Постанова № 69760835, 24.10.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2017
Номер справи
820/4718/17
Номер документу
69760835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2017 р. № 820/4718/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Шаталовій Н.В.,

за участі:

прокурора - Комісара О.О., представника відповідача - Бабакова Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави до Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, перший заступник керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області, з адміністративним позовом до Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області, в якому просить суд: визнати незаконною бездіяльність Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області щодо незатвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації елементів (частин) об'єктів благоустрою, а саме дитячих та спортивних майданчиків; зобов'язати Андріївську селищну раду Балаклійського району Харківської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, розташованих на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області, вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних елементів (частин) об'єктів благоустрою.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Андріївська селищна рада як балансоутримувач таких об'єктів благоустрою населення як дитячі та спортивні майданчики, розташованих на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області всупереч вимога законодавства не провела технічну інвентаризацію та паспортизацію вказаних об'єктів благоустрою відповідно до вимог статті 18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", що на думку Лозівської місцевої прокуратури Харківської області негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд.

З огляду на функціональне призначення дитячих майданчиків невжиття таких заходів може негативно позначитися на загальному стані цих об'єктів благоустрою, що в підсумку може спричинити заподіяння шкоди життю та здоров'ю дітей, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просив суд його задовольнити.

В судовому засіданні прокурор підтримав заявлені вимоги адміністративного позову, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача - Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області, в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову не заперечував, позовні вимоги визнав, зазначивши, що до компетенції Андріївської селищної ради віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту, розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, розташованих на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області.

Окрім того, також вказав, що технічна інвентаризація та паспортизація таких об'єктів благоустрою населення як дитячі та спортивні майданчики, розташованих на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області планується, проте не проводилась у зв'язку з дефіцитом селищного бюджету.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора та представника відповідача по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Як свідчать матеріали адміністративної справи, Лозівською місцевою прокуратури Харківської області вивчено стан законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою селища Андріївка Балаклійського району Харківської області. В ході вивчення встановлено, що на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області знаходяться наступні дитячі та спортивні майданчики:

1) дитячий майданчик, розташований по АДРЕСА_1 (власник - ФО-П ОСОБА_2.);

2) дитячий майданчик, розташований по вул. Україніській, буд. 7, на території Андріївського дошкільного навчального закладу (ясла - садок) №1 (балансоутримувач - Андріївська селищна рада);

3) дитячий майданчик, розташований по вул. Шевченка, буд. 1, на території Андріївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 (балансоутримувач - Андріївська селищна рада);

4) дитячий майданчик, розташований по пл. Центральній (колишня 3-річчя ВЛКСМ), буд. №6, на території Центрального парку (балансоутримувач - Андріївська селищна рада);

5) спортивний майданчик, розташований по пл. Центральній (колишня 30-річчя ВЛКСМ), буд. № 41, на території Андріївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 (балансоутримувач - Андріївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1);

6) спортивний майданчик, розташований по вул. Шевченка, буд. 1, на території Андріївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 (балансоутримувач - Андріївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2);

7) спортивний майданчик, розташований по пл. Центральна (колишня 30-річчя ВЛКСМ), буд. 6, на території Центрального парку, який не перебуває на балансі селищної ради у зв'язку з тим, що на даний час закінчується оформлення відповідних документів. В наявності Андріївської селищної ради проектно-кошторисна документація, декларація на початок будівництва, проведена експертиза. Після оформлення відповідних документів даний майданчик буде прийнятий на баланс Андріївської селищної ради.

За результатами вивчення виявлено ряд порушень щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, а саме: відсутність розроблених та затверджених планів технічної інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою населення як зазначені вище дитячі та спортивні майданчики, розташованих на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області, відсутність проведення Андріївською селищною радою технічної інвентаризації та паспортизації вказаних об'єктів, що перебувають на її балансі.

Отже, в результаті бездіяльності Андріївської селищної ради, підприємства, установи та організації, фізичні особи - підприємці у сфері благоустрою селища, за відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою позбавлені можливості проводити відповідні заходи з інвентаризації та паспортизації закріплених за ними об'єктів благоустрою.

