Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 35/25604.12.09 За позовом Прокуратури Святошинського району м. Києва в інтересах держави в
особі Регіонального відділення фонду державного майна по м. Києву
до Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації
про стягнення 1780597,00 грн.
За зустрічним позовом Відкрите акціонерне товариство «Завод комунального машинобудування»
до Регіонального відділення фонду державного майна по м. Києву
про визнання правомірними дій щодо ліквідації захисної споруди №110015
Суддя М.Є. Літвінова
Представники за первісним позовом:
Від прокуратури: П»ятецька І.В. –пом.прокурора.;
Від позивача: Лавська Т.М. –предст. за довір.;
Від відповідача: Пеетвере Н.О. –предст. за довір.;
Від третьої особи: не з»явились.
Рішення прийняте 04.12.2009, у зв»язку з оголошеною, на підставі ст.77 ГПК України, перервою з 25.11.2009 по 04.12.2009.
В судовому засіданні 04.12.2009, на підставі ч.2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, за згодою представників сторін, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Прокурора Святошинського району м. Києва в інтересах держави в особі Регіонального відділення фонду державного майна по м. Києву до Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»про стягнення з відповідача на користь позивача шкоди в розмірі 152670,45 грн., завданої державі в результаті знищення об»єкту цивільної оборони.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що під час перевірки, проведеної прокуратурою встановлено, що споруда, розташована за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 4 –об»єкт цивільної оборони №110015, яка обліковується на балансі відповідача та не увійшло до статутного фонду під час приватизації, ліквідована відповідачем без погодження та дозволу позивача, як органу управління, чим спричинена майнова шкода в розмірі 152670,45 грн. (балансова вартість зазначеного приміщення), яку просить прокуратура стягнути з відповідача на користь позивача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.05.2009 було порушено провадження у справі №35/256, розгляд справи призначено на 10.06.2009 року.
09.06.2009 через Відділ діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позов.
10.06.2009 через Відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про збільшення та уточнення позовних вимог з додатками. Відповідно до даної заяви позивач просить суд стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»(03148, м. Київ, вул. Пшенична, 4, ЄДРПОУ 05453404, банк –ВАТ «БАНК КІПРУ», м. Київ, р/р 26004007381001, МФО 320940) на користь держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву (одержувач: РВ ФДМУ по м. Києву, код 19030825, Банк-Головне Управління державного казначейства України у м. Києві, МФО 820019, р/р 37184501900001, призначення –зарахування коштів від приватизації об»єктів Державного майна, надходження коштів пов»язаних з процесом приватизації) грошові кошти в розмірі 1780597,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.06.2009 №35/256 розгляд справи відкладений до 01.07.2009.
В судовому засіданні представник позивача надала суду письмові заперечення на відзив на позов.
В судовому засіданні 01.07.2009 прокурор подав заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача 1780597,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.07.2009 №35/256 розгляд справи відкладений до 20.07.2009.
Ухвалою Заступника Голови Господарського суду міста Києва від 07.07.2009 №35/256, керуючись ст.69 ГПК України, продовжений строк вирішення спору на один місяць до 07.08.2009.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.07.2007 №35/256 розгляд справи відкладений до 05.08.2009.
В судовому засіданні 05.08.2009, на підставі ст.77 ГПК України, оголошено перерву до 12.08.2009 .
Ухвалою Господарського суду міста Києва №35/256 від 06.08.2009 прийнято до розгляду разом з первісним позовом зустрічну позовну заяву Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»до Регіонального відділення фонду державного майна по м. Києву про визнання правомірними дій щодо ліквідації захисної споруди №110015.
В судовому засіданні 12.08.2009, на підставі ст.77 ГПК України, оголошено перерву до 07.09.2009.
В судовому засіданні 07.09.2009, на підставі ст.77 ГПК України, оголошено перерву до 21.09.2009.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.09.2009 №35/256 розгляд справи відкладений до 07.10.2009.
В судовому засіданні 07.10.2009, на підставі ст.77 ГПК України, оголошено перерву до 19.10.2009.
В судовому засіданні 19.10.2009, на підставі ст.77 ГПК України, оголошено перерву до 09.11.2009.
Ухвалою Господарського суд міста Києва від 09.11.2009 №35/256 розгляд справи відкладений до 25.11.2009.
В судовому засідання 25.11.2009, на підставі ст.77 ГПК України, оголошено перерву до 04.12.2009.
