
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2017 р. Справа № 818/1301/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МИР-12" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "МИР-12" (далі по тексту - позивач, ТОВ "МИР-12"), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДФС у Сумській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ від 31.08.2017 року № 1301 про проведення документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "МИР-12" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2014 по 30.06.2017 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не дотримано вимог податкового законодавства при призначенні документальної планової перевірки, а саме вимог ст. 77 Податкового кодексу України щодо надсилання копії наказу про призначення перевірки, а також не оприлюднено плану-графіку проведення планових документальних перевірок на офіційному веб-сайті Головного управління ДФС у Сумській області. В зв'язку з цим позивач вважає спірний наказ, як підставу проведення перевірки, протиправним.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та зазначив, що відповідно до п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Оскільки ГУ ДФС у Сумській області були виконані усі вимоги закону, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 18).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "МИР-12" зареєстроване як юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 6).
На адресу ГУ ДФС у Сумській області надійшов лист ДФС України від 05.07.2017 року № 17625/7/99-99-14-03-01-17 "Про затвердження плану графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року" разом із планом графіком документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року (а.с. 33, 37).
На виконання вищевказаного плану-графіку на ІІІ квартал 2017 року, ГУ ДФС у Сумській області було винесено наказ від 31.08.2017 № 1301 про проведення документальної планової перевірки ТОВ "МИР-12" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2014 по 30.06.2014 (а.с. 7). Згідно з пунктом 2 вказаного наказу, початком проведення перевірки призначено 12.09.2017.
Копію вищезазначеного наказу та повідомлення від 31.08.2017 року № 190/10/18-28-14-08-18 було направлено позивачу рекомендованим листом та отримано 06.09.2017 року, що також підтверджується листом Сумської дирекції Публічного акціонерного товариства "Укрпошта" (а.с. 46).
12.09.2017 року ревізорами-інспекторами ГУ ДФС у Сумській області здійснено вихід на документальну планову виїзну перевірку позивача за юридичною адресою Путивльський район, с. Мазівка, вул. Миру, 14, однак директором ТОВ «Мир-12» ОСОБА_3 та головним бухгалтером ТОВ «Мир-12» ОСОБА_4 посадовим особам ГУ ДФС у Сумській області було відмовлено в ознайомленні та підпису у направленнях на перевірку та відмовлено у допуску до проведення виїзної планової документальної перевірки ТОВ «Мир-12№, про що було складено відповідний акт від 12.09.2017 року № 48/18-28-14-01/03370737 (а.с. 19).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема порядок їх адміністрування, права та обовязки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
П.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).
Разом з тим, згідно із п. п. 75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Порядок проведення документальних планових перевірок передбачає ст. 77 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (п. 77.4 Податкового кодексу України).
Зазначена норма містить дві альтернативні умови, які надають контролюючому органу право на проведення перевірки, а саме: не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки вручити під розписку або надіслати рекомендованим листом копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення перевірки.
Як встановлено судом, копія наказу та повідомлення із зазначенням дати початку проведення перевірки направлено на адресу позивача 01.09.2017 та вручено йому 06.09.2017, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення та листом Сумської дирекції Публічного акціонерного товариства "Укрпошта" (а.с. 17, 22, 46).
Суд зазначає, що факт несвоєчасного відправлення або вручення платнику податків копії наказу про проведення стосовно нього перевірки не свідчить про протиправність такого наказу та не означає його автоматичного скасування. Обставини щодо направлення, вручення та початку проведення перевірки не впливають на законність прийнятого 31.08.2017 наказу про проведення перевірки, і в разі порушення вимог Податкового кодексу України є підставами для недопуску контролюючого органу до проведення перевірки платника податків та оскарження таких дій податкового органу.
Враховуючи вищезазначене судом визнається безпідставним посилання представника позивача на норми Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки відповідачем не було допущено жодних порушень при винесенні 31.08.2017 спірного наказу, а всі обставини що стосуються початку та процедури проведення перевірки не є предметом оскарження і не впливають на законність прийнятого наказу.
Посилання позивача на відсутність інформації про проведення стосовно нього документальної планової перевірки на офіційному веб-сайті ГУ ДФС у Сумській області суд вважає необґрунтованими, оскільки норма абз. 2 п. 77.1 ст. 77 ПК України щодо оприлюднення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року плану-графіку документальних планових перевірок на поточний рік набрала чинності 01.01.2017. Крім того центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику є ДФС України, а тому обовязок ГУ ДФС у Сумській області як територіального підрозділу ДФС України щодо оприлюднення на своєму веб-сайті плану-графіку документальних планових перевірок відсутній, і не свідчить про незаконність самого наказу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "МИР-12" щодо визнання протиправним та скасування наказу від 31.08.2017 року № 1301 про проведення документальної планової перевірки є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "МИР-12" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу від 31.08.2017 року № 1301 про проведення документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "МИР-12" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2014 по 30.06.2017 року відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 24.10.2017 року.
Суддя В.О. Павлічек