
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2017 року м. Київ К/800/1708/17
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді - Загороднього А.Ф.,
суддів: Заїки М.М., Пасічник С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Миколаївській області
на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року
та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року
у справі № 814/1246/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, треті особи: Атестаційна комісія №2 Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Апеляційна атестаційна комісія Південного регіону №3
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, треті особи: Атестаційна комісія №2 Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Апеляційна атестаційна комісія Південного регіону №3 та просила:
- визнати протиправним та скасувати наказ т.в.о. Начальника Головного управління Національної поліції в Миколаївській області №47 о/с від 21.03.2016 року в частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію";
- поновити ОСОБА_1 на службі в поліції на посаді старшого слідчого Новоодеського відділення поліції Вознесенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Миколаївській області середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ т.в.о. Начальника Головного управління Національної поліції в Миколаївській області №47 о/с від 21.03.2016 року в частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію". Поновлено позивача на посаді старшого слідчого Новоодеського відділення поліції Вознесенського відділу поліції ГУ Національної поліції в Миколаївській області. Стягнуто з ГУ Національної поліції в Миколаївській області заробітну плату за час вимушеного прогулу з 22 березня 2016 року по 23 вересня 2016 року в сумі 26606,08 грн., включаючи середню заробітну плату за один місяць в розмірі 4780,78 грн. Звернуто до негайного виконання постанову в частині поновлення позивача на посаді та стягнення середнього заробітку за один місяць в сумі 4780,78 грн.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року постанову суду першої інстанції змінено та викладено в наступній редакції: «Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити. Визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) Атестаційної комісії №2 Головного управління Національної поліції в Миколаївської області, оформлене протоколом ОП №15.00004005.0023215 від 26.02.2016 року. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 21 березня 2016 року №47 о/с в частині звільнення підполковника поліції ОСОБА_1 з посади виконуючого обов'язки старшого слідчого Новодеського відділення поліції Вознесенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну Поліцію" (через службову невідповідність). Поновити підполковника поліції ОСОБА_1 на раніше займаній посаді - виконуючого обов'язки старшого слідчого Новодеського відділення поліції Вознесенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області з 22 березня 2016 року. Стягнути з Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 40108735) на користь ОСОБА_1 (ІНН особи - НОМЕР_1) суму середнього заробітку заробітну плату час вимушеного прогулу з 22.03.2016 року по 23.09.2016 року у сумі 26 606,08 грн. (двадцять шість тисяч шістсот шість грн. 08 коп.). Постанова суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді виконуючого обов'язки старшого слідчого Новодеського відділення поліції Вознесенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області та стягнення заробітної плати за один місяць в сумі 4780,78 грн.(чотири тисячі сімсот вісімдесят грн. 78 коп.) підлягає негайному виконанню. Присудити на користь ОСОБА_1 (ІНН особи - НОМЕР_1) сплачений судовий збір у сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Миколаївській області."
У касаційній скарзі, ГУ Національної поліції в Миколаївській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що із 2000 року ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом т.в.о. Начальника Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 21 березня 2016 року №47 о/с звільнено підполковника поліції ОСОБА_1 з посади виконуючого обов'язки старшого слідчого Новоодеського відділення поліції Вознесенського відділу поліції ГУ Національної поліції в Миколаївській області за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову невідповідність)
Підставою для прийняття оспорюваного наказу слугував протокол ОП№15.00004005.0023215 від 26.02.2016 року.
Відповідно до статті 58 Закону України "Про Національну поліцію" призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків. Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладення контракту.
Крім того, згідно пункту 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" видання наказу про призначення є самостійною і достатньою підставою для призначення колишніх працівників міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.
Тобто, зазначений пункт Закону України "Про Національну поліцію" не передбачає процедури переатестування колишніх працівників міліції на предмет відповідності посаді як під час прийняття, так і після такого прийняття під час подальшого проходження служби в поліції.
Тоді як, відповідно до приписів частини першої статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Перелік підстав для атестування визначено у частині другій статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", так, атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Кожна з зазначених підстав для проведення атестування повинна бути зв'язана з певними передумовами, зокрема, атестування яке призначається для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність повинне бути зумовлене існуванням реальних підстав до звільнення, як то неналежне виконання службових обов'язків, порушення установленого чинним законодавством порядку і правил несення служби тощо.
