Ухвала суду № 69858166, 23.10.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
816/866/17
Номер документу
69858166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2017 р.Справа № 816/866/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старостіна В.В.

Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машири Г.І. Машири

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2017р. по справі № 816/866/17

за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

до Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі

про визнання неправомірною бездіяльності,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі, з урахуванням уточнення позовних вимог просив суд:

- визнати неправомірною бездіяльність Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі з невнесення до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 року № 10, заходів щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

- зобов'язати Виконавчий комітет Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі внести до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заборону торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

- вимогу "зобов'язати" Виконавчий комітет Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі внести до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 року № 10, заборону торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів залишити без розгляду.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2017 року по справі № 816/866/17 у задоволенні позовних вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі про визнання неправомірною бездіяльності - відмовлено.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи та невідповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Лубенській районній державній адміністрації (відповідач) прийнято рішення від 23.05.2017 року № 8 "Про встановлення карантину щодо африканської чуми свиней на території с. Терни Лубенського району Полтавської області", згідно якого:

1.Оголошено територію господарства гр. ОСОБА_1 жителя с. Терни Лубенського району Полтавської області, неблагополучною щодо африканської чуми свиней та встановлено карантин з 23.05.2017 року /а.с. 52-54/.

2.Встановлено зону захисту у радіусі 3 км від неблагополучного двору в с. Терни, як зону високого ступеня ризику. До зони захисту (першої зони) віднесено населений пункт с. Терни та частину с. В'язівок Лубенського району та прилеглу територію м. Лубни.

24.05.2017 року відповідачем прийнято рішення № 10 "Про проведення невідкладних протиепізоотичних та інших міроприємств недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області", згідно якого:

1.Встановлено зону захисту в південній частині міста Лубни у радіусі 3 км від епізоотичного вогнища, зареєстрованого на території с. Терни Лубенського району /а.с. 83-87/.

2.Встановлено зону нагляду на території м. Лубни в радіусі 10 км від зовнішньої межі зони захисту території міста /а.с. 83-87/.

3.Затверджено "План заходів щодо проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зоні захисту та нагляду" /а.с. 94-97/.

Пунктом 13 вказаного рішення - "заборонено торгівлю на ринках живими свинями" /а.с. 86/.

Крім того, рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 року № 10 прийнято "План заходів проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду", згідно пункту 12 - встановлено заборону торгівлі на ринках живими свинями - на період карантину; визначено відповідальних за виконання: СТ "Лубенський ринок", КП "Міський ринок", Лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на СТ "Лубенський ринок" /а.с. 94-97/.

Позивач, вважаючи неправомірною бездіяльність з невнесення до "Плану заходів" - заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів, звернувся до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив с того, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Колегія судів погоджується з рішенням суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 09.06.2017 року № 12 "Про внесення змін до рішення ДНПК при Лубенському міськвиконкомі за № 11 від 30.05.2017 року щодо проведення протиепізоотичних та інших міроприємств з недопущення поширення африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області" внесено зміни до рішення № 11 від 30.05.2017 року ДНПК при Лубенському міськвиконкомі "Про проведення невідкладних африканської чуми свиней в зоні захисту та зоні нагляду на території м. Лубни Полтавської області", а саме:

- пункт 2 викладено в такій редакції: "Встановити зону нагляду на території м. Лубни в радіусі 10 км від зовнішньої межі зони захисту території міста. ДНПК при Лубенському міськвиконкомі, термін - 09.06. 2017 року".

- пункт 3 "Затвердити "План заходів щодо проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни згідно діючої "Інструкції по профілактиці та боротьбі з африканською чумою свиней" з корегуванням зони нагляду. ДНПК при Лубенському міськвиконкомі, термін - 09.06.2017 р.";

- пункт 13 викладено у такій редакції: "В зоні нагляду забороняється торгівля на ринках живими свинями та продуктами з них, окрім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл за наявності супровідних ветеринарних документів. СТ "Лубенський ринок", КП "Міський ринок". Лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на СТ "Лубенський ринок".

Колегія суддів звертає увагу, що пунктом 1 рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної

комісії при Лубенському міськвиконкомі від 30.05.2017 року №11, внесено зміни до пункту 13 рішення № 10 від 24.05.2017 року, зокрема, викладено пункт 13 рішення № 10 від 24.05.2017 року у новій редакції, а саме "В зоні нагляду заборонено торгівля на ринках живими свинями та продуктами з них. крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних документів - ДНПК при Лубенському міськвиконкомі, термін - 30.05.2017 року", а рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 09.06.2017 року № 12 внесено зміни до рішення від 30.05.2017 року №11, зокрема, пункт 13 викладено у новій редакції: "В зоні нагляду забороняється торгівля на ринках живими свинями та продуктами з них, окрім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл за наявності супровідних ветеринарних документів. СТ "Лубенський ринок", КП "Міський ринок", Лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на СТ "Лубенський ринок".

Одже, колегія судців зазначає, що відповідачем у подальшому до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших міроприємств по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, внесено заходи щодо "заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл за наявності супровідних ветеринарних документів".

З огляду на позовні вимоги, а саме:

- визнати неправомірною бездіяльність Виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області в особі Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі з невнесення до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 № 10, заходів щодо "заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней", крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що станом на час розгляду даної справи відповідачем вже внесено до плану заходів проведення протиепізоотичних та інших заходів по м. Лубни щодо недопущення поширення африканської чуми свиней у зонах захисту та нагляду, затвердженого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенському міськвиконкомі від 24.05.2017 року № 10, заходи щодо заборони торгівлі на ринках продуктами з свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл за наявності супровідних ветеринарних документів.

Одже, бездіяльність, яку позивач просить визнати неправомірною наразі відсутня, не створює для позивача жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав, та безпосередньо не створює для позивача будь-яких обов'язків.

Відтак, з огляду на відсутність порушеного права, у суду відсутні підстави для захисту такого права.

Більш того, рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенській районній державній адміністрації від 03.07.2017 року № 11 "Про скасування карантину щодо африканської чуми свиней на території с. Терни Лубенського району Полтавської області" карантин щодо африканської чуми свиней (АЧС) на території села Терни Лубенського району Полтавської області скасовано з 03.07.2017 року, /а.с. 109-110/.

Таким чином, колегія судців, приходить до висновку, що позовні вимоги необгрунтовані та задоволенню не підлягають.

Отже, суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази та обгрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обгрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 15.08.2017 року по справі № 816/866/17 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.

Відповідно до ч. І ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія судців, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, , 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2017р. по справі № 816/866/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Старостін В.В.Судді Бегунц А.О. Рєзнікова С.С. Повний текст ухвали виготовлений 27.10.2017 р.