
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 33/793/672/17 Справа № 710/1056/17 Категорія: ст. 257, 276, 294 КУпАП Подання направив Побережна Н.П. Доповідач в апеляційній інстанції Соломка І. А.
ПОСТАНОВА
іменем України
"26" жовтня 2017 р. м. Черкаси
Суддя апеляційного суду Черкаської області Соломка І. А. розглянувши подання в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області Побережної Н.П. про вирішення питання щодо визначення підсудності та направлення справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_3 з одного суду до іншого, -
ВСТАНОВИВ:
До Апеляційного суду Черкаської області надійшло вищезазначене подання в.о.голови Шполянського районного суду Черкаської області Побережної Н.П.
В обґрунтування подання вказано, що 09 жовтня 2017 року до Шполянського районного суду Черкаської області від Шполянського ВП Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області надійшла справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_3 - для розгляду по суті.
На підставі наказу № 47-в виданого Шполянським районним судом Черкаської області 28 вересня 2017 року, суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П. відбуває у відпустку з 12 жовтня 2017 року по 27 жовтня 2017 року включно.
Відповідно до 2.3.2 Положення про автоматизовану систему документообігу суду не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли за чотирнадцять днів, якщо інше не встановлено зборами суддів відповідного суду до початку відпустки (якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів).
У судді Кравчука В.М. 01 березня 2016 року закінчились повноваження на здійснення правосуддя, тому з 04 січня 2016 року на нього справи не розподіляються.
Крім того, на даний час в Шполянському районному суді Черкаської області існує дві вакантні посади суддів Шполянського районного суду Черкаської області.
Тому, у зв'язку з неможливістю утворити новий склад суду для судового розгляду справи та з метою недопущення порушення строків розгляду цієї справи, передбачених ст. 38 КУпАП, в.о. голови Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П. просить вирішити питання про визначення підсудності та направити вказану справу про адміністративне правопорушення до іншого суду.
Вивчивши зміст подання та матеріали справи, суд вважає, що подання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 294 КУпАП апеляційний перегляд здійснюється суддею апеляційного суду протягом двадцяти днів з дня надходження справи до суду.
Перевіривши матеріали подання встановлено, що діючими нормами КУпАП не визначено порядку передання справи про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду, у зв'язку з тим, що у суді неможливо утворити склад суду для судового розгляду.
Нормами ч. 3 ст. 257 КУпАП передбачено, що у разі вчинення корупційного правопорушення службовою особою, яка працює в апараті суду, протокол разом з іншими матеріалами надсилаються до суду вищої інстанції для визначення підсудності.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до положень ст. 38 КУпАП передбачено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
З метою додержання принципу законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством при вирішенні питання про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення для розгляду до іншого суду, у зв'язку з тим, що норми КУпАП не містять положень про відвід судді та процедури розгляду такого відводу, та, враховуючи, що у суді першої інстанції неможливо утворити склад суду для судового розгляду цієї справи, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 34 КПК України, кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо: 1) до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності; 2) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для судового розгляду; 3) обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження; 4) ліквідовано суд, який здійснював судове провадження. До початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції).
Згаданою нормою закону не передбачено направлення кримінального провадження до іншого суду, зокрема, у зв'язку з перебуванням судді у відпустці.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що подання в. о. голови Шполянського районного суду Черкаської області Побережної Н.П. не може бути задоволено, оскільки в цьому суді можливо утворити склад суду для розгляду вказаної справи після виходу судді Побережної Н.П. з відпустки.
З огляду на це, суддя не вбачає підстав для направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_3 з одного суду до іншого.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 1, 7, 8, 38, 257, 276, 294 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні подання в.о.голови Шполянського районного суду Черкаської області Побережної Н.П. відмовити.
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_3 повернути до Шполянського районного суду Черкаської області для розгляду у передбаченому законом порядку.
Постанова набирає чинності з моменту оголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: І. А. Соломка