
Справа № 158/2681/17
Провадження № 1-кс/0158/747/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2017 року м. Ківерці
Слідчий суддя Ківерцівського районного суду Волинської області Корецька В.В.
при секретарі Процик Л.В.
за участю слідчого Левчука Д.Р.
розглянувши клопотання слідчого СВ Ківерцівського ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_1 за погодженням прокурора Ківерцівського відділу Маневицької місцевої прокуратури ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення працівниками Державної екологічної інспекції у Волинській області перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства, законодавства про охорону атмосферного повітря ТзОВ ВПМК-ТРЕЙД на автозаправній станції №2, що розташована в м. Ківерці по вул. Чкалова, 61 у зв'язку з досудовим розслідуванням кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12017030100000843 від 20.10.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 270 КК України.
В С Т А Н О В И В :
23.10.2017 року до Ківерцівського районного суду Волинської області звернувся слідчий СВ Ківерцівського ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_1 за погодженням прокурора Ківерцівського відділу Маневицької місцевої прокуратури ОСОБА_2 на підставі матеріалів кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12017030100000843 від 20.10.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 270 КК України, з клопотанням про надання дозволу на проведення працівниками Державної екологічної інспекції у Волинській області перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства, законодавства про охорону атмосферного повітря ТзОВ ВПМК-ТРЕЙД (код ЄДРПОУ 40768381) на автозаправній станції №2, що розташована в м. Ківерці по вул.. Чкалова, 61, мотивуючи його тим, що СВ Ківерцівського ВП ГУНП у Волинській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №120170301000000843 за фактом порушення службовими особами ТзОВ «ВПМК-ТРЕЙД» вимог законодавства у сфері пожежної безпеки за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.270 КК України.
Встановлено, що упродовж періоду з 25.05.2015 по 17.08.2016 службовими особами Ківерцівського РВ УДСНС України у Волинській області проводились перевірки додержання на автозаправній станції, що в м. Ківерці по вул. Чкалова, 61 вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, за результатами яких 29.05.2015 складено акт перевірки №55. В ході даної перевірки виявлено ряд грубих порушень, серед яких основними є не забезпечення автозаправної станції зовнішнім протипожежним постачанням та не влаштування системи раннього виявлення надзвичайної ситуації та оповіщення населення у разі їх виникнення, про що органом контролю внесено припис з вимогою про усунення виявлених порушень.
Ухвалою слідчого судді Ківерцівського районного суду від 17.08.2017 у кримінальному провадженні №42017031160000017 надано дозвіл на проведення позапланової перевірки указаного вище обєкту працівникам Державної екологічної інспекції у Волинській області.
Однак, у ході проведення перевірки установлено, що за адресою: м. Ківерці, вул. Чкалова, 61 господарську діяльність щодо реалізації паливно-мастильних матеріалів наразі здійснює не ТзОВ Аргос ОП, а ТзОВ «ВПМК-ТРЕЙД».
Таким чином, оскільки, у ході здійснення досудового розслідування кримінального провадження №42017031160000017 установлено лише зміну власника обєкту автозаправного пункту, а за вказаною адресою на цьому ж обєкті господарську діяльність щодо реалізації нафтопродуктів проводить ТзОВ «ВПМК- ТРЕЙД» і порушення вимог протипожежного та природоохоронного законодавства на указаному автозаправному пункті не усунуто та продовжують мати місце, що становить реальну загрозу виникнення пожежі, якою може бути завдано шкоду, як здоровю людей так і навколишньому природному середовищу 20.10.2017 слідчим СВ Ківерцівського ВП ГУНП у Волинській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відповідні відомості за №120170301000000843 стосовно посадових осіб указаного вище товариства за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.270 КК України.
Отож, у звязку з тим, що порушення вимог природоохоронного законодавства та законодавства щодо протипожежної безпеки на автозаправній станції, що в м. Ківерці по вул. Чкалова, 61 фактично продовжують мати місце, у сторони державного обвинувачення є необхідність проведення перевірки дотримання посадовими особами ТзОВ «ВПМК-ТРЕЙД» встановлених вимог природоохоронного законодавства на вказаній вище автозаправній станції задля документального підтвердження факту їх порушення. Указану перевірку можуть здійснити лише відповідні спеціалісти у галузі екології.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» державний нагляд та контроль у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, здійснюють уповноважені законами органи влади, в тому числі центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи (у разі утворення), до відання яких відповідно до закону віднесені питання, які стосуються забезпечення екологічної безпеки та охорони навколишнього природного середовища.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» до повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, належить, зокрема, здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.
Відповідно до положень ст. 20-1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» реалізація державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, видача дозволів на викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище, віднесено до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Згідно п. 1 Положення про державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 (далі - Положення) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно пп.пп. «а», «г» п.п. 2 п. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку під час здійснення діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин, забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів, додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря, надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Відповідно до п.п. 5 п. 6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва та Севастополя, за винятком території та об'єктів, віднесених до зони діяльності морських екологічних інспекцій (Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція та Державна Азовська морська екологічна інспекція).
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 98, п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України акти перевірок є доказами у кримінальному провадженні.
Разом із тим, на даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ №408 від 13.08.2014 надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Ззаначають, що єдиним можливим процесуальним шляхом для призначення перевірки дотримання законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про призначення перевірки.
Заслухавши пояснення слідчого Левчука Д.Р., який підтримав клопотання, дослідивши матеріали справи, з яких вбачається наявність достатніх підстав вважати, що перевірити додержання ТзОВ «ВПМК-ТЕЙД» вимог законодавства у сферах охорони навколишнього природного середовища, охорони атмосферного повітря можливе лише в ході проведення відповідної перевірки службовими особами Державної екологічної інспекції Волинської області, а тому дане клопотання слідчого слід задоволити.
Керуючись ст.ст. 40, 98-99, 234-236 КПК України, Закону України «Про обєкти підвищеної небезпеки», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про охорону навколишнього середовища», суд, -
У Х В А Л И В :
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл на проведення працівниками Державної екологічної інспекції у Волинській області перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства, законодавства про охорону атмосферного повітря ТзОВ ВПМК-ТРЕЙД (код ЄДРПОУ 40768381) на автозаправній станції №2, що розташована в м. Ківерці по вулиці Чкалова, 61, поставивши необхідні для вирішення питання:
Чи додержано та виконано відповідальними особами вимоги законодавства про екологічну та радіаційну безпеку під час здійснення діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки?;
Чи додержано та виконано відповідальними особами вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища, про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин, забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів, додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря, надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, при здійсненні діяльності, пов'язаної з об'єктом підвищеної небезпеки - на даному автозаправному пункті?;
Чи отримано та виконано на автозаправному пункті вимоги дозволу на спеціальне водокористування?
Проведення перевірки доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції у Волинській області, 43025, м. Луцьк, вул. Степана Бандери, 20, тел.(0332) 72-33-96.
Акт перевірки разом з матеріалами надати в СВ Ківерцівського ВП ГУ НП у Волинській області.
Строк дії ухвали не може перевищувати двадцять один день з дня її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька