Постанова № 69794063, 23.10.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
806/1032/17
Номер документу
69794063
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2017 року м.Житомир справа № 806/1032/17

категорія 2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю: представника позивача, представника відповідача,

представника третьої особи - ГО "Овруцька районна спілка рибалок",

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької районної державної адміністрації, Комітету з відбору представників громадських об'єднань до складу конкурсних комісій для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії "Б" і "В" Овруцької районної державної адміністрації, за участю третіх осіб: Громадська організація "Овруцька районна спілка рибалок", Громадське формування з охорони громадського порядку "Кварцит", Громадська організація "Овруцька районна спілка ветеранів антитерористичної операції", Громадська організація "Овруцька районна спілка ветеранів Афганської війни", Громадська організація "Спільна справа м.Овруч" про визнання дій протиправними, скасування рішення та розпорядження, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Комітету з відбору представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В», який утворений розпорядженням №124-К від 30.12.2016 р. голови Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, в частині недопущення ОСОБА_1 - представника благодійної організації "Волонтер Полісся" до участі у відборі представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В»;

- визнати протиправним рішення Комітету з відбору представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В», який утворений розпорядженням №124-К від 30.12.2016 р. голови Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, в частині допущення ОСОБА_2 - представника громадської організації "Овруцька районна спілка рибалок"; ОСОБА_3 - члена громадської організації "Громадське формування з охорони громадського порядку "Кварцит"; ОСОБА_4 - представника громадської організації "Овруцька районна спілка ветеранів антитерористичної операції"; ОСОБА_5 - представника громадської організації "Овруцька районна спілка ветеранів Афганської війни"; ОСОБА_6 представника громадської організації "Спільна справа м. Овруч", до участі у відборі представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В»;

- скасувати розпорядження голови Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області від 03.02.2017 року №9-к "Про утворення конкурсної комісії районної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» у новому складі";

- зобовязати Комітет з відбору представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» повторно провести конкурс із відбору представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» (з урахуванням заяви від 19.09.2017, т.1, а.с.187-191).

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що були відсутні підстави для її не допуску до участі у відборі представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії. Зокрема, вказала, що вона останні 15 років офіційно займається підприємницькою діяльністю, має найманих працівників, тобто є такою, що має теоретичні та практичні знання у сфері управління людськими ресурсами, тобто відповідає вимогам п.9 пп.4 Порядку обрання представників громадських об'єднань до складу конкурсних комісій з відбору осіб на зайняття посад державної служби. Вважає, що відповідачами порушено принцип рівності усіх учасників, що приймали участь у доборі, а саме допущено представників третіх осіб за відсутності повного пакету документів, передбаченого вказаним Порядком при поданні кандидатур.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях (т.1,а.с.28-30). Зокрема, вказала, що Овруцька районна державна адміністрація діяла в межах наданих повноважень та відповідно до Порядку обрання представників громадських об'єднань до складу конкурсних комісій з відбору осіб на зайняття посад державної служби. Також зазначила, що позивача не було допущено до відбору у звязку із відсутністю у неї досвіду роботи на посадах державної служби або в органах місцевого самоврядування або досвіду роботи на керівних посадах в організаціях, установах і на підприємствах незалежно від організаційно-правової форми та форми власності не менше трьох років або володіння фаховими знаннями у сфері державної служби, державного управління (у тому числі у сфері, що повязана із діяльністю органу) або управління людськими ресурсами, як це передбачено пп.4 п.9 Порядку.

Представник третьої особи ГО"Овруцька районна спілка рибалок" вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у письмових поясненнях (т.1, а.с.104-109).

Представники інших третіх осіб в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Заслухавши пояснення представників сторін, свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, розпорядженням голови Овруцької РДА №124-К від 20.12.2016 р. "Про утворення комітету з відбору представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії" утворено комітет з відбору представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» та затверджено його склад згідно з додатком (т.1,а.с.31).

Відповідно до п.2 розпорядження до конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» може бути залучено трьох представників громадських обєднань.

Сектор з питань персоналу та сектору з інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації зобов'язано розмістити на офіційному веб-сайті райдержадміністрації оголошення про проведення відбору представників громадських об'єднань до складу конкурсної комісії (п.3 розпорядження).

Благодійна організація "Волонтер Полісся" подала відповідні документи про включення її представника - ОСОБА_1 до складу конкурсної комісії (т.1, а.с.147).

Згідно із п.6 Протоколу №1 від 12.01.2017 р. засідання Комітету з відбору представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» (далі - Комітет), позивача не допущено до проведення відбору як таку, що не відповідає вимогам п.9 пп.4 Наказу Національного агентства України з питань державної служби №76 від 12.04.2016 р. "Про затвердження Порядку обрання представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії з відбору осіб на зайняття посад державної служби". Вказано на неналежне подання пакету документів.

При цьому, відповідно до вказаного протоколу до проведення відбору було допущено: ОСОБА_2 - представника громадської організації "Овруцька районна спілка рибалок"; ОСОБА_3 - члена громадської організації "Громадське формування з охорони громадського порядку "Кварцит"; ОСОБА_4 - представника громадської організації "Овруцька районна спілка ветеранів антитерористичної операції"; ОСОБА_5 - представника громадської організації "Овруцька районна спілка ветеранів Афганської війни"; ОСОБА_6 представника громадської організації "Спільна справа м. Овруч", з поміткою "Додати документи, які підтверджують досвід діяльності громадського обєднання" (т.1, а.с.13-15).

Не погоджуючись із такими діями та рішеннями відповідачів, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Процедура обрання представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії з відбору осіб на зайняття посад державної служби категорій «Б» та «В» передбачена Порядком обрання представників громадських об'єднань до складу конкурсних комісій з відбору осіб на зайняття посад державної служби, затвердженого наказом Національного агентства України з питань державної служби №76 від 12.04.2016 р. (далі Порядок).

Відповідно до п.2 Порядку рішення щодо залучення і кількість представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії приймаються керівником державної служби в державному органі.

Обрання представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії відбувається на конкурсній основі (п.3 Порядку).

Згідно із п.11 Порядку перевірку повноти та відповідності поданих громадськими обєднаннями документів встановленим цим Порядком вимогам проводить Комітет не пізніше як за 5 календарних днів до дня проведення відбору представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії.

Результати перевірки оформляються протоколом, який підписується у день проведення засідання присутніми на ньому членами Конкурсної комісії та передається керівнику державної служби в державному органі не пізніше наступного дня після проведення засідання.

На підставі протоколу державний орган на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює перелік громадських обєднань та їх кандидатів, які подали заяви, та перелік тих, що допускаються до участі у відборі представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії.

Допущеними до участі у відборі представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії вважаються ті громадські обєднання та їх кандидати, що відповідають встановленим цим Порядком вимогам.

Вказаним Порядком встановлені вимоги до громадських обєднань, які можуть висувати кандидатів для включення до складу Конкурсної комісії:

наявність державної реєстрації громадського обєднання не пізніше ніж за 12 місяців до дня оприлюднення повідомлення про проведення відбору представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії;

наявність статусу юридичної особи;

провадження статутної діяльності, повязаної із сферою розвитку державної служби, державного управління (у тому числі у сфері, що повязана із діяльністю органу) або управління людськими ресурсами, сприяння упровадженню принципів належного врядування за період не менш як 12 місяців до дня подання заяви (п.7 Порядку).

Пунктом 9 Порядку встановлені вимоги до кандидата:

1) наявність громадянства України;

2) наявність вищої освіти за освітнім ступенем магістра;

3) наявність загального стажу роботи не менше семи років;

4) наявність досвіду роботи на посадах державної служби та/або в органах місцевого самоврядування та/або досвіду роботи на керівних посадах в організаціях, установах і на підприємствах незалежно від організаційно-правової форми та форми власності не менше трьох років та/або володіння фаховими знаннями у сфері державної служби, державного управління (у тому числі у сфері, що повязана із діяльністю органу) або управління людськими ресурсами;

5) володіння державною мовою;

6) здатність представляти інтереси суспільства та забезпечувати політично неупереджену та професійну роботу Конкурсної комісії.

Не може бути кандидатом особа, яка:

визнана судом недієздатною чи обмежено дієздатною;

має не погашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення злочину;

згідно із вироком суду позбавлена права обіймати відповідні посади;

за рішенням суду визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення;

піддавалася адміністративному стягненню за корупційне правопорушення протягом останнього року до дня подання документів;

є державним службовцем або посадовою особою місцевого самоврядування;

є членом політичної партії;

є народним депутатом України або депутатом місцевої ради.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при поданні документів у автобіографії вказано, що з 1994 по 1996 роки вона працювала вчителем у Збранківській неповній середній школі, з 1997 по 2006 роки працювала керівником гуртків у Центрі дитячої та юнацької творчості, з 1999 року вона зареєстрована приватним підприємцем та здійснює підприємницьку діяльність по даний час (т.1,а.с.149). На підтвердження вказаного нею надано витяг із трудової книжки (т.1, а.с.153).

Як зазначалось, позивача не було допущено до відбору у звязку із відсутністю у неї досвіду роботи на посадах державної служби або в органах місцевого самоврядування або досвіду роботи на керівних посадах в організаціях, установах і на підприємствах незалежно від організаційно-правової форми та форми власності не менше трьох років або володіння фаховими знаннями у сфері державної служби, державного управління (у тому числі у сфері, що повязана із діяльністю органу) або управління людськими ресурсами, як це передбачено пп.4 п.9 Порядку.

Представник позивача в судовому засіданні наголошував на тому, що ведення підприємницької діяльності з використанням найманої праці є управлінням людськими ресурсами.

Водночас, слід врахувати, що, серед іншого, вимогою до кандидата є володіння фаховими знаннями у сфері державної служби, державного управління (у тому числі у сфері, що повязана із діяльністю органу) або управління людськими ресурсами, тоді як позивачем у поданих документах не було вказано про володіння нею такими знаннями.

