
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
23 жовтня 2017 року 12:34 №826/3017/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Літвінової А.В., за участю секретаря судових засідань Огнивому Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомпублічного акціонерного товариства «Дойче Банк ДБУ»доофісу великих платників податків Державної фіскальної служби провизнання протиправним та скасування рішення від 24.02.2017 №0000254301 та зобов'язання вчинити дії, На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 жовтня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Дойче Банк ДБУ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, у якому просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 24.02.2017 №0000254301;
2) зобов'язати офіс великих платників податків Державної фіскальної служби видати публічному акціонерному товариству «Дойче Банк ДБУ» довідку про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску за формою згідно додатку №2 до наказу Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №453.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачем не порушувались законодавчо встановлені терміни для подачі звіту, а відтак рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 24.02.2017 №0000254301 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив, мотивуючи тим, що звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2016 року поданий товариством 16.12.2016 без помилок, проте після граничного строку подання, чим порушено вимоги пункту 4 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому оскаржуване рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
Розглянувши подані сторонами матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку звітності страхувальника - публічного акціонерного товариства «Дойче Банк ДБУ», а саме, звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2016 року за формою №Д4 (місячна).
Перевіркою встановлено порушення публічним акціонерним товариством «Дойче Банк ДБУ» вимог пункту 4 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та пункту 1 розділу III наказу Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасного подання публічним акціонерним товариством «Дойче Банк ДБУ» звіту за червень 2016, а саме: у разі, якщо юридична особа використовує працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, при поданні Звіту за таких осіб зобов'язана формувати та подавати звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, незалежно від того, чи нараховувався дохід найманим працівникам. Останній день подання публічним акціонерним товариством «Дойче Банк ДБУ» звіту з єдиного соціального внеску, нарахованого за червень 2016 року - 20 липня 2016 року включно, фактично подано - 16 грудня 2016 року.
За наслідками перевірки офісом великих платників податків Державної фіскальної служби складено акт від 15.02.2017 №201/28-10-43-01/36520434 та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 24.02.2017 №0000254301, яким до публічного акціонерного товариства «Дойче Банк ДБУ» застосовано штрафні санкції у розмірі 170,00 грн.
Позивач не погоджуючись із рішенням від 24.02.2017 №0000254301, звернувся до суду з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно пункту 1 розділу III наказу Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені у пунктах 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб, зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Звітним періодом є календарний місяць.
Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою №Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.
З матеріалів справи вбачається, що публічне акціонерне товариство «Дойче Банк ДБУ» подало до офісу великих платників податків Державної фіскальної служби звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2016 року 18.07.2016 через електронний кабінет платника та згідно квитанції №1 документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України.
Вказане свідчить, що позивачем подано звіт за червень 2016 року у строки визначені чинним законодавством, а саме до граничного терміну - 20.07.2016.
Однак, квитанція №2 направлена контролюючим органом позивачу лише 21.07.2016, тобто після сплину граничного терміну подачі звіту до контролюючого органу.
Згідно квитанції №2 пакет документів не прийнято, оскільки виявлені наступні помилки:
- в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 3, для застрахованої особи ВУРТ БЕРНД не зазначено по батькові застрахованої особи в полі "по батькові". Вкажіть, будь-ласка, по батькові застрахованої особи;
- в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 4, для застрахованої особи ВУРТ БЕРНД не зазначено по батькові застрахованої особи в полі "по батькові". Вкажіть, будь-ласка, по батькові застрахованої особи;
- в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 3, для застрахованої особи 2239524596 реквізит громадянин України 1-так, 0 -ні не заповнений. Внесіть відповідне значення до цього реквізиту та надішліть звіт повторно;
- в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 4, для застрахованої особи 2239524596 реквізит громадянин України 1-так, 0-ні не заповнений. Внесіть відповідне значення до цього реквізиту та надішліть звіт повторно;
- в таблиці 6 тип форми "початкова" рядок 16, для застрахованої особи 2690725279 реквізит громадянин України 1-так, 0-ні не заповнений. Внесіть відповідне значення до цього реквізиту та надішліть звіт повторно.
Згідно тверджень позивача, зазначених в квитанції №2 помилок у звіті за червень 2016 року від 18.07.2016 не було, а тому з метою встановлення дійсних причин неприйняття зазначеного звіту, публічне акціонерне товариство «Дойче Банк ДБУ» звернулось до контролюючого органу із запитом від 11.08.2016 №МО/161108/7, проте відповідь контролюючим органом надано не було.
