Постанова № 69839432, 26.10.2017, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
26.10.2017
Номер справи
462/4396/17
Номер документу
69839432
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 462/4396/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 жовтня 2017 року суддя Залізничного районного суду м.Львова Палюх Н.М. розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 20.09.2017р. звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 16.08.2017 № 1339/Ш-20/12.03-06 в призначенні йому пенсії з врахування вислуги років, що становить 25 років 4 місяці 16 днів та зобов"язати головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок призначеної йому пенсії з врахування вислуги років, що становить 25 років 4 місяці 16 дні, починаючи з дати призначення пенсії 09.03.2017р. Свої вимоги мотивує тим, що 08 грудня 2016 року, згідно наказу управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області від 08.12.2016 № 72 о/с, він був звільнений з органів Державної кримінально-виконавчої служби України згідно ст. 77 п.1.п.2 Закону України «Про національну поліцію» через хворобу. На момент звільнення його вислуга років складала 25 (двадцять п'ять) років 04 (чотири) місяці 16 (шістнадцять) днів, з яких 19 років (дев'ятнадцять) 7 ( сім) місяців 27 (двадцять сім) дні у календарному обчисленні. Після звільнення, з 09.03.2017 року йому була призначена пенсія в розмірі 40 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до пункту "б" статті 21 Закону України від 09.04.1994 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - за інвалідністю. Він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. 19.07.2017 року, він звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення пенсії із врахуванням його вислуги років у пільговому обчисленні на день звільнення з Державної кримінально-виконавчої служби України. Однак, 23 серпня 2017 року отримав лист від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за №1339/Ш-20/12.03-06 від 16.08.2017, в якому відповідач відмовив в призначенні (перерахунку) йому пенсії за вислугою років, оскільки на день звільнення в нього немає вислуги в 23 календарних роки, що є необхідною умовою для призначення зазначеного виду пенсії за вислугою років відповідно до пункту «а» статті 12 та статті 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає таку відмову протиправною, так як вона не грунтується на нормах права, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області будує свою правову позицію на тому, що неправильно трактує статтю 12 Закону, не враховуючи при цьому положень статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», про те, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України, а також іншими законами.Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 затверджено "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей". Згідно п.3 вказаного Порядку, до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах час проходження служби особами рядового і начальницького складу на посадах Державної кримінально-виконавчої служби України в розрахунку один місяць служби за сорок днів. Крім того, відповідно до частини 4 статті 23 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України» особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів. Аналіз положень Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», дає підстави зробити висновок, що пільгова вислуга років враховується саме при призначенні пенсії відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до статті 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в разі наявності у інваліда з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).

Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Як зазначено вище, його вислуга на службі становить 25 (двадцять п'ять) років 04 (чотири) місяці 16 (шістнадцять) днів, то відповідно до пункту «а» статті 12, статей 13 та 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» він має право на пенсію в розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. За наведеного, просить позов задовольнити.

04.10.2017р. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області отримало ухвалу про відкриття скороченого провадження з доданими до неї документами, однак заперечення не подало.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що наказом управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області від 08.12.2016 № 72 о/с, позивач ОСОБА_1 був звільнений з органів Державної кримінально-виконавчої служби України згідно ст. 77 п.1.п.2 Закону України «Про національну поліцію» через хворобу, та що на момент звільнення його вислуга років складала 25 (двадцять п'ять) років 04 (чотири) місяці 16 (шістнадцять) днів, з яких 19 років (дев'ятнадцять) 7 ( сім) місяців 27 (двадцять сім) дні у календарному обчисленні (а.с. 7).

Після звільнення, з 09.03.2017 року відповідачем ОСОБА_1 була призначена пенсія в розмірі 40 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до пункту "б" статті 21 Закону України від 09.04.1994 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - за інвалідністю, оскільки він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

19.07.2017 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення пенсії із врахуванням його вислуги років у пільговому обчисленні на день звільнення з Державної кримінально-виконавчої служби України (а.с.8).

Листом за №1339/Ш-20/12.03-06 від 16.08.2017 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило в призначенні (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за вислугою років покликаючись на те, що його вислуга років на день звільнення у клендарному обчисленні становить 19 років 07 місяців 27 днів, а тому підстав для призначення чи перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 та ст. 23 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» немає (а.с.9-10).

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Пунктом "б" статті 1-2 цього закону передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до пункту "а" статті 12 пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Частиною 2 ст. 17 вказаного Закону передбачено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Календарний рік - це рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді.

Посилання позивача в позовній заяві на те, що в даному випадку для призначення йому пенсії за вислугу років підлягає застосуванню саме постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. N 393, якою позивачу на його думку для призначення пенсії вислугу років має зараховуватися пільговий стаж - 25 років 04 місяці 16 днів є безпідставними, оскільки згідно ч.4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відтак, приписи п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 суперечать приписам п."а" ст.12 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII застосуванню підлягає саме Закон України, оскільки у відповідності до ч.4 ст.9 КАС України має вищу юридичну силу.

Для призначення пенсії за віком позивачу Закон №2262 визначає, як обов'язкову вимогу наявність саме календарної вислуги, а не її загальну тривалість у пільговому обрахуванні.

Згідно положень Закону № 2262 вбачається, що законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії). В то й же час для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Календарна вислуга років не залежить від пільгового обчислення стажу і враховується окрім випадків отримання права на призначення пенсії для отримання права на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні (стаття 9).

При цьому, законодавець у назві статті 17 використовує формулювання: види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років «для призначення пенсії». Наведене також підтверджує попередні висновки суду, що всі періоди служби враховуються для призначення пенсії. Однак, саме календарна вислуга років є визначальною для набуття права на призначення такої пенсії.

Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України у справах № 750/9775/16(К/800/123047/17) від 14.04.2017, № 345/3710/16-а (К/800/8083/17) від 21.03.2017, № 487/11458/14-а (К/800/9308/16) від 13.06.2017 р.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовляючи в призначенні пенсії діяло, в межах повноважень та відповідно законів України.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, оскільки, вислуга років позивача станом на день його звільнення, тобто на 08.12.2016 у календарному обчисленні становить - 19 років 7 місяців 27 днів, що є не достатнім для призначення йому пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", правові підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст. ст. 2, 5, 6, 8-11,17, 18, 71, 159-163, 167 КАС України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суд, -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дії відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Залізничний районний суд м. Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: