Постанова № 69851983, 24.10.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2017
Номер справи
816/1748/17
Номер документу
69851983
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1748/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Касумова О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

05 жовтня 2017 року ОСОБА_3 (надалі - ОСОБА_3, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі - відповідач або ГУ Держгеокадастру у Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ Держгеокадастру у Полтавській області про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (кадастрові номери НОМЕР_1, НОМЕР_2) сільськогосподарського призначення державної форми власності площами 13,2 га та 53,4 га для сінокосіння і випасання худоби за межами населених пунктів на території Лутовинівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та передачі земельних ділянок в оренду терміном на 21 рік з орендною платою в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки, яке оформлене листом управління від 04 квітня 2017 року №3497/6-17, а також зобов'язання управління повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 про затвердження вищевказаних проектів землеустрою на означені земельні ділянки.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_3 посилалася на безпідставність оскаржуваного рішення з мотивів, що запитувані нею земельні ділянки належать до колективної власності КСП "Лутовинівське", оскільки дане твердження відповідача спросотовується відомостями з Державного земельного кадастру, довідками 6-зем та іншими документами, отриманими в процесі виготовлення проектів землеустрою на означені земельні ділянки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав того, що бажані ОСОБА_3 земельні ділянки відносяться до земель колективної власності, а в управління повноваження щодо розпорядження землями колективної власності відсутні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що у березні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявами (вх.№№Г-4377/0/5-16 та Г-4380/0/5-16 від 31.03.2016) про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовними площами 53,4 га та 13,2 га для сінокосіння і випасання худоби за межами населеного пункту на території Лутовинівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області (а.с. 13-14).

02.04.2016 за підписом виконуючого обов'язки начальника ГУ Держгеокадастру у Полтавській області Дяченко Н.А. видано накази №2482-СГ та №2483-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", якими ОСОБА_3 надані дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення запитуваних земельних ділянок (а.с. 146-147).

При цьому, підпунктами 2.1 та 2.2 пункту 2 зазначених наказів ОСОБА_3 зобов'язано протягом року забезпечити розробку та погодження в установленому законом порядку проектів землеустрою, а також подання проектів на затвердження до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області.

На виконання наказів про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою та за заявами ОСОБА_3 Науково-виробничим товариством з обмеженою відповідальністю "Інтерагроцентр" розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок (кадастрові номери НОМЕР_1, НОМЕР_2) сільськогосподарського призначення державної форми власності площами 53,4 га та 13,2 га для сінокосіння і випасання худоби за межами населених пунктів на території Лутовинівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області (а.с. 18-112). Копії вказаних проектів залучені до матеріалів справи, а оригінали проектів досліджувалися судом в ході розгляду справи.

У відповідності до вимог статей 123, 1861 Земельного кодексу України проекти землеустрою на бажані земельні ділянки були подані ОСОБА_3 на погодження.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 53,4 га погоджено експертом державної експертизи відділу Держгеокадастру у Мостиському районі Осідач В.В., про що свідчить позитивний висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 08.12.2016 №46/82-16 (а.с. 62-63).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 13,2 га погоджено експертом державної експертизи управління Держгеокадастру у Костопільському районі Цимбалюк В.С., що підтверджується позитивним висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 25.11.2016 №13/82-16 (а.с. 110-111).

У подальшому, 21.03.2017 погоджені проекти землеустрою були надані позивачем, разом із заявами про їх затвердження і передачу земельних ділянок в оренду терміном на 21 рік з орендною платою в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки, на затвердження до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області (реєстраційний номер заяв в управлінні №Г-6025/0/5-17, а.с. 144-145).

Підпунктом 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 №333 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за №1391/29521, визначено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

За наслідками спільного розгляду заяв ОСОБА_3 від 21.03.2017 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області листом від 04.04.2017 №3497/6-17 надало останній відповідь, у якій повідомило її про те, що запитувані нею земельні ділянки площами 13,2 га та 54,3 га відповідно до державного акту на право колективної власності на землю серії ПЛ№000379, зареєстрованого за №1 від 19.06.1995 та виданого КСП "Лутовинівське", відносяться до земель колективної власності, при цьому, повноваження щодо розпорядження землями колективної власності в управління відсутні (а.с. 143).

Тобто, вказаною відповіддю відповідач фактично відмовив ОСОБА_3 у затвердженні проектів землеустрою на земельні ділянки.

Не погодившись із фактичною відмовою відповідача позивач звернулася до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваній відмові, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин шостої, десятої, тринадцятої та чотирнадцятої статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: - затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; - вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); - надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_3 у відповідності до вимог Земельного кодексу України отримала дозволи на розроблення проектів землеустрою на бажані земельні ділянки, розробила та погодила відповідні проекти землеустрою на такі земельні ділянки, які у подальшому подала на затвердження до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, як того вимагають приписи статті 123 Земельного кодексу України.

Зміст листа управління від 04.04.2017 №3497/6-17 свідчить про те, що оцінка відповідності проектів землеустрою вимогам земельного законодавства в даному випадку відповідачем не надавалася, а приймаючи оскаржуване рішення управління виходило лише з підстав відсутності в нього поноважень щодо розпорядження землями колективної власності, до яких відносяться запитувані ОСОБА_3 земельні ділянки.

Разом з тим, суд зазначає, що з наявних у матеріалах справи довідок відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) по Козельщинській селищній раді Козельщинського району Полтавської області станом на 01.01.2016 (а.с. 28, 78), інформацій щодо земельної ділянки, яка розташована в межах НОМЕР_5, що надається Державним кадастром реєстратором і територіальним органом нижчого рівня територіальному органу, підписаних керівником відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області Дробахою Т.М. (а.с. 64, 128-129), а також витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.12.2016 НОМЕР_3 та НОМЕР_4 (а.с. 113-124), бажані земельні ділянки площами 53,4 га та 13,2 га з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2 перебувають у державній власності.

