Ухвала суду № 69794416, 19.10.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
815/357/17
Номер документу
69794416
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/357/17

У Х В А Л А

19 жовтня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Танцюри К.О.,

за участю секретаря Потурнак А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Міністерства оборони України до Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1, треті особи Київське міське клінічне бюро судово-медичної експертизи, ОСОБА_1, про визнання незаконним та скасування рішень,-

В С Т А Н О В И В:

До суду звернулося Міністерство оборони України з адміністративним позовом до Обласної медико-соціальної експертної комісії №1, Військово-лікарської комісії Південного регіону, треті особи Київське міське клінічне бюро судово-медичної експертизи, ОСОБА_1, про визнання незаконним та скасування рішення Військово-лікарської комісії Південного регіону, яке оформлене протоколом засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №212 від 19.11.2013р., яким встановлено, що Поранення старшого сержанта запасу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1: Зміцнілі рубці лобної області справа, долонної поверхні лівого запястку та середньої третини передньої поверхні правого плеча, які являються наслідком за живлення поранень (1983р.), ТАК, повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, визнання незаконними та скасування рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1, в тій частині, якою встановлена причина інвалідності ОСОБА_1, яка зазначена в графі 9. Довідок до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10ААВ №812799 та серія 10ААВ №584231 поранення (контузія) та захворювання, так, повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 28.02.2017р.

Ухвалою суду від 14.09.2017р. адміністративний позов Міністерства оборони України в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення Військово-лікарської комісії Південного регіону, яке оформлене протоколом засідання Військово-лікарської комісії Південного регіону по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №212 від 19.11.2013р., яким встановлено, що Поранення старшого сержанта запасу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 : Зміцнілі рубці лобної області справа, долонної поверхні лівого запястку та середньої третини передньої поверхні правого плеча, які являються наслідком за живлення поранень (1983р.), ТАК, повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії було залишено без розгляду, у звязку з пропуском шестимісячного строку для звернення до суду із вказаними позовними вимогами.

У судовому засіданні 19.10.2017р. представником Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 заявлено клопотання про залишення без розгляду адміністративного позову Міністерства оборони України в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 в частині, якою встановлена причина інвалідності, яка зазначена у графі 9 Довідки до акту огляду серії 10 ААВ №584231 у звязку із пропуском шестимісячного строку звернення визначеного ст.99 КАС України.

В обґрунтування зазначеної заяви про залишення адміністративного позову без розгляду в цій частині представник відповідача зазначила, що Міністерству оборони України було відомо про оскаржуване рішення з березня-квітня 2016 року, однак позивач звернувся із цими позовними вимогами про визнання незаконним та скасування рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 в частині, якою встановлена причина інвалідності, яка зазначена у графі 9 Довідки до акту огляду серії 10 ААВ №584231 від 20.11.2013р. лише у січні 2017 року.

Представник позивача заперечував проти задоволення зазначеної заяви та просив суд відмовити у її задоволенні.

Підставою для звернення до суду із вказаним позовом представник Міністерства оборони України зазначав те, що у провадженні Одеського апеляційного адміністративного суду перебуває справа №501/502/16-а за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.

Частиною 1 ст.99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Статтею 100 КАС України визначено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є обєктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та повязані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Разом з тим, Міністерство оборони України, яке є субєктом владних повноважень 28.02.2017р. звернулось до суду із заявою про уточнення позовних вимог в прохальній частині якої заявлено позовні вимоги щодо визнання незаконним та скасування рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 в частині, якою встановлена причина інвалідності, яка зазначена у графі 9 Довідки до акту огляду серії 10 ААВ №584231. У ході судового розгляду судом встановлено, що вказана довідка датована 27.11.2013р.

Відповідно п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Також, частиною 3 ст. 162 КАС України встановлено, що у разі якщо в ході судового розгляду справи суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.

Разом з тим, позивачем не надано доказів наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду із позовними вимогами про визнання незаконним та скасування рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1, в тій частині, якою встановлена причина інвалідності ОСОБА_1, яка зазначена в графі 9. Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10ААВ №584231 поранення (контузія) та захворювання, так, повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

Враховуючи викладене, суд вважає, що Міністерство оборони України звернувшись до суду із вказаними позовними вимогами 28.02.2017р., пропустив встановлений ч.2 ст.99 КАС України шестимісячний строк для звернення до суду з адміністративним позовом в частині визнання незаконним та скасування рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1, в частині, якою встановлена причина інвалідності ОСОБА_1, яка зазначена в графі 9. Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10ААВ №584231 поранення (контузія) та захворювання, так, повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, у звязку з чим клопотання представника Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 про залишення адміністративного позову без розгляду підлягає задоволенню, а адміністративний позов - залишенню без розгляду в цій частині.

Керуючись ст. ст.99,100,133,155,160, 162, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову Міністерства оборони України в частині позовних вимог без розгляду - задовольнити.

Адміністративний позов Міністерства оборони України Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення про встановлення причин інвалідності ОСОБА_1, яка зазначена в графі 9. Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10ААВ №584231 - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в порядку ч.3 ст.186 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено 24.10.2017р.

Суддя К.О. Танцюра