В судовому засіданні 04.12.2009, на підставі ст.84 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
За результатами проведеної Прокуратурою Святошинського району м. Києва перевірки, за зверненням начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву щодо законності ліквідації захисної споруди на вул. Пшеничній, 4 у м. Києві, що не увійшла до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»в процесі приватизації та вжиття заходів прокурорського реагування, спрямованих на відшкодування державі збитків, завданих товариством при ліквідації вказаного об»єкту було встановлено порушення з боку відповідача, а саме знищення без дозволу органу, який здійснює управління державним майном –Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву, належний державі об»єкт цивільної оборони.
Відкрите акціонерне товариство «Завод комунального машинобудування»було створено шляхом перетворення орендованого підприємства «Київський завод комунального машинобудування»у відкрите акціонерне товариство «Завод комунального машинобудування»відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств»від 04.03.1992, положень Постанови Кабінету Міністрів України №686 від 07.12.1992 «Про затвердження порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств у відкриті акціонерні товариства»відповідно до рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву №1796 ВН від 27.12.1995 року.
Пунктом 3.16 Плану приватизації орендованого підприємства «Київський завод комунального машинобудування»затвердженого Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву 25.12.1995 визначено перелік і вартість майна підприємства, яке не підлягає приватизації таким майном, зокрема є: Об»єкт цивільної оборони –споруда заглибленого складу, балансова вартість якої складає 6656900 тисяч карбованців, остаточна вартість 3477584 тисячі карбованців, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 4.
Відповідно до Закону України «Про управління об»єктами державної власності»від 21.09.2006, п.2.2.4 Положення «Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі»затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 №908/68, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 №414/3707, визначено –Державним органом управління державним майном, яке перебуває на балансі господарських товариств, створених у процесі приватизації,є, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1998 року №1703 «Про Концепцію розподілу між центральними і місцевими органами виконавчої влади повноважень з управління об»єктами державної власності та заходи щодо її реалізації», відповідний державний орган приватизації.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву є органом управління державним майном, яке не увійшло до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»- відповідно до п.3 Наказу Фонду державного майна України від 05.03.2001 №357 «Про результати виконання наказу Фонду державного майна України від 09.06.1999 №1077 та наказів, виданих за результатами його виконання у 2000 році», відповідно до якого забезпечення функції з управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств, але знаходиться на їх балансі, за територіальною ознакою –місцем розташування господарських товариств, згідно з чинним законодавством України покладено на Фонд державного майна Автономної республіки Крим та регіональні відділення Фонду державного майна України.
Позивач свої листом №30-02/6589 від 18.08.2008 року звернувся до відповідача з вимогою провести інвентаризацію державного майна, яке не увійшло до статутного фонду господарського товариства у процесі приватизації, за результатами останнього звітного року, а також надати до Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву наказ господарського товариства про проведення інвентаризації державного майна, інвентаризаційні описи, зведений акт інвентаризації.
Листом від 13.01.2009 №30-02/275 позивач повторно звернувся до відповідача з даними вимогами.
На вищевказаний лист відповідачем було надано позивачу відповідь, в якій повідомлено про відсутність державного майна на підприємстві, а також те, що об»єкт цивільної оборони –«Споруда заглибленого складу»за адресою: 03148, м. Київ, вул. Пшенична, 4 списано з балансу підприємства у зв»язку з ліквідацією.
30.03.2009 року Регіональним відділенням Фонду державного майна по м. Києву було здійснено перевірку умов зберігання та використання державного майна, яке в процесі приватизації не увійшло до статутного фонду та залишилось на балансі ВАТ «Завод комунального машинобудування», про що складений відповідний акт.
В ході даної перевірки було виявлено, що об»єкт цивільної оборони –спору заглибленого складу, яка знаходилась за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 4, була ліквідована ВАТ «Завод комунального машинобудування»без погодження та дозволу органу управління –Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву.
Звертаючись з даними позовними вимогами прокуратура та позивач зазначають, що у зв»язу з неправомірними діями відповідача (знесенням об»єкту цивільної оборони №110015, за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 4) державі завдано збитки в розмірі 1780597,00 грн., що підтверджується висновком незалежною експертною установою (копія висновку є в матеріалах справи).
Відповідач проти первісних позовних вимог заперечує в повному обсязі посилаючись на те, що з боку Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»дії по ліквідації об»єкту цивільної оборони №110015, за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 4 були вчинені у відповідності до вимог закону.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що первісні вимоги прокуратури підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ч.5 ст. 22 Господарського кодексу України держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб»єктів господарювання, що належить до цього сектору і здійснює свою діяльність на основі права господарського відання або право оперативного управління.
Згідно ч.1-2 ст. 141 Господарського кодексу України до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб»єктів господарювання різних форм власності , а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності та майно, передане в безоплатне користування самоврядними установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності. Держава через уповноважені органи державної влади здійснює права власника також щодо об»єктів права власності Українського народу, зазначених у частині першій статті 148 цього Кодексу.
