахунок ПАТ "Кременчукгаз" за адресою: АДРЕСА_1, суд відзначає, що положеннями ст.6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено обов'язок суб'єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території, встановити лічильник газу. Разом із тим, положеннями вказаного закону не передбачено встановлення саме індивідуального лічильника газу.

Крім того, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача про визнання неправомірним і скасування рішень комісії ПАТ "Кременчукгаз" про застосування до неї граничних норм споживання природного газу, визначених у додатку 10 Кодексу газорозподільних систем, з огляду на те, що оскаржувані рішення були прийняті відносно мешканців всього будинку, а не відносно конкретної особи. Також, на думку суду, скасування рішень комісії ПАТ "Кременчукгаз" не призведе до відновлення порушеного права споживача, ОСОБА_1.

Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 640 грн.

Керуючись ст. ст. 14, 57 - 60, 88, 208, 209, 212 - 215, 218 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ПАТ "Кременчукгаз" про зобов'язання здійснити перерахунок об'ємів природного газу - задовольнити частково.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Кременчукгаз" (ідентифікаційний код юридичної особи 03351734) здійснити перерахунок об'ємів природного газу по квартирі АДРЕСА_1 за період з жовтня 2016 року по січень 2017 року за нормою споживання 4,4 м. куб. у місяць на одну людину.

В іншій частині - відмовити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Кременчукгаз" (ідентифікаційний код юридичної особи 03351734) на користь держави судовий збір в сумі 640 грн.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Автозаводський районний суд міста Кременчука шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Д.Д.Андрієць