
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/969/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Чернюк А.Ю.
Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.
26 жовтня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюка Р.В. ,
за участю:секретаря судового засідання: Гіюка Д.М.
представника третьої особи: Бабія Руслана Володимировича
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, третя особа Державна фіскальна служба України про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
В червні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України (далі Комісія), третя особа Державна фіскальна служба України (далі ДФС України) про визнання протиправним та скасування рішення.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та норм матеріального, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник третьої особи підтримаав апеляційну скаргу відповідача та просив її задовольнити.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялися про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянтів у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, при цьому виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 12.10.2016 року № 3369-о ОСОБА_4. було відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області.
Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 12.10.2016 року № 3369-о позивача було відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області.
Наказом т.в.о. Голови Служби-керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України генерал-полковника В. Маліков № 064 від 02.12.2016 року з 20 жовтня 2016 року ОСОБА_4 є залученим до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей і відрядженими в район її проведення з підпорядкуванням керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) генерал - лейтента І. Колесника від 26.12.2016 року № 362 дск, підполковника податкової міліції ОСОБА_4., старшого слідчого з особливо важливих справ першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Вінницькій області слід вважати таким, що прибув до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань з 20 жовтня 2016 року .
Згідно витягу із розпорядження першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) генерал - лейтента Р. Хомчака від 16.11.2016 року № Р-1956бр, старшому оперативної групи ДФС України при штабі АТО було наказано сформувати групу у складі осіб, в тому числі й ОСОБА_4 для виконання групою з 16.11.2016 р. по 30.11.2016 р. спеціальних (бойових) завдань за призначенням, в межах дорожнього коридору: Костянтинівка, Бахмут, Миронівка, Луганське, Світлодарськ, Новолуганське, Семигір'я, Кодема, Зайцеве, Майорськ, Торецьк, Новоградське, Верхньоторецьке.
Зазначеним розпорядженням начальнику управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області також наказано, зокрема: організувати своєчасну підготовку особового складу групи та організувати взаємодію із командиром ОТУ "Донецьк" та ОТУ "Маріуполь" щодо проведення спеціальних та обмежувальних заходів із недопущення неконтрольованого переміщення населення, транспортних засобів, вантажів з території підконтрольної НЗФ та прикриття групи при виконанні. Для виконання завдань особовому складу підрозділу мати штатну зброю з одним боєкомплектом до неї, бронежилет, шолом кевларовий (металевий), а також забезпечити транспортом. Зброю (спеціальні засоби) наказано застосовувати відповідно до законодавства України.
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 30.03.2017 року №555/99-99-21-10-01-18д, виданої начальником Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО (м. Київ, м. Краматорськ, м. Слов'янськ) Державної фіскальної служби України полковником податкової міліції О.Власовим, ОСОБА_4 в період з 20 жовтня по 21 листопада 2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Підстава: накази ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 12.10.2016 № 3369-о та від 17.11.2016 № 3706-о; Витяги із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 26.12.2016 № 362дск, від 01.02.2017 № 32дск,; витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ від 02.12.2016 № 064, від 17.01.2017 №03. У довідці також вказано, що вона є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Після повернення з зони проведення АТО, 4 квітня 2017 року позивач звернувся до Комісії з заявою про визнання його учасником бойових дій.
Листом від 28 квітня 2017 року за № 5932/Г/99-99-04-04-01-14 відповідач повідомив позивача про те, що Комісією прийнято рішення відмовити в наданні статусу учасника бойових дій працівникам (в т.ч. колишніх) слідчих підрозділів фінансових розслідувань ДФС, які відряджались до головних управлінь ДФС у Донецькій та/чи Луганській областях, у зв'язку з чим було повернуто позивачу направлені до Комісії заяву та матеріали.
Вищезазначена відмова слугувала підставою для зверненння позивачем до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень про відмову позивачу у наданні статусу учасника бойових дій не грунтується на вимогах закону, оскільки відповідач не довів його правомірності.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та надаючи оцінку обставинам справи виходить зі слідуючого.
Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 р. № 3551-XII (далі - Закон № 3551).
Статтею 4 вказаного Закону встановлено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з»єднань, об»єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно із п. 19 ч. 1 статті 6 цього Закону учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов»язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв»язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Державна фіскальна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Порядок розгляду матеріалів та надання статусу учасника бойових дій у Державній фіскальній службі встановлений Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016 року №957 (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 вказаного Положення Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України (далі - Комісія) утворюється відповідно до пункту 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 413.
Відповідно до пп. 5 п. 2 Положення № 957, Комісія має право відмовляти в наданні статусу учасника бойових дій у разі відсутності підстав.
Пунктом 7 Положення встановлено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, зокрема, такими є: відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення; надання недостовірних даних про особу; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення; наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
Будь-яких інших підстав для відмови вказане Положення № 957 не містить, зазначені підстави є вичерпними та не підлягають широкому тлумаченню.
При цьому, Рішення відповідача - Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про відмову ОСОБА_4 в наданні статусу учасника бойових дій, оформлене листом від 23.04.2017 року № 5932/Г/99-99-04-04-01-14, не містить будь-яких підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, передбачених п. 7 Положення.
Таким чином, із урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України є безпідставним та необґрунтованим відтак підлягає скасуванню.
Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що питання чи брав ОСОБА_4 безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України Комісією не досліджувалося, відтак відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого рішення від 28.04.2017 року про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій, а отже погоджується з судом першої інстанції про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 27 жовтня 2017 року.
Головуючий Сторчак В. Ю. Судді Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюк Р.В.