
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"24" жовтня 2017 р. Справа № 817/649/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "12" червня 2017 р. у справі за позовом Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Явір-Тинне" про стягнення санкції та пені,
ВСТАНОВИВ:
В травні 2017 р. Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Явір-Тинне" про стягнення санкцій та пені на загальну суму 27525,66 грн..
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12.06.2017р. в позові відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову про задоволення позову. Зазначає, що відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність і мають працювати на робочих місцях - 1 особа, і вона не працевлаштована.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.02.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю "Явір-Тинне" подало до Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік форми №10-ПІ, в якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 13 осіб (код рядка 01), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб (код рядка 02), кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа (код рядка 03), фонд оплати праці штатних працівників складає 713,1 тис. грн. (код рядка 04), середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 54853,85 грн. (код рядка 05), сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - 27426,93 грн. (код рядка 06) (а.с.5).
Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів Товариством з обмеженою відповідальністю "Явір - Тинне" самостійно сплачена не була, що сторонами не заперечується. У зв'язку з цим, позивачем відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 №223, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", нараховано пеню в розмірі 98,73 грн. (а.с.6).
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ "Явір-Тинне" вчинило всі передбачені Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закон України №875) заходи для працевлаштування інвалідів згідно з нормативом, що свідчить про відсутність складу правопорушення в діях відповідача. А також, позивачем не доведено факту, що з боку ТОВ "Явір-Тинне" мало місце порушення норм Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а тому вимоги Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення таких санкцій та пені суд вважає необґрунтованими та безпідставними.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що висновки суду першої інстанції є вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 ст. 18 Закону України №875).
З аналізу даної норми слідує, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, однак до їхніх обов'язків не входить пошук роботи для інвалідів. В свою чергу, державна служба зайнятості, яка веде реєстр інвалідів, які є безробітними, відповідно до ст.18-1 Закону України №875 уповноважена здійснювати пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Частиною 1 статті 19 Закону України №875 передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону України №875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Пунктом 2.1 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 №42, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за №117/13384, передбачено, що звіт складається роботодавцем щороку і до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню соціального захисту інвалідів.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач своєчасно створював робочі місця для працевлаштування інвалідів, інформував Сарненський районний центр зайнятості про наявність робочих місць для працевлаштування інвалідів шляхом подання звітності згідно з вимогами законодавства, своєчасно подавав звіти та звітність до Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, що підтверджується копіями звітів (а.с.5, 33-39,43-47, 59-82).
Разом з тим, позивач звертався з запитом до Сарненського районного центру зайнятості про надання відомостей, зокрема щодо ТОВ "Явір-Тинне", про направлення центром зайнятості інвалідів для працевлаштування на даному підприємстві, надання звітів та корінців направлень на працевлаштування із зазначенням причин відмови роботодавця чи людини з інвалідністю у працевлаштуванні на запропоновану вакансію (а.с.56,57).
Відповідно до відповіді Сарненського районного центру зайнятості від 14.04.2017 №751, позивачу надано інформацію про надання ТОВ "Явір-Тинне" у 2016 році звітів про вакансії для працевлаштування інвалідів. Будь-які відомості щодо фактичного направлення центром зайнятості інвалідів для працевлаштування відповідачем чи щодо відмови відповідача працевлаштувати направленого центром зайнятості інваліда, - відсутні (а.с.58). При цьому, за даними досліджених звітів № 3-ПН, розмір заробітної плати на створену відповідачем вакансію для працевлаштування інваліда встановлено на рівні мінімальної заробітної плати, визначеної законодавством.
У відповідності до правової позиції, висловлену Верховним Судом України у постанові від 16 квітня 2013 року у справі №21-81а13, про те, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється або шляхом безпосереднього звернення інваліда до підприємства або звернення інваліда до державної служби зайнятості (з подальшим його направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії), а обов'язок підприємства по створенню робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для їх працевлаштування.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України №875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
В силу вимог частин 1, 2 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання, а учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені Рівненським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "12" червня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів вул.Замкова,10а/1,м.Рівне,33028
3- відповідачу/відповідачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Явір-Тинне" вул.1-го Травня,13,с.Тинне,Сарненський район, Рівненська область,34544
4-третій особі: - ,