Разом з тим, судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі особистої заяви позивача, наказом Національної поліції України в Миколаївській області від 07 листопада 2015 року без проведення конкурсу призначено ОСОБА_1 на посаду виконуючого обов'язки старшого слідчого Новоодеського відділення поліції Вознесенського відділу поліції ГУ Національної поліції в Миколаївській області з присвоєнням спеціального звання - підполковник поліції, отже позивач прийнятий на службу до поліції на умовах, визначених пунктами 9 та 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" шляхом видання наказу про призначення за його згодою.
Крім того, судами досліджено, що зі змісту наказу ГУ Національної поліції в Миколаївській області від 28.01.2016 року "Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Миколаївській області" вбачається, що він не містить посилань на підстави для атестування поліцейських, передбачені частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", тоді як в ньому вказано лише про мету проведення атестування.
Водночас, атестування позивача проведено у порядку атестації усіх поліцейських Національної поліції з метою оцінки їх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, що відповідає положенням частини першої статті 57 Закону №580-VIII.
Також, судом першої та апеляційної інстанцій встановлено протиправність рішення (висновку) атестаційної комісії, так як воно проведено всупереч Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 17 листопада 2015 року №1465.
Наведене підтверджується відсутністю мотивів, якими комісія керувалась під час прийняття такого рішення, зокрема, в протоколі відсутні будь-які посилання на обставини, що свідчать про недостатній рівень теоретичних знань та професійних якостей позивача, чи інші дані, які б свідчили про його низький професійний потенціал; невідповідність позивача оновленим вимогам суспільства до професії поліцейського, інших обставин, що свідчать про невідповідність особи позивача посаді, яку він займає.
Враховуючи, що мета атестування, визначена у частині першій статті 57 Закону №580-VIII, не утворює самостійну підставу для проведення атестування і перебуває у системному взаємозв'язку з вичерпними підставами, визначеними у частині другій статті 57 Закону №580-VIII, тобто, цей Закон не передбачає проведення атестування без настання обставин, визначених частиною другою статті 57 цього Закону, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про протиправність дій відповідача щодо включення позивача до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, оскільки правові підстави для проведення атестації позивача були відсутні.
Частиною першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено відсутність жодних доводів на підтвердження обґрунтованості та правомірності рішення (висновку) атестаційної комісії, як і не надано обґрунтованих доводів щодо неможливості прийняття відносно позивача іншого, ніж передбаченого підпунктом 4 пункту 15 Розділу ІV Інструкції №1465, висновку, зокрема, займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Також колегія суддів вбачає, що результати тестування обов'язково враховуються атестаційною комісією, однак вони не мають вирішального значення та мають оцінюватись разом з іншими матеріалами, що були подані до атестування, і відповідно, таке рішення, незалежно від форми його оформлення (протокол, окремий акт), повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали вплив на його прийняття.
Крім того, відповідно до правового висновку Вищого адміністративного суду України, атестований має право вимагати в суді скасування рішення (висновку) атестаційної комісії з метою захисту своїх процедурних прав, у результаті порушення яких і було прийняте оскаржене рішення (висновок) за умови, якщо ця вимога заявлена разом із вимогою про скасування адміністративного акта, який завершує відповідну атестаційну процедуру.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про протиправність рішення (висновку) атестаційної комісії щодо невідповідності ОСОБА_1 займаній посаді та звільнення її зі служби в поліції через службову невідповідність, оскільки останнє прийнято без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, а також за відсутності повного, всебічного розгляду та дослідження всіх матеріалів.
Отже, вимоги позивача про визнання протиправним та скасування наказу т.в.о. Начальника Головного управління Національної поліції в Миколаївській області №47 о/с від 21.03.2016 року в частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", підлягають задоволенню.
При цьому, судом апеляційної інстанції правильно вирішено питання щодо стягнення з Головного управління Національної поліції в Миколаївській області на користь позивача заробітної плати за час вимушеного прогулу з прогулу з 22.03.2016 року по 23.09.2016 року у сумі 26 606,08 грн. з урахуванням обов'язкових платежів.
Враховуючи викладене, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими і підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ухвалив:
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Миколаївській області залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року та постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року, змінену рішенням суду апеляційної інстанції - залишити без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий А.Ф. Загородній
Судді М.М. Заїка
С.С. Пасічник