Постанова № 69857338, 29.10.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2017
Номер справи
825/1695/17
Номер документу
69857338
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 825/1695/17 Головуючий у 1-й інстанції: Баргаміна Н.М.

Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 жовтня 2017 року о 01:55 год. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Шелест С.Б.,

секретаря Андрієнко Н.А.,

за участю:

представника позивача: Торбєєва М.О.,

представників відповідача: Зезюлькіна О.В., Карманнікова М.О.,

представників третьої особи: Стельмаха О.В., Краснощока А.І., Клебана О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Ічнянської районної партійної організації політичної партії «Наш Край» до Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області, третя особа: Центральна виборча комісія про визнання протиправними та скасування постанов, за апеляційною скаргою Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року, -

У с т а н о в и в:

Ічнянська районна партійна організація політичної партії «Наш Край» звернулася у суд із позовом до Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області, у якому просила: визнати протиправною та скасувати постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 26, якою було утворено територіальні виборчі округи з перших виборів депутатів Ічнянської міської ради 29.10.2017; визнати протиправною та скасувати постанову Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 27, якою було затверджено текст виборчого бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року позов задоволено.

Рішення місцевого суду мотивовано тим, що відповідачем не наведено жодних правових обґрунтувань щодо неможливості утворити територіальні виборчі округи із кількістю виборців максимально наближеною до середньої. Доводи відповідача щодо того, що при утворенні виборчих округів з рівною кількістю виборців межі територіального виборчого округу будуть розірвані, місцевий суд визнав недоведеними.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що з урахуванням вимог ч. 12 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» комісія в першу чергу має забезпечити виконання імперативних норм Закону, зокрема щодо наявності окремого округу по всіх суб'єктах, що утворили громаду, а також щодо недопустимості розривання меж виборчих дільниць. За таких обставин, Ічнянська міська виборча комісія Чернігівського району Чернігівської області позбавлена можливості при утворенні округів забезпечити дотримання принципу рівності кількості виборців у кожному створеному виборчому окрузі, оскільки забезпечення дотримання цього принципу призвело б до порушення вимог абз. 2 ч. 5 та ч. 12 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори».

У судовому засіданні суду апеляційної інстанції представником відповідача було також заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п. 1,2 ч. 1 ст. 155 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, з таких підстав.

Судом установлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 18.08.2017 року № 164 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29.10.2017 року» призначено на неділю, 29.10.2017 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, зокрема, перші вибори депутатів Ічнянської міської ради Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області. У свою чергу, до складу Ічнянської міської ради Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області увійшли місцеві ради територіальних громад із загальною кількістю виборців - 18533 чоловік.

Постановою Центральної виборчої комісії від 31.08.2017 року № 171 «Про кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються сільськими, селищними, міськими виборчими комісіями для організації виборів депутатів місцевих рад під час проведення перших виборів депутатів сільських, селищних та міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних та міських голів 29.10.2017 року» визначено кількість територіальних виборчих округів, що утворюються для організації виборів депутатів місцевих рад, під час проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради Ічнянської об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 року - 26 територіальних виборчих округів (Додаток до постанови № 24).

Ічнянська міська виборча комісія Ічнянського району Чернігівської області на виконання постанови ЦВК неодноразово намагалася утворити відповідні територіальні виборчі округи, проте постанови комісії з цього питання були скасовані судовими рішеннями адміністративних судів.

25 жовтня 2017 року Ічнянською міською виборчою комісією Ічнянського району Чернігівської області прийнято постанову №26 «Про виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2017 у справі № 825/1628/17 та утворення територіальних округів Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області», пунктом 1 якої було утворено 26 територіальних виборчих округів для проведення перших виборів депутатів Ічнянської міської ради об'єднаної територіальної громади Чернігівської області 29.10.2017 за переліком згідно з Додатком № 1.

Відповідно до Додатку № 1 до цієї постанови відповідачем утворено 26 територіальних виборчих округів, з яких по місту Ічня: округ № 1 складає 1878 виборців, округ № 2 - 1848 виборців, округ № 3 - 1719 виборців, округ № 4 - 1806 виборців, округ № 5 - 1860 виборців; по селах: округ № 6 - 718 виборців, округ № 7 - 396 виборців, округ № 8-451 виборець, округ № 9 - 385 виборців, округ № 10 - 241 виборець, округ № 11 - 522 виборців, округ № 12 - 596 виборців, округ № 13 - 209 виборців, округ № 14 - 624 виборців, округ № 15 - 619 виборців, округ № 16 - 408 виборців, округ № 17 - 653 виборців, округ № 18 - 563 виборця, округ № 19 - 608 виборців, округ № 20 - 603 виборця, округ № 21 - 416 виборців, округ № 22 - 535 виборців, округ № 23 - 322 виборця, округ № 24 - 126 виборців, округ № 25 - 311 виборців, округ № 26 - 125 виборців.

