Ухвала суду № 69796403, 23.10.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
806/1532/17
Номер документу
69796403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк Л.А.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

УХВАЛА

іменем України

"23" жовтня 2017 р. Справа № 806/1532/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авант" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" червня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авант" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування припису від 16.05.2017 р. №012704 та постанови від 16.05.2017 р. АМ №0070431 ,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю "Авант" звернулось до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просило визнати протиправними та скасувати припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт від 16.0.2017 № 012704 та постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.0.2017 АМ №0070431.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт та постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу підлягають скасуванню внаслідок неправомірних дій відповідача та численних порушень при проведенні перевірки транспортного засобу.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.06.2017 року у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати її та прийняти нову про задоволення позову.

В подальшому, позивач відмовився від апеляційної скарги в частині оскарження постанови щодо відмови у визнанні протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарських санкцій та вказана відмова прийнята судом апеляційної інстанції, про що постановлена ухвала від 23.10.2017 року.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що 30.03.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області у пункті габаритно-вагового контролю на а/д Київ - Одеса км. 210+450 м, проведено габаритно - ваговий контроль транспортного засобу МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1, що згідно свідоцтва про реєстрацію належить ТОВ "Авант" із напівпричепом SCHWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_2.

За результатами вказаного зважування складено Акт СА№ 0220707 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 30.03.2017, в якому зафіксовано надання послуг з перевезення вантажу на договірних умовах, із перевищенням осьових навантажень, без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України, протоколу перевірки та адаптації тахографа, чим порушено вимоги наказу МТЗУ № 340 від 07.06.2010 та ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт". Даний акт складено в присутності водія ОСОБА_3 та підписано останнім (а.с.6).

На підставі акту зважування проведено розрахунок № 365 від 30.03.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 330, 30 євро (а.с.7).

16 травня 2017 року Управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області винесено припис №012704 щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.8).

В цей же день, за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт винесено постанову АМ № 0070431 про застосування до ТОВ "Авант" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 гривень.

Вирішуючи спір та відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції дійшов висновків щодо правомірності дій Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області при винесені оскаржуваного припису.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з таких підстав.

Згідно припису щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт від 16.05.2017 року, за результатами перевірки , проведеної 30.03.2017 року виявлені такі порушення: під час надання послуг з внутрішніх перевезень вантажу транспортними засобами марки МАN TGA03р.н.НОМЕР_3, напівпричіп SCHWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_2, з перевищенням нормативних вагових параметрів , перевізником не внесено плату за проїзд та не повідомлено про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, чим порушено вимоги п. 31-1 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року.

Тому позивачу приписано вжити заходів до усунення виявлених порушень у строк до 31.05.2017 року.

Вважаючи своїх права порушеними відповідачем , позивач звернувся за їх захистом до суду.

Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції щодо правомірності дій Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області при винесені оскаржуваного припису, колегія суддів звертає увагу на таке.

За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Основними завданнями останньої є зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) з питань безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).

Згідно підпункту 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Пунктом 3 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Згідно п. 4 Порядку № 879 робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 6 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Пунктами 15, 16, 18 Порядку №879 визначено, що контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль. Габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль. За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Згідно пункту 20 Порядку № 879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Пунктом 31-1 Порядку №879 визначено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:

до 10 відсотків - у подвійному розмірі;

на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі;

більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Згідно із пунктом 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» № 879 від 27.06.2007 року (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, далі Порядок №879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001, визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Як встановлено пунктом 4 вказаних Правил (в редакцій, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Із наведеного слідує, що дозвіл та плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковими.

Згідно із пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.01.2001 року за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до частини третьої статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно Порядку № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

При цьому, п. 14 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту .

Відповідно до пунктів 15, 16, 19 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.

Пунктом 21 Порядку № 1567 визначено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

Згідно матеріалів справи, відповідачем дотримано процедуру проведення перевірок, яка визначена наведеним нормами Порядку №1567.