За приписами частини третьої статті 78 Земельного кодексу України та частини першої статті 84 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності; у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Таким чином, діючою редакцією Земельного кодексу України такої форми власності на землю, як колективна, не передбачено.

Водночас, у листі від 04.04.2017 №3497/6-17 ГУ Держгеокадастру у Полтавській області посилається на інформацію, надану йому відділом Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області, за якою запитувані земельні ділянки відносяться до земель колективної власності згідно державного акту на право колективної власності на землю серії НОМЕР_6, зареєстрованого за №1 від 19.06.1995 та виданого КСП "Лутовинівське".

Однак, в ході розгляду справи відповідачем ані вищевказана інформація відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області, ані державний акт на право колективної власності на землю серії НОМЕР_6, зареєстрований за №1 від 19.06.1995 та виданий КСП "Лутовинівське", надані суду не були.

В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що управлінням направлено відповідний запит до відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області з метою отримання вищевказаних документів, однак з огляду на теритріальну віддаленість до цього часу вищевказані документи на адресу ГУ Держгеокадастру у Полтавській області не надійшли.

Наведене свідчить про те, що на момент прийняття управлінням оскаржуваного рішення, останнє не мало вищезазначених документів в наявності, а відтак, керувалося при оформленні листа від 04.04.2017 №3497/6-17 лише припущеннями. При цьому, суд зауважує на відсутність вказаних документів в управлінні й на даний час, тобто на момент розгляду справи.

Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Аналогічне визначено у статті 1 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

В ході судового засідання представник позивача зазначив, що ним направлявся адвокатський запит до Лутовинівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області з метою отримання інформації, зокрема, щодо реєстрації, реорганізації, припинення КСП "Лутовинівське", підстав щодо передачі останньому запитуваних земельних ділянок, проведення розпаювання переданих даному КСП земель колективної власності, прийняття розпорядження про припинення права колективної власності щодо переданих КСП та нерозпайованих земель, віднесення останніх до земель державної власності, тощо.

У відповідь на вказаний запит, зокрема, було отримано архівну довідку Козельщинської районної державної адміністрації Полтавської області від 17.10.2017 №168/01-16, відповідно до якої КСП "Лутовинівське" реорганізоване шляхом перетворення в Приватне сільськогосподарське підприємство "Лутовинівське" (а.с. 151).

З викладеного слідує, що на даний час такої юридичної особи, як КСП "Лутовинівське", не існує.

У відповідності до вимог земельного законодавства, чинного на момент діяльності КСП "Лутовинівське", землі КСП, що перебували у колективній власності, підлягали розпаюванню між його членами, при цьому, невитребувані (нерозпайовані) землі перейшли до складу земель запасу державної власності.

Відповідно до даних довідок відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) по Козельщинській селищній раді Козельщинського району Полтавської області станом на 01.01.2016 (а.с. 28, 78), бажані ОСОБА_3 земельні ділянки виділялися останній саме із земель запасу державної власності.

Поряд з цим, згідно витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.12.2016 НОМЕР_3 та НОМЕР_4 (а.с. 113-124) та інформацій щодо земельної ділянки, яка розташована в межах НОМЕР_5, що надається Державним кадастром реєстратором і територіальним органом нижчого рівня територіальному органу, підписаних керівником відділу Держгеокадастру у Козельщинському районі Полтавської області Дробахою Т.М. (а.с. 64, 128-129), земельні ділянки площами 53,4 га та 13,2 га відносяться до земель державної форми власності, при цьому, право власності чи користування на такі земельні ділянки (їх частини) іншим особам не надавалося.

Таким чином, матеріалами справи фактично спростовуються твердження відповідача про те, що вищезазначені земельні ділянки відносяться до земель колективної власності.

Відтак, фактична відмова ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 04.04.2017 №3497/6-17 у затвердженні проектів землеустрою не грунтується на вимогах законодавства та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В спірному випадку, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів суду правомірності свого рішення.

Приймаючи до уваги ту обставину, що оцінка відповідності проектів землеустрою вимогам земельного законодавства в спірному випадку відповідачем не надавалася, суд погоджується з обраним позивачем способом захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів, оскільки порушене право має бути відновлене шляхом визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, а також зобов'язання управління здійснити повторний розгляд клопотань ОСОБА_3 від 21.03.2017, під час яких буде надано оцінку відповідності поданих на затвердження проектів землеустрою вимогам законодавства.

При повторному розгляді заяв ОСОБА_3 відповідач повинен врахувати висновки суду у даній постанові.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_3 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (кадастрові номери НОМЕР_1, НОМЕР_2) сільськогосподарського призначення державної форми власності площами 13,2 га та 53,4 га для сінокосіння і випасання худоби за межами населених пунктів на території Лутовинівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та передачі земельних ділянок в оренду терміном на 21 рік з орендною платою в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки, яке оформлене листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 04 квітня 2017 року №3497/6-17.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 21 березня 2017 року про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (кадастрові номери НОМЕР_1, НОМЕР_2) сільськогосподарського призначення державної форми власності площами 13,2 га та 53,4 га для сінокосіння і випасання худоби за межами населених пунктів на території Лутовинівської сільської ради Козельщинського району Полтавської області та передачі земельних ділянок в оренду терміном на 21 рік з орендною платою в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки, з урахуванням висновків суду у даній постанові.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930) на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1280,00 (одна тисяча двісті вісімдесят гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 27 жовтня 2017 року.

Суддя Л.О. Єресько