Окрім того, відповідачем прийнята постанова від 25.10.2017 № 27 «Про затвердження тексту бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області».

Уважаючи постанови Ічнянської районної виборчої комісії Чернігівської області від 25 жовтня 2017 року №26 та №27 протиправними, позивач звернувся у суд із даним адміністративним позовом .

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія утворює територіальні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію.

Відповідно до абз. 1 та 2 ч. 5 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» для проведення виборів депутатів міської (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) ради відповідна міська територіальна виборча комісія не пізніш як за 37 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює на території кожного району в місті, міста, села, селища, що входить до складу цього міста, територіальні виборчі округи. Кількість виборців у таких округах має бути за можливості максимально наближеною до середньої кількості виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу, що обчислюється шляхом ділення кількості виборців, виборча адреса яких віднесена до відповідного багатомандатного виборчого округу, на загальний склад відповідної місцевої ради (далі - середня кількість виборців у територіальному виборчому окрузі відповідного багатомандатного округу).

На території кожного села, селища, району в місті, міста, яке входить до іншого міста, утворюється один територіальний виборчий округ з виборів депутатів міської ради або кілька територіальних виборчих округів з виборів депутатів міської ради з приблизно однаковою кількістю виборців. Територіальний виборчий округ з виборів депутатів міської ради міста (міста з районним поділом, міста, до складу якого входить інше місто, село, селище) може включати територію одного району в місті, міста, села або селища, що входять до складу відповідного міста, або одну частину району в місті, міста, села або селища.

Згідно із ч. 12 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі округи утворюються територіальною виборчою комісією з урахуванням меж звичайних виборчих дільниць, які використовуються для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців. При включенні звичайної виборчої дільниці до меж територіального виборчого округу її межі не розриваються, за винятком випадків, коли кількість виборчих дільниць є меншою, ніж кількість територіальних виборчих округів.

Відповідно до Додатку № 1 постанови Ічнянської міської виборчої комісії від 15.10.2017 року № 26 загальна кількість виборців (з урахуванням додавання кількості виборців по кожному територіальному округу) складає 18542.

Як убачається із змісту постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 26.10.2017 року та Додатку № 1 до неї, відповідачем утворено 26 територіальних виборчих округів та по кожному зазначено орієнтовну кількість виборців.

Також із змісту вказаної постанови та додатку до неї убачається, що при прийнятті вказаної постанови відповідач дотримався імперативних приписів ч. 12 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» щодо наявності окремого округу по всіх суб'єктах, що утворили громаду, а також щодо недопустимості розривання меж виборчих дільниць.

У судовому засіданні суду апеляційної інстанції представники відповідача та третьої особи пояснили, що утворити територіальні округи Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області з урахуванням середньої кількості виборців, не порушуючи при цьому вимоги ч. 12 ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори», є неможливим. На переконання суду апеляційної інстанції вказані посилання є обґрунтованими та такими, що знайшли своє підтвердження під час розгляду справи в суді.

Таким чином, суд першої інстанції, скасовуючи постанови Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області від 25.10.2017 № 26, якою було утворено територіальні виборчі округи з перших виборів депутатів Ічнянської міської ради 29.10.2017 року та постанову № 27, якою було затверджено текст виборчого бюлетеня в багатомандатному виборчому окрузі для депутатів до Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області, порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Отже, вимоги апеляційної скарги про скасування постанови місцевого суду є обґрунтованими.

Разом із тим, клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду задоволенню не підлягає, позаяк відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про місцеві вибори та ч. 1 ст. 172 КАС України позивач є суб'єктом виборчого процесу та має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Окрім того, з урахуванням вимог ч. 9 ст. 172 КАС України, а також того, що апелянтом при поданні апеляційної скарги судового збору сплачено не було, судова колегія дійшла до висновку про необхідність його стягнення рішенням суду.

З урахуванням положень Закону України «Про судовий збір», з відповідача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 110% від ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви немайнового характеру (дві вимоги), що становить 3 520 грн.

Керуючись ст.ст. 160, 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області задовольнити.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року скасувати.

У задоволенні позову Ічнянській районній партійній організації політичної партії «Наш Край» відмовити повністю.

Стягнути з Ічнянської міської виборчої комісії Ічнянського району Чернігівської області (адреса: 14001, вул. Трудова, 2-А, м. Ічня, Ічнянський район, Чернігівська область) до Державного бюджету України (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/220301106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 3 520 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять грн.).

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяС.Б. Шелест