Окрім того, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів СА №0220249 від 30.03.2017 містить всі необхідні реквізити та відповідає додатку №3 Порядку № 1567, а тому є безпідставними доводи позивача щодо не зазначення в акті ідентифікуючих даних приладу, яким здійснювався габаритно-ваговий контроль (а.с.6). Водночас, відповідачем в суді першої інстанції були надані письмові докази щодо відповідності застосованої ним вимірювальної техніки встановленим стандартам.

Як вбачається з акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів СА №0220249 від 30.03.2017 та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 30.03.2017, транспортний засіб МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1, що згідно свідоцтва про реєстрацію належить ТОВ "Авант" із напівпричепом SCHWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_2 при перевезені вантажу мав перевищення осьових навантажень (навантаження на вісь складало 19,60 т при нормативно допустимому 18,00 т).

Вказана обставина також підтверджується чеком (роздруківкою) від 30.03.2017 року 11:09 №28730 (а.с.10), який формується і видається технічними засобами габаритно-вагового контролю автоматично, що унеможливлює втручання особи в результати зважування.

Крім того, як вбачається з розрахунку плати за проїзд (а.с.7), на 100 кг перевищувала допустиму і загальна маса автомобіля.

Статею 1 Закону № 2344-ІІІ визначено, що великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.

Отже, для віднесення транспортного засобу до великовагового достатньо перевищення одного з вагових параметрів - допустимої максимальної маси чи осьового навантаження, що спростовує твердження позивача про відсутність в акті посилання на перевищення загальної маси автомобіля.

Враховуючи наведену норму права та встановлені судом обставини, колегія суддів погоджується з твердженнями відповідача, що транспортний засіб позивача є великоваговим, а тому відповідно до частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ обов'язковим документом для руху такого транспортного засобу автомобільними дорогами є відповідний дозвіл, виданий компетентними уповноваженими органами.

Водночас, перевезення вантажу позивач здійснював без оформлення відповідного дозволу, який дає право на рух автодорогами України, чим порушив вимоги статті 48 Закону №2344-ІІІ, що зафіксовано в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом СА № від 30.03.2017 року (а.с.45).

Згідно пункту 31 Порядку № 1567, за результатами розгляду справи про порушення керівник органу державного контролю або його заступник за наявності підстав виносить припис щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт. Припис підлягає обов'язковому виконанню в зазначений у ньому строк. Про виконання припису уповноважена особа суб'єкта господарювання повинна письмово повідомити керівникові органу державного контролю. Припис складається за формою згідно з додатком 6 у двох примірниках, один з яких видається уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач правомірно виніс припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт №012704 від 16.05.2017, оскільки перевозячи вантаж з перевищенням вагових обмежень без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданого компетентними уповноваженими органами, позивач допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Оскільки предметом спору є припис, який винесено за наслідками вже проведеної перевірки, доводи позивача щодо неналежного оформлення направлення на перевірку значення не мають.

Не заслуговують на увагу і доводи апеляційної скарги, щодо необхідності визначення навантаження на строєну вісь автомобіля, яке, на думку апелянта, відповідало нормативному.

Як вбачається із схеми, що міститься в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с.29), в даному випадку в транспортному засобі строєна вісь відсутня. Позивач помилково вважає строєною віссю здвоєну вісь автомобіля та одиночну вісь причепа.

Доводи апеляційної скарги щодо необхідності проведення повторного зважування автомобіля на стаціонарному пункті не грунтуються на законі.

Абзац четвертий пункту 22 Порядку № 879, на порушення вимог якого посилається позивач, виключено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2010 р. N 815.

Розрахунок розміру плати за проїзд, з яким також не погоджується позивач, не є предметом спору в даній справі, оскільки ним така вимога не заявлялась.

Суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до частини першої статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авант" залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" червня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" жовтня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Авант" вул.Сосновського,43-К,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11509

3- відповідачу/відповідачам: Державна служба України з безпеки на транспорті проспект Перемоги, 14,м.Київ,03135

- ,