Окрім того, інформаційним листом Андріївської селищної ради від 25.09.2017 року № 874 (відповідь на лист Лозівської місцевої прокуратури від 21.09.2017 року за №03-07-7491 Вих. 12) за підписом Андріївського селищного голови також підтверджено відсутність розроблених та затверджених планів інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою, що у зв'язку з дефіцитом селищного бюджету не проводилась технічна інвентаризація та паспортизація вказаних вище дитячих та спортивних (об'єктів благоустрою селища, на яких як елементи благоустрою розташовані дитячі та спортивні майданчики). Проте, в 2018 році планується при умові наявності коштів, необхідності проведення інвентаризації та паспортизації об'єктів та елементів благоустрою, з складанням на підставі підсумків інвентаризації та паспортизації, затвердженням правил утримання та експлуатації дитячих ігрових та спортивних майданчиків (а.с. 12 - 13).

Виявлені порушення, на думку прокурора, свідчать про протиправну бездіяльність Андріївської селищної ради та невиконання вимог Законів України "Про благоустрій населених пунктів" та Закону України "Про місцеве самоврядування" щодо незатвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації елементів (частин) об'єктів благоустрою, а саме дитячих та спортивних майданчиків, що в свою чергу позбавляє гарантованих Конституцією України прав на безпечні умови для життя і розвитку дітей.

По суті спірних правовідносин суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Рішенням ІХ сесії VI скликання Андріївської селищної ради від 20 травня 2011 року "Про Правила благоустрою та забезпечення чистоти і порядку в селищі Андріївка Балаклійського району Харківської області" вирішено встановити Правила Благоустрою та забезпечення чистоти і порядку в селищі Андріївка (а.с. 14). Так, відповідно до п.1 Розділу ІІІ Правил Благоустрою та забезпечення чистоти і порядку в селищі Андріївка, організацію благоустрою селища забезпечують рішення Андріївської селищної ради, виконкому селищної ради відповідно до повноважень, установлених законом (а.с. 15 - 18).

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі за текстом - Закон №280/97-ВР).

Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до абз.1 ч.1 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 6 вересня 2005 року № 2807-IV (далі за текстом - Закон № 2807-IV) благоустрій населених пунктів - є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Відповідно до абз. 5 ч.1 ст.1 вказаного Закону, під заходами з благоустрою населених пунктів слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2807-IV, благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 20 Закону № 2807-IV, організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 2807-IV, до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV, об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 21 Закону № 2807-IV, елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Пунктом 5 частини 2 статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання наведених вище положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 29.10.2012 року за № 550 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 19 листопада 2012 року № 1937/22249 (далі за текстом - Інструкція № 550), під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 також передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Суд також зазначає, що для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою с. Андріївка є компетенцією Андріївської селищної ради.

Таким чином, організацію благоустрою території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області повинна забезпечувати Андріївська селищна рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

За таких обставин, відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячих, спортивних майданчиків) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка своєю чергою слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою як дитячі та спортивні майданчики, невиконання суб'єктами благоустрою своїх передбачених законодавством обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку та може негативно позначитися на стані таких об'єктів.

Суд зазначає, що в судовому засіданні представник відповідача визнав вимоги адміністративного позову, підтвердив той факт, що Андріївська селищна рада не виконала передбаченого Законом України «Про благоустрій населених пунктів» обов'язку, не розробила та не затвердила планів інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою як дитячі майданчики та спортивні майданчики, розташованих на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області, суд вважає, що позовні вимоги першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до положень частини 1 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави до Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області щодо незатвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації елементів (частин) об'єктів благоустрою, а саме дитячих та спортивних майданчиків.

Зобов'язати Андріївську селищну раду Балаклійського району Харківської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, розташованих на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області.

Зобов'язати Андріївську селищну раду Балаклійського району Харківської області вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних елементів (частин) об'єктів благоустрою, а саме дитячих та спортивних майданчиків, розташованих на території сел. Андріївка Балаклійського району Харківської області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 25 жовтня 2017 року.

Суддя Шевченко О.В.