Враховуючи ігнорування запиту позивача від 11.08.2016 №МО/161108/7, товариство повторно подало звіт за червень 2016 року 16.12.2016 через електронний кабінет платника та згідно квитанції №2 від 19.12.2016 пакет документів прийнято.
Суд дослідивши звіти публічного акціонерного товариства «Дойче Банк ДБУ» за червень 2016 року від 18.07.2016 та від 16.12.2016 встановив, що вони є ідентичними, що представником відповідача в судовому засіданні не спростовано.
Вказане свідчить, про неправомірне неприйняття відповідачем своєчасно поданого публічним акціонерним товариством «Дойче Банк ДБУ» звіту за червень 2016 року, а саме 18.07.2016, тобто до граничного терміну подачі - 20.07.2016.
Враховуючи приписи частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено того, що звіт публічного акціонерного товариства «Дойче Банк ДБУ» за червень 2016 року від 18.07.2016 та від 16.12.2016 містить відмінності, а також не доведено того, що звіт від 18.07.2016 містив помилки, зазначені в квитанції №2 від 21.07.2016, а відтак суд приходить до висновку, що звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2016 року поданий товариством 18.07.2016 тобто в межах граничного строку подання.
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання офісу великих платників податків Державної фіскальної служби видати публічному акціонерному товариству «Дойче Банк ДБУ» довідку про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску за формою згідно додатку №2 до наказу Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №453, то суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
На виконання вимог частини другої статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та з метою безумовного виконання органами Міністерства доходів та зборів покладених завдань з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і запобігання виникненню можливих ризиків щодо своєчасного та якісного здійснення функцій адміністрування єдиного внеску Міністерством доходів і зборів було видано наказ від 09.09.2013 №453 "Про затвердження Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.09.2013 за №1602/24134 (лист Міністерства доходів і зборів України від 24.10.2013 №15660/5/99-99-17-03-01-16).
Пунктом 5 Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 №453 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.09.2013 за №1602/24134, визначено, що платникам, які звертаються до органів доходів і зборів за погодженням довідки-розрахунку, у якій сума перерахування єдиного внеску менша ніж 1/3 суми коштів на виплату заробітної плати, зазначеної в грошовому чеку та/або платіжному дорученні, та/або іншому розрахунковому документі, у зв'язку із застосуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та які протягом попереднього року не допустили порушень законодавства про нарахування та сплату єдиного внеску, за рішенням керівника органу доходів і зборів надається довідка про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. Строк дії довідки, що надається платнику єдиного внеску для пред'явлення банку, не повинен перевищувати одного року.
Банк після отримання від платника довідки про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску приймає від платника грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи для перерахування (видачі) заробітної плати без перевірки сум єдиного внеску, сплачених за розрахунковими документами (документами на переказ готівки).
У разі виявлення органом доходів і зборів порушення законодавства про нарахування та сплату єдиного внеску платником, якому видана довідка про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску, зазначена довідка відкликається органом доходів і зборів до закінчення строку її дії шляхом направлення відповідного повідомлення згідно з додатком 3 до цього Порядку платнику єдиного внеску та обслуговуючому банку. Банк наступного робочого дня після отримання такого повідомлення приймає від платника грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи для перерахування (видачі) заробітної плати відповідно до пункту 2 цього Порядку.
Враховуючи те, що відповідачем не доведено вчинення публічним акціонерним товариством «Дойче Банк ДБУ» протягом попереднього року порушень законодавства про нарахування та сплату єдиного внеску, а також те, що відповідь контролюючого органу щодо відмови у видачі довідки надана 14.02.2017, тобто до проведення камеральної перевірки позивача з питань своєчасності подання відповідної звітності, суд приходить до висновку, що позовна вимога щодо зобов'язання відповідача видати довідку про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску за формою згідно з додатком 2 до наказу Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №453 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 24.02.2017 №0000254301.
Зобов'язати офіс великих платників податків Державної фіскальної служби видати публічному акціонерному товариству «Дойче Банк ДБУ» довідку про видачу коштів для виплати заробітної плати без перевірки сум сплати єдиного внеску за формою згідно додатку №2 до наказу Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №453.
Присудити на користь публічного акціонерного товариства «Дойче Банк ДБУ» судові витрати у розмірі 3200,00 грн. (три тисячі двісті грн.) за рахунок бюджетних асигнувань офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текст постанови складено 27.10.2017.