Не вказано позивачем і про використання найманої праці, що не заперечувалось представником позивача.

Отже, при подачі документів позивачем не було вказано про наявність у неї досвіду роботи на посадах державної служби або в органах місцевого самоврядування або досвіду роботи на керівних посадах в організаціях, установах і на підприємствах незалежно від організаційно-правової форми та форми власності не менше трьох років або володіння фаховими знаннями у сфері державної служби, державного управління (у тому числі у сфері, що повязана із діяльністю органу) або управління людськими ресурсами, тоді як це є однією із вимог до кандидата, що передбачені п.9 Порядку.

В ході судового розгляду позивачем було надано довідку Овруцького районного центру зайнятості №02-763 від 18.07.2017, з якої вбачається, що в період з 06.08.2004 по 27.11.2014 у ФОП ОСОБА_1 були зареєстровані наймані працівники (т.1, а.с.91). Слід звернути увагу, що позивачем використовувалась не більше двох найманих працівників у вказаних періодах. Зазначена довідка не може бути розцінена як доказ наявності у позивача фахових знань у сфері управління людськими ресурсами.

З урахуванням всього наведеного, суд вважає, що відповідачем на підставі поданих позивачем документів зроблено правильний висновок про відсутність у позивача досвіду роботи на посадах державної служби або в органах місцевого самоврядування або досвіду роботи на керівних посадах в організаціях, установах і на підприємствах незалежно від організаційно-правової форми та форми власності не менше трьох років або володіння фаховими знаннями у сфері державної служби, державного управління (у тому числі у сфері, що повязана із діяльністю органу) або управління людськими ресурсами.

За таких обставин, відповідачем правомірно не допущено позивача до участі у доборі, оскільки її кандидатура не відповідала пп.4 п.9 Порядку.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним рішення Комітету з відбору представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» в частині допущення представників третіх осіб слід зазначити наступне.

Згідно із ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 ст.6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права в зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.

Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів осіб.

Однак, порушення вимог Закону діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.

Тобто, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відсутність порушеного права та неправильний спосіб захисту встановлюються при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

В судовому засіданні судом допитано у якості свідка ОСОБА_7, яка була секретарем Комітету з відбору представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» та приймала участь у засіданні комітету 12.01.2017, коли вирішувалось питання щодо допуску кандидатів громадських організації до участі у доборі. Свідок пояснила, що комітет діяв відповідно до Порядку, питання щодо допуску кандидатів вирішувалось на підставі рейтингового голосування членів комітету. Ті кандидати, які були допущені до відбору відповідали вимогам п.9 Порядку і за них було віддано найбільше голосів комітету.

Зазначене підтверджується і протоколом №1 від 12.01.2017 Комітету з відбору представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В». Зокрема, на розгляд комітету надійшло девять пакетів документів від інститутів громадянського суспільства на включення їх представників до складу конкурсної комісії. Для дотримання рівності вимог до усіх кандидатів було проведено поіменне голосування про допущення кандидатів до проведення відбору, в результаті якого було допущено 5 кандидатів та не допущено 4 кандидата. При цьому по кожному кандидату голосували 7 членів комітету (а.с.13-15).

Отже, комітетом розглядалась кожна кандидатура представника громадськості окремо на підставі поданого пакету документів, рішення приймалось шляхом голосування, і рішення про допущення кандидатів ніяким чином не впливає на рішення про недопущення кандидатів.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що рішення Комітету з відбору представників громадських обєднань до складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» в частині допущення представників третіх осіб не порушує прав позивача, що є підставою для відмови в позові в цій частині.

Щодо вимог про скасування розпорядження голови Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області від 03.02.2017 року №9-к "Про утворення конкурсної комісії районної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» у новому складі" та зобов'язання провести новий конкурс з відбору представників слід зазначити наступне.

Розпорядженням голови Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області від 03.02.2017 року №9-к "Про утворення конкурсної комісії районної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» у новому складі" утворено конкурсну комісію районної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» у складі згідно з додатком. Як вбачається із додатку, до складу комісії увійшли ОСОБА_2 - представник громадської організації "Овруцька районна спілка рибалок"; ОСОБА_4 - представника громадської організації "Овруцька районна спілка ветеранів антитерористичної операції"; ОСОБА_6 представник громадської організації "Спільна справа м. Овруч" (т.1, а.с.192-193).

У позовній заяві позивач не наводить інших підстав для скасування вказаного розпорядження, крім тих, які вже розглянуто судом (щодо порушення порядку допуску кандидатів).

Враховуючи, що вимоги про скасування розпорядження голови Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області від 03.02.2017 року №9-к "Про утворення конкурсної комісії районної державної адміністрації на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» у новому складі" та зобовязання Комітету з відбору представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» повторно провести конкурс із відбору представників громадських обєднань до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В» є похідними від перших двох вимог, які судом визнано необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, дані вимоги також не підлягають задоволенню.

За таких обставин, у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.А.Шуляк

Повний текст постанови виготовлено: 26 жовтня 2017 р.