
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
18 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/4256/17
Категорія: 12.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Запорожана Д.В., Шляхтицького О.І.,
за участю секретаря Колеснікова-Горобець І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Постійно діючої комісії Міністерства інфраструктури України для проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки про скасування результатів конкурсу на вакантну посаду та призначення нового конкурсу,
ВСТАНОВИВ:
17.08.2017р. ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Постійно діючої комісії Міністерства інфраструктури України для проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неповідомлення позивача, як кандидата на посаду начальника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків, про дату проведення конкурсу 10.08.2017р.; зобов'язання скасувати результати конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків від 10.08.2017р. та призначити і провести повторно конкурс.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року провадження у адміністративній справі закрито на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України та роз'яснено позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що в оскаржуваній ухвалі судом першої інстанції не наведено будь-яких обґрунтувань його висновку з приводу того, що посада начальника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків не віднесена до посад державної служби чи інших посад публічної служби, визначених п.15 ч.1 ст.3 КАС України.
Апелянт вважає, що поданий ним позов належить розглядати саме в порядку адміністративного судочинства, оскільки Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків є державною організацією, заснованою на державній власності і належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Предметом спору є оскарження ОСОБА_1 бездіяльності Постійно діючої комісії Міністерства інфраструктури України для проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки щодо повідомлення позивача, як кандидата на посаду начальника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків, про дату проведення конкурсу 10.08.2017р. та вимога про зобов'язання скасувати результати конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків від 10.08.2017р. та призначити і провести повторно конкурс.
Суд першої інстанції, закриваючи провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України, виходив з того, що посада начальника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків не віднесена до посад державних службовців чи інших посад публічної служби, визначених в п.15 ч.1 ст.3 КАС України, у зв'язку із чим даний спір не підсудний суду адміністративної юрисдикції.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п.2 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, при вирішенні даного спору, визначальним є з'ясування характеру виконуваних Міністерством інфраструктури України у спірних правовідносинах функцій, чи виступає Постійно діюча комісія Міністерства інфраструктури України для проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки у відносинах з позивачем суб'єктом владних повноважень у розумінні статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України та чи стосуються оскаржувані дії Міністерства інфраструктури України щодо пошуку кандидатів на посаду начальника Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків публічно-правових відносин щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 21 частини 1 статті 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» визначено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Відповідно до пункту 4 зазначеної статті Закону уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань призначають на посаду та звільняють з посади керівників державних підприємств, установ, організацій та господарських структур, укладають і розривають з ними контракти, здійснюють контроль за дотриманням їх вимог.
Згідно підпункту 4.1.55 підпункту 4.1 пункту 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 581/2011, Мінінфраструктури утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи та організації, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників, формує кадровий резерв на посади керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства.
Положенням про Інспекцію з питань підготовки та дипломування моряків, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 17.10.2011 № 693, встановлено, що Інспекція є державною організацією, заснованою на державній власності, і належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Державною організацією є організація, що створена для здійснення державою своїх функцій.
Державна організація утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління.
Оскільки Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків, як державна організація, створюється для здійснення державою своїх функцій, тому, на думку колегії суддів, посада начальника у вказаній організації має ознаки публічної служби.
А відтак, оскаржувані дії Постійно діючої комісії Міністерства інфраструктури України для проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки стосуються публічно-правових відносин щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Практика Європейського суду з прав людини відносить до сфери застосування ст.6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод не лише класичні «цивільно-правові спори», але й спори, які, в силу національного законодавства, відносяться до сфери «публічного права», але їх результат визначає права та обов'язки приватного характеру.
За таких обставин, даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції постановив оскаржувану ухвалу в порушення пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України, у зв'язку з чим ухвала суду першої інстанції від 12 вересня 2017 року підлягає скасуванню, а справа - направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, ст.199 ч.1 п.3, 204 ч.1 п.4, 206, 211 КАС України, суд
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року скасувати.
Справу за позовом ОСОБА_1 до Постійно діючої комісії Міністерства інфраструктури України для проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки про скасування результатів конкурсу на вакантну посаду та призначення нового конкурсу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 20.10.2017р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Запорожан Д.В.
Шляхтицький О.І.