Управління об»єктами державної власності відповідно до закону здійснюють Кабінет Міністрів України і, за його уповноваженням. Центральні та місцеві органи виконавчої влади. У випадках, передбачених законом, управління державним майном здійснюють також інші суб»єкти.
Відповідно до ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб»єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб»єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважені ним органи.
Відповідно до Закону України «Про управління об»єктами державної власності»від 21.09.2006 року, згідно п.2.2.4 Положення «Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі»затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 року №908/68, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 року №414/3707, визначено Державним органом управління державним майном, яке перебуває на балансі господарських товариств, створених у процесі приватизації, є, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1998 року №1703 «Про Концепцію розподілу між центральними місцевими органами виконавчої влади повноважень з управління об»єктами державної власності та заходи щодо її реалізації»- відповідний державний орган приватизації.
Відповідно до п.3 Наказу Фонду державного майна України від 05.03.2001 року №357 «Про результати виконання наказу Фонду державного майна України від 09.06.1999 року №1077 та наказів, виданих за результатами його виконання у 2000 році»- позивач за первісним позовом є органом управління державним майном, яке не увійшло до статутного фонду відповідача за первісним позовом.
Відповідно до п.1.3 Положення «Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі»затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 року №908/68 управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна.
Господарські товариства, на балансі яких перебуває державне майно несуть відповідальність за збереження такого майна відповідно до Цивільного кодексу України.
Згідно Інструкцією про порядок списання непридатних захисних споруд цивільної оборони, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №567, можуть бути списані захисні споруди, які стали не придатними для експлуатації, оскільки втратили властивості захисних і неіснуючих будівельних конструкцій внаслідок фізичного зношення, аварій та стихійного лиха, у зв»язку з будівництвом, розширенням,реконструкцією, технічним переоснащенням підприємств або їх окремих будівель і споруд стали не придатними для експлуатації і відновити їх технічно неможливо чи економічно недоцільно, а також які неможливо використовувати для захисту населення і передати в установленому законодавством порядку іншим підприємствам. При цьому у планах технічного переоснащення і реконструкції підприємств обов»язково передбачається поповнення списаного фонду захисних споруд до встановленого рівня забезпечення населення цими захисними спорудами.
Висновки щодо стану захисної споруди і доцільності проведення відповідних робіт видаються представником проектної організації на підставі результатів її безпосереднього огляду, технічних випробувань елементів будівельних конструкцій неруйнівними методами контролю та інженерних розрахунків.
Визначення міцнісних характеристик основних захисних і несучих будівельних конструкцій проводить проектна організація, яка розробляла проектно-кошторисну документацію захисної споруду, що списується, або підприємство, яке має ліцензію на проведення таких робіт.
Для визначення стану захисної споруди і оформлення документації, пов»язаної із списанням цієї споруди і оформлення документації, пов»язаної із списанням цієї споруди, відновлення якої економічно недоцільне, за наказом начальника цивільної оборони утворюється комісія у складі:
головного інженера або заступника керівника (голова комісії);
осіб, які несуть відповідальність за збереження захисної споруди;
представника органу, спеціально уповноваженого органом виконавчої влади розв»язувати завдання цивільної оборони та попередження і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
представника регіонального відділення Фонду державного майна;
головного бухгалтера або його заступника, а на підприємстві, де утворено облікову-контрольну групу, - керівника цієї групи;
представника проектної організації, яка видала висновок про стан захисної споруди.
До обов»язків комісії з визначення стану і списання захисних споруд, зокрема, належить огляд захисної споруди; встановлення конкретних причин списання захисної споруди; визначення ступеня зношення основних захисних і несучих будівельних конструкцій, захисного обладнання, систем життєзабезпечення захисної споруди; визначення можливості використання окремого обладнання, вузлів агрегатів, що списуються, оцінка їх вартості.
За результатами роботи комісія складає акт про списання захисної споруди за формою згідно з додатком №1 до Інструкції.
Підписаний головою і членами комісії акт про стан захисної споруди захисного пункту управління, а також документація, що додається до нього, подаються на затвердження, зокрема підприємствами, - за погодженням з власником –до МНС.
Акт про стан захисної споруди та документація, що до нього додається, оформлюється у п»яти примірниках, які надсилаються до: МНС, органу, що затверджує акт; уповноваженому органу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації; регіональному відділенню Фонду державного майна; власнику захисної споруди, що списується.
