Постанова № 69775349, 19.10.2017, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
925/1492/16
Номер документу
69775349
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2017 року Справа № 925/1492/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівКорсака В.А., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргуЗаступника прокурора міста Києвана постанову від 30.05.2017 Київського апеляційного господарського судуу справі№925/1492/16 господарського суду Черкаської областіза позовомЧеркаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Білозірської сільської радидоПриватного підприємства "Струмок - 2003"провнесення змін до договору

За участю представників сторін:

Від позивача - не з'явились

Від відповідача - Кучер Ю.В. (дов. від 01.12.16)

Від Генеральної прокуратури України - Гудименко Ю.В.

ВСТАНОВИЛА:

Черкаська місцева прокуратура в інтересах держави в особі Білозірської сільської ради звернулася до господарського суду Черкаської області із позовом до приватного підприємства "Струмок - 2003" про внесення до укладеного між Білозірською сільською радою та приватним підприємством "Струмок - 2003" договору оренди земельної ділянки від 03.02.2005, зареєстрованого 03.02.2005 у Черкаському районному відділі регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040579600010, таких змін:

- пункт 4 договору викласти в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозір'я від 17.11.2016 №0.5-8540/15-16, розробленим управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі з урахуванням коефіцієнту індексації 1,433 станом на 01.01.2015 становить 2300015,52 грн. ";

- пункт 6 договору викласти в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 12% від грошової оцінки земельної ділянки та становить 276001,86 грн. (двісті сімдесят шість тисяч одна грн. 86 коп.) за рік".

Рішенням господарського суду Черкаської області 23.01.2017 (суддя Дорошенко М.В.) позовні вимоги Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Білозірської сільської ради задоволено частково, до договору внесено зміни:

- пункт 4 договору викладено в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозір'я від 17.11.2016 №0.5-8540/15-16, розробленим управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі з урахуванням коефіцієнту індексації 1,433 станом на 01.01.2015 становить 2300015,52 грн.";

- пункт 6 договору викладено в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки та становить 69000,47 грн. (шістдесят дев'ять тисяч грн. 47 коп.) за рік".

У задоволенні решти позову відмовлено.

Постановою колегії суддів Київського апеляційного господарського суду від 30.05.2017 у складі: Тарасенко К.В., Іоннікової І.А., Суліма В.В. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

Заступник прокурора міста Києва у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати в частині відмови в позові і в цій частині прийняти нове рішення про задоволення позову. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.ст. 10, 14, 274, 288 Податкового кодексу України, ст.ст.632, 651 Цивільного кодексу України, ст.15 Закону України "Про оренду землі", ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування".

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Білозірської сільської ради №12-8 від 08.10. 2004 "Про надання земельної ділянки без зміни цільового призначення ПП "Струмок - 2003" Приватному підприємству "Струмок - 2003" надано без зміни цільового призначення в довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 4,0056 га під існуючу продбазу за рахунок земель ВАТ "Черкаська механізована колона №247" в адміністративних межах Білозірської сільської ради в межах населеного пункту с. Білозір'я та встановлено орендну плату в розмірі 3 відсотків від грошової оцінки земельної ділянки.

03.02.2005 між Білозірською сільською радою та ПП "Струмок - 2003" укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку площею 4,0056 га під існуючу продбазу за рахунок земель ВАТ "Черкаська механізована колона №247" в адміністративних межах Білозірської сільської ради в межах населеного пункту с. Білозір'я.

Згідно п.4 нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозіря від 22.12.2004 №1791/01-09, розробленим Черкаським районним відділом земельних ресурсів з урахуванням коефіцієнту індексації 2,465 на час укладення договору становить 621062,27 грн.

Відповідно до п.6 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від грошової оцінки, що становить 18631 грн. 87 коп. за рік.

Відповідно до п. 5 договору він укладений на 49 років.

Згідно п. 7 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, розрахованої орендарем.

Пункт 9 договору передбачає, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

зміни умов господарювання, передбачених договором;

зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

в інших випадках, передбачених законом.

Орендована земельна ділянка за цільовим призначенням віднесена до земель промисловості (п.12).

Відповідно до п. 29 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Договір зареєстрований 03.02.2005 у Черкаському районному відділі регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за №040579600010.

25.06.2015 Білозірською сільською радою прийнято рішення №97-4/V "Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження відповідного Положення на 2016 рік", яким затверджено Положення про місцеві податки і збори, відповідно до п.14.5.5 якого для земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення річна орендна плата має становити не менше ніж 12%.

Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земель с. Білозіря від 17.11.2016 №18-28-0.5-8540/15-16, виданим управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області, нормативна грошова оцінка орендованої ПП "Струмок - 2003" земельної ділянки площею 40056 кв. м. становить 2300015,52 грн.

Посилаючись на необхідність приведення умов Договору від 03.02.2005 в частині нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки і розміру орендної плати за землю у відповідність з фактичним розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки і рішенням Білозірської сільської ради Черкаського району від 25.06.2015 "Про встановлення ставок місцевих податків і зборів та затвердження Положення про місцеві податки і збори на 2016 рік прокуратура звернулась до суд з даним позовом.

Колегія суддів зазначає, що згідно ч.1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Базою для оподаткування земельним податком відповідно до статті 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Наразі, згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 за №15, саме ця державна служба є центральним органом виконавчої влади реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області є його територіальним органом.

Згідно з п. 34 та п. 35 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Надсилання пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком сторони, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його, а у передбачених законом випадках і порядку прокурора права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов Договору за наявності спору, тобто за відсутності згоди на зміну умов Договору.

Згідно з частинами 1 та 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

З урахуванням наведеного, суди обгрунтовано зазначили, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміна нормативно встановлених граничних розмірів орендної плати за землю є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі.

При цьому, вказаний у п. 6 Договору від 03.02.2005 розмір орендної плати за землю - 3% від грошової оцінки земельної ділянки відповідає встановленим ст. ст. 274, 288 Податкового кодексу України граничним розмірам орендної плати за землю щодо орендованої відповідачем земельної ділянки, яка за цільовим призначенням відноситься до земель промисловості.

В даному випадку закон не передбачає обов'язковості зміни встановленого Договором від 03.02.2005 розміру орендної плати за землю після укладення цього договору, оскільки відносини, які виникли між сторонами є цивільними відносинами, які відповідно до ч. 1 ст. 1 Цивільного кодексу Україні засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленню, майновій самостійності їх учасників.

Згідно з п. 9 Договору оренди однією з підстав для перегляду розміру орендної плати є зміна розміру земельного податку.

Земельний податок в розумінні ст. 14 Податкового кодексу України не є орендною платою за землю, тому зміна позивачем своїм рішення від 25.06.2015 №97-4/V розмірів орендної плати за землю не передбачена Договором оренди як підстава для обов'язкового перегляду розміру орендної плати, встановленої цим договором.

Судами встановлено, що ні прокурор, ні позивач не довели факту збільшення розміру земельного податку та наявності інших, передбачених п. 9 Договору від 03.02.2005, підстав для перегляду встановленого Договором розміру орендної плати за землю, у зв'язку з чим, запропонована прокурором редакція п. 6 Договору в частині встановлення орендної плати у розмірі 12% від грошової оцінки земельної ділянки та річної суми орендної плати у розмірі 276001 грн. 86 коп. не відповідає вимогам чинного законодавства та умовам Договору, згідно з якими розмір річної орендної плати, яку відповідач має сплачувати за орендовану ним землю, становить 3% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 2300015 грн. 52 коп., що у грошовому виразі становить 69000 грн. 47 коп.

З огляду на викладене, суди правомірно дійшли висновку про задоволення позову в частині внесення змін в договору щодо розміру нормативної грошової оцінки землі та відмовили у задоволенні позову в частині зміни коефіцієнту грошової оцінки з 3% до 12%.

Відповідно до приписів статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Доводи, викладені у касаційній скарзі не спростовують зазначених вище висновків та пов'язані з вирішенням питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова апеляційної інстанції, якою залишено без змін рішення господарського суду першої інстанції про часткове задоволення позову, відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Заступника прокурора міста Києва залишити без задоволення.

Постанову від 30.05.2017 Київського апеляційного господарського суду у справі №925/1492/16 господарського суду Черкаської області залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді В. Корсак

О. Яценко