Постанова № 69761315, 24.10.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2017
Номер справи
227/2146/17
Номер документу
69761315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Тітова Т.А.

Суддя-доповідач - Ястребова Любов Вікторівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2017 року справа №227/2146/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Васильєвої І.А., Компанієць І.А.

секретар Терзі Д.А.

за участі позивача ОСОБА_3

представника позивача ОСОБА_4

представника відповідача Шматько А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Добропільського об'єднаного Пенсійного фонду України на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 21 серпня 2017 року у справі № 227/2146/17 за позовом ОСОБА_3 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України , в якому просив визнати дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України неправомірними; зобов'язти відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог ст.. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.05.2017 року та виплатити заборгованість, що виникла внаслідок недоплати пенсії з 01.05.2017 року.

В обґрунтування позову зазначив, що з 2007 року перебуває на пенсійному обліку. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати. 25.04.2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст..ст. 40, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідач рішенням від 04 травня 2017 року № 1363 у перерахунку пенсії відповідно до ст.. 8 Закону України № 1058 відмовив.

Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 21 серпня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність та необґрунтованість рішення, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування зазначив, що після призначення пенсії з 2007 року року продовжував працювати. Внаслідок того, що в нього збільшився страховий стаж, 25.04.2017 року звернувся із заявою про перерахунок пенсії та надав відповідачу відповідні документи. Наголошує на тому, що суд першої інстанції не врахував, що перерахунок пенсії повинно було бути зроблено відповідачем у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, наявності права на пенсію за віком та при здійсненні перерахунку відповідач повинен був керуватися законодавчо встановленими гарантіями, до яких відноситься і встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) мінімальний розмір пенсії за віком особам, на яких поширюється дія Закону України «Про престижність шахтарської праці» в розмірі трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Під час апеляційного розгляду представник відповідача заперечувала проти доводів апеляційної скарги. Позивач та представник позивача підтримали доводи апеляційної скарги.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановила наступне.

ОСОБА_3 перебуває на обліку у відповідача з 17.01.2007 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19.02.2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.04.2014 у справі № 227/255/14-а визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 у відповідності до положень ст.. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.07.2013 у відповідності до положень ст.. 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці».

25.04.2017 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.. 8, 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». (а.с. 7).

Рішенням від 04.05.2017 № 1363 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з підстав того, що пенсія позивачу обчислена відповідно до ст.. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», позивач має статус працюючої особи, тому право на обчислення пенсії з розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відсутнє.(а.с. 10).

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову виходив з того, що з урахуванням ст.. 42 ч. 3 Закону України № 1058, перерахунок пенсії з урахуванням збільшення величини прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться особам після їх звільнення, а позивач є працюючою особою, що виключає перерахунок його пенсії у зв'язку зі збільшенням з 1 травня 2017 року величини прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

На підставі ч. 3-4 ст..42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст..1 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі статтею 8 цього Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.. 8, 10 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», а не з заявою про перерахунок пенсії по страховому стажу. (а.с. 7)

Отже, враховуючи вищевикладене, перерахунок пенсії, з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а особам, які працюють, після звільнення з роботи .

Проте, пенсійний орган, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії з підстав того, що позивач має статус працюючої особи, тому право на обчислення пенсії з розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відсутнє, не звернув уваги на приписи ст..42 Закону №1058, відповідно до яких якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Оскільки в рішенні відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачу не зазначено висновок пенсійного органу щодо можливості зарахування до пільгового стажу періодів праці ОСОБА_6 після призначення пенсії відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», представник відповідача підтвердив, що питання про зарахування до пільгового та страхового стажу не розглядалося, судова колегія приходить до висновку, що відповідач неповно розглянув надані позивачем документи.

За таких обставин судова колегія вважає, що рішення про відмову в перерахунку пенсії з наведених підстав є неправомірним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Колегія суддів вважає, що для повного захисту прав позивача необхідно скасувати рішення відповідача у відмові в перерахунку пенсії № 1363 від 04 травня 2017 року.

Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення (перерахунок) пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.

Отже, після скасування рішення відповідач зобов'язаний повторно розглянути заяву позивача від 25.04.2017 року про перерахунок пенсії відповідно до ст.8, 10 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» і прийняти рішення на підставі положень Закону №1058 та Порядку № 22-1. Крім того, в рішенні пенсійного органу зазначено, що ним розглянута заява про перерахунок пенсії ОСОБА_6, в той час, як заява подана ОСОБА_3.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла до висновку щодо необхідності зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача згідно з вимогами чинного законодавства України.

Таким чином позов ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частиною першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції № 7 від 11.07.2017 року, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп. за подання адміністративного позову (а.с. 1), а відповідно до квитанції № 27 від 01.09.2017 року, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704 грн. 00 коп. за подання апеляційної скарги (а.с. 69).

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає про необхідність стягнення на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії витрати по сплаті судового збору у розмірі 1344 грн. 00 коп. у зв'язку з задоволенням позовних вимог позивача в повному обсязі.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, порушив норми матеріального та процесуального права, що обумовлює часткове задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції, прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Повний текст постанови складений 25 жовтня 2017 року.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 21 серпня 2017 року у справі № 227/2146/17 скасувати.

Позов ОСОБА_3 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 04 травня 2017 року № 1363 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_3.

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України повторно розглянути заяву ОСОБА_3 № 1363 від 25.04.2017 року про перерахунок пенсії відповідно до ст..8, 10 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням можливості зарахування до його пільгового та страхового стажу періодів роботи з 16.12.2014 року по 25.04.2017 року на підприємстві ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» у виробництві з видобутку вугілля «Шахта «Добропільська» з прийняття відповідного рішення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ - 37755477, місцезнаходження: вул. Незалежності, 28А, м. Добропілля, Донецька область, 85000) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1344 (одна тисяча триста сорок чотири) гривень.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Суддя-доповідач Л.В. Ястребова

Судді І.А. Васильєва

І.Д. Компанієць