Як вбачається з матеріалів справи Актом про стан захисної споруди сховища цивільної оборони №110015 ВАТ «Завод комунального машинобудування»від 18.10.2007 року (надалі-Акт), складений комісією, у склад якої увійшли: відповідальний за експлуатацію захисної споруди, начальник енерго-механічного відділу ВАТ «Завод комунального машинобудування»; головний бухгалтер ВАТ «Завод комунального машинобудування»; представник Регіонального відділення Фонду державного майна України у м. Києві; начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, завідуючий сектору спеціальних досліджень НДІ будівельного виробництва, та яка була призначена наказом голови правління ВАТ «Завод комунального машинобудування»від 19.06.2007 №30 на підставі вимог Інструкції про порядок списання непридатних захисних споруд цивільної оборони, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №567, було оглянуто захисну споруди ЦО №110015, розглянуто надану комісії технічну документацію, а саме: паспорт ЗС ЦО, висновок про технічний стан ЗС ЦО №110015 по вул. Пшеничній, 4, у м. Києві з техніко-економічним обґрунтуванням щодо недоцільності її відновлення і дійшла висновку, що ЗС ЦО № 110015 необхідно списати. Даний акт був затверджений 18.10.2007 року Першим заступником Міністра з питань надзвичайних ситуацій та справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи В.М.Антонець.
Відповідно до висновків комісії, враховуючи, що несучі будівельні конструкції ЗС ЦО №110015 мають критичні дефекти та пошкодження, що прогресують, споруда втратила свої захисні властивості, а проведення відновлювальних робіт потребує значних витрат і є економічно недоцільним, комісія вважає, що використання ЗС ЦО за призначенням неможливе.
Захисну споруду запропоновано списати та використовувати у господарських цілях.
Роботоздатне обладнання передати у розпорядження управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Святошинського району м. Києва.
Даний акт не був підписаний з боку представників Регіонального відділення Фонду державного майна України.
Наказом Голови правління ВАТ «Завод комунального машинобудування» «Про списання та ліквідацію захисної споруди –сховища цивільної оборони №110015 ВАТ «Завод комунального машинобудування»від 14.03.2008 року зобов»язано здійснити заходи щодо списання та ліквідації вищевказаного об»єкту цивільної оборони.
Позивачем за первісним позовом надана до матеріалів справи копія постанови ст. помічника прокурора Святошинського району Самолудченко С.М. про відмову в порушенні кримінальної справи, яка винесена за результатами проведеної перевірки за зверненням в.о. голови ФДМ України Парфененко Д.М. щодо законності дій службових осіб ВАТ «Завод комунального машинобудування»по списанню та ліквідації об»єкту державної власності, та в якій встановлено, що Акт складений, погоджений та затверджений у відповідності до вимог закону, а тому підставі для порушення кримінальної справи немає.
Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об»активному розгляді судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили (ч.1,2 ст. 43 Господарського процесуального кодекс України).
Суд не може погодитись з даними висновками виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи представниками комісії від Регіонального відділення Фонду державного майна України Бушинською Любов»ю Олександрівною та Терещенко Ігорем Олександровичем, були висловлені окремі думки, відповідно до яких підстав для списання захисної споруди цивільної оборони інв..№110015, розміщеної за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 4 недостатньо. Дані акти були направлені відповідачу 30.08.2007.
Таким чином, Акт був направлений на до МНС за відсутності погодження власника майна (тобто органа управління державним майном, а саме позивача).
Крім того, слід зазначити, що листом Т.в.о. начальника Департаменту Служби безпеки України від 27.01.2008 року №8/2/3-5243, направленим позивачу за первісним позовом було повідомлено, що у ході здійснення контррозвідувальних заходів, направлених на захист економічних інтересів держави у сфері цивільного захисту населення та територій виявлено факт протиправного затвердження (без відповідного погодження з органом виконавчої влади та всупереч встановленому порядку) МНС України акту на списання захисної споруди цивільної оборони №110015 від 18.10.07, яка знаходиться на балансі ВАТ «Завод комунального машинобудування»(м. Київ, вул. Пшенична,4).
За результатами вжитих Службою безпеки України заходів МНС визнало вказаний акт недійсним та скасувало його затвердження про що повідомило Київську міську державну адміністрацію (лист №02-676/163 від 23.01.2008) та керівництво ВАТ «Завод комунального машинобудування»(лист №02-618/163 від 22.01.2008). У свою чергу Головне управління з питань надзвичайних ситуацій КМДА направило до ВАТ «Завод комунального машинобудування»лист з вимогою щодо збереження захисної споруди та приведення її в готовність до використання за призначенням (копія даного листа додана до матеріалів справи).
Згідно ч.1,3 ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб»єктів права власності.
Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Позивачем за первісним позовом до матеріалів справи разом з заявою про збільшення розміру позовних вимог наданий висновок про вартість майна, складений суб»єктом оціночної діяльності –Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ»та підписаний директором даного товариства Кібкало Б.А., судовим експертом Рудовським Й.Г. (свідоцтво Міністерства юстиції України 08.08.2008 №950), оцінювачем Мєдна В.Д. (свідоцтво про реєстрацію в державному реєстрі оцінювачів від 25.05.2005 №2708). Відповідно до даного звіту ринкова вартість об»єкту цивільної оборони №110015 становить 1780597,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги прокуратури та Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»за зустрічним позовом про визнання правомірними дії позивача, як власника захисної споруди №110015 щодо її ліквідації слід зазначити наступне.
Відповідно до п.1.4 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5, та зареєстрованого 18.02.2002 за №157/6445) (надалі-Тимчасове положення) державна реєстрація прав власності на нерухоме майно –це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв»язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об»єктів нерухомого майна на підставі право установлювальних документів коштом особи, що звернулась до БТІ.
Перелік правоустановлювальних документів визначений в Додатку №1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п.15 Тимчасового положення до правостановлювальних документів також відноситься рішення засновника про створення державної (національної) акціонерної компанії, державної (національної) холдингової компанії, відкритого акціонерного товариства, створеного в процесі приватизації (корпоратизації), та акт приймання-передавання нерухомого майна або перелік зазначеного майна, наданий засновником чи державним органом приватизації.
Як зазначалось вище, Відкрите акціонерне товариство «Завод комунального машинобудування»було створено шляхом перетворення орендованого підприємства «Київський завод Комунального машинобудування»у відкрите акціонерне товариство «Завод комунального машинобудування»відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств»від 03.03.1992, положень постанови Кабінету Міністрів України №686 від 07.12.1992 «Про затвердження порядку перетворення в процесі приватизації державним підприємств у відкриті акціонерні товариства»відповідно до рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву №1796ВН від 27.12.1995, який є одним з видів правовстановлюючого документу.
Відповідно до плану приватизації орендованого підприємства «Київкомунмаш»(п.3.16), затвердженого відповідачем за зустрічним позовом, визначено перелік і вартість майна підприємства, яке не підлягає приватизації, а саме об»єкт цивільної оборони –споруда заглибленого складу, та визначено статус майна –а саме «державна власність».
Відповідно до Закону України «Про управління об»єктами державної власності»від 21.09.2006, п.п.2.2.4 Положення «Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі»затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 №908/68, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 №414/3707, визначено –Державним органом управління державним майном, яке перебуває на балансі господарських товариств, створених, у процесі приватизації, відповідний державний орган приватизації, яким в даному випадку є Регіональне управління Фонду державного майна України по м. Києву.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до ст.16 Цивільного кодекс України визначений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів осіб в судовому порядку. Даний перелік не містить такого способу захисту, як визнання дій правомірними. Позивачем за зустрічним позовом не подано суду доказів того, що такий засіб захисту цивільних прав, як визнання дій правомірними, передбачений іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що вимоги ВАТ «Завод комунального машинобудування»за зустрічним позовом є необґрунтованими, недоведеними, а отже такими, що не підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті державного мита, інформаційно-технічного забезпечення судового процесу згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України за зустрічним позовом покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Первісний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»(03148, м. Київ, вул.. Пшенична, 4, п/р 26004007381001 в ВАТ «БАНК КІПРУ», МФО 320940, код ЄДРПОУ 05453404) на користь Держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву (одержувач: РВ ФДМУ по м. Києву, код 19030825, Банк-Головне Управління державного казначейства України у м. Києві, МФО 820019, р/р 37184501900001, призначення –зарахування коштів від приватизації об»єктів Державного майна, надходження коштів пов»язаних з процесом приватизації) 1780597,00 грн. (один мільйон сімсот вісімдесят тисяч п»ятьсот дев»яносто сім гривень 00 коп.) –спричиненої шкоди.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Завод комунального машинобудування»(03148, м. Київ, вул. Пшенична, 4, п/р 26004007381001 в ВАТ «БАНК КІПРУ», МФО 320940, код ЄДРПОУ 05453404) на користь Державного бюджету України 25500,00 грн. (сто дві гривні 00 коп.) –державного мита, та 118 грн. 00 коп. (сто вісімнадцять гривень 00 коп.) –витрат на інформаційно–технічне забезпечення судового процесу.
4. В задоволенні зустрічного позову відмовити повністю.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
6. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Суддя М.Є. Літвінова
Дата підписання
повного тексту рішення:07.12.2009