
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
УХВАЛА
іменем України
"23" жовтня 2017 р. Справа № 806/1375/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "07" червня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправної бездіяльності щодо не надіслання на його письмове звернення інформації про зміни у грошовому утриманні до Управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016року та зобов'язання її надіслати.
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що відповідно до ст.63 цього Закону має право на перерахунок пенсії із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Проте, відповідач безпідставно відмовив в направленні до органів Пенсійного фонду України інформації про необхідність проведення перерахунку його пенсії.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.06.2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016року. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
Заслухаши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з таких підстав.
Судом встановлено , що ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII.
У квітні 2017 року позивач звертався до Міністерства внутрішніх справ України із запитом про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену Постановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11.11.2015 р.
Листом від 15.05.2017 року Міністерство внутрішніх справ України повідомило позивача про направлення такого повідомлення без зазначення його дати та про підготовлення проекту наказу щодо переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, що прирівнюються посадам поліцейських.
За зверненням позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з інформаційним запитом щодо проведення перерахунку його пенсії, позивачу листом від 04.05.2017 року було повідомлено, що 30.03.2017 року від ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області надійшли списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення, проте довідка про перерахунок пенсії позивачу не надходила.
Вказана відповідь стала підставою для звернення до суду з позовом у даній справі.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що відповідач допустив протиправну бездіяльність не надіславши до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з таких підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45) визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом N 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
При цьому, статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 р. є відмінним і значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу.
Отже, згідно п.2. Порядку N 45 відповідач зобов'язаний був повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Згідно матеріалів справи, всупереч вказаним правовим нормам відповідач лише 03.02.2017 року направив повідомлення до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу внутрішніх справ. Як зазначено в такому повідомленні, підставою для перерахунку є саме Постанова КМ України № 988 від 11.11.2015року про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Зазначене свідчить про протиправну бездіяльність Відповідача щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону N 2262-XII, в тому числі Позивачу.
Водночас, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що направлення такого повідомлення та наявність вжитих заходів щодо проведення такого перерахунку свідчить про відсутність потреби зобов'язувати відповідача надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про наявність зміни в грошовому утриманні.
В розумінні вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, надання довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за відповідною формою, віднесено до повноважень ліквідаційних комісій УМВС України в областях, а не до повноважень відповідача.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України в частині не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону N 2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, є протиправною.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновків щодо неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "07" червня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,12441
3- відповідачу: Міністерство внутрішніх справ України вул.Академіка Богомольця,10,м.Київ,01601
4-третій особі: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - вул. Ольжича,7,м.Житомир,10003,