Постанова № 6971185, 17.11.2009, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
17.11.2009
Номер справи
2а-2120/09/2770
Номер документу
6971185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

17.11.09Справа №2а-2120/09/2770

10 год. 43 хв.

Каб. № 1

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді – Гавури О.В.;

при секретарі – Плаксіній О.С.,

за участю представників:

позивача –ТОВ “НВО “Екотех” Галькевич Андрій Костянтинович, довіреність б/н від 15.10.2009,

відповідача –ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя, Новикова Інна Василівна, довіреність №11/10-013 від 23.04.2008,

відповідача –ГУ ДКУ у м.Севастополі, Рузаєвої Олени Сергіївни, довіреність №14-32/9621 від 31.12.2008,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "науково-виробниче об'єднання"Екотех"

доДержавної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя таГоловного управління Державного казначейства України у м. Севастополі

про стягнення заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ “НВО “Екотех” звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя та Головного управління Державного казначейства України в м. Севастополі про стягнення з державного бюджету заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем були представлені у ДПІ у м. Сімферополі податкова декларація з податку на додану вартість за лютий 2008 року від 03.09.2008 року № 41304 на суму бюджетного відшкодування – 466194, 00 грн. ДПІ в Гагарінському районі м. Севастополя були проведені виїзні позапланові документальні перевірки ТОВ “НВО “Екотех” з питань достовірності обчислення сум бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2008 року –довідка №476/23-211/32992167/323 від 20.10.2008 року. За результатами проведених перевірок заявлені позивачем суми бюджетного відшкодування за зазначеною декларацією підтверджені у повному обсязі.

Просить стягнути з державного бюджету на користь позивача суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 466194, 00 грн., згідно податковій декларації за лютий 2008 року.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник ДПІ в Гагарінському районі та представник Головного управління Державного казначейства України в м. Севастополі з позовом не погодились у повному обсязі, пояснивши, що усі законодавчо передбачені дії щодо відшкодування з бюджету сум ПДВ за заявою позивача ДПІ в Гагарінському районі м. Севастополя виконані.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції є органами виконавчої влади.

Виходячи з аналізу статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість”від 03.04.97 № 168/97-ВР (далі - Закон) органи державної податкової служби уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податку на додану вартість та надавати висновки про суми цього податку, які підлягають відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до вимог пунктів 1, 4 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою КМ України від 21.12.2005 № 1232, Типового положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 04.04.2006 № 332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 за № 454/12328, територіальні органи Державного казначейства України, яке є урядовим органом державного управління, повертають кошти, помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органів стягнення, яким згідно із законодавством надано право стягнення до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Згідно зі статтею 1 Закону України “Про систему оподаткування”від 25.06.1991 № 1251-XII (далі - Закон України № 1251-XII), ставки, механізм справляння податків і зборів обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Податок як обов'язковий внесок сплачується до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду платником у порядку і на умовах, що визначаються законами країни про оподаткування (стаття 2 Закону № 1251-XII).

Відповідно до статті 11 Закону України № 1251-XII відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Згідно з пунктом 1.8 статті 1 Закону “Про податок на додану вартість”№168/97-ВР від 13.04.1997 (далі -Закон України № 168/97-ВР) бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у І випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до п.п. 7.7.5 п. 7.5 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п.п. 7.7.6. п. 7.6 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

На підставі отриманого висновку відповідний податковий орган державного казначейства надає платнику зазначену суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування грошових коштів з бюджетного рахунку на банківський рахунок платника податку на протязі п”яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Аналіз зазначених норм Закону України № 168/97-ВР дозволяє зробити висновок про те, що в підпункті 7.7.1 йдеться про суму податкового кредиту, розраховану за правилами підпунктів 7.4.1, 7.4.5, 7.5.1, - тобто як про сплачений, так і про нарахований податок на додану вартість.

З аналізу норм підпунктів 7.4.1, 7.4.5, 7.5.1, 7.7.1 статті 7 Закону України №168/97-ВР бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку із зайвою сплатою (нарахуванням) податку і не залежить від сплати даного податку до бюджету постачальником.

Вимога платника податку про відшкодування з державного бюджету сум податку на додану вартість може бути також визнана необґрунтованою, якщо податковим органом буде доведено, що діяльність платника податків, його взаємозалежних або афілійованих осіб спрямована на здійснення операцій, пов'язаних з отриманням права на бюджетне відшкодування, переважно з контрагентами, що умисно і систематично не виконують своїх податкових зобов'язань, зокрема й у випадках, коли такі операції здійснюються через недобросовісних посередників, обізнаних із протиправним характером діяльності своїх контрагентів.

При цьому відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України обов'язок доказування обставин, що свідчать про незаконність операцій, на підставі яких виникло право на бюджетне відшкодування, покладається на податкові органи.

Відповідно до ст. 48 Бюджетного Кодексу України, Положення “Про Головне управління Державного казначейства України в м. Севастополі”, затвердженого Головою Державного казначейства України 26.07.2006 року та Положення “Про Державне казначейство України”, затвердженого Постановою КМУ від 21.12.2005 року №1232, до повноважень органів казначейства безпосередньо входить повернення сум з бюджету та здійснення операцій з коштами державного бюджету.

У судовому засіданні встановлено, що за результатами проведеної ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя перевірки, заявлені позивачем суми бюджетного відшкодування за зазначеною декларацією були підтверджені у повному обсязі та Головному управлінню Державного казначейства України в м. Севастополі 05.12.2008 був наданий висновок №4077/193 від 04.12.2008 із зазначенням, що ТОВ «НВО «Екотех» підлягає відшкодуванню з бюджету згідно із заявою платника сума ПДВ у розмірі 466194, 00 грн. ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя, у зв»язку з наявністю цієї невідшкодованої суми, до ГУ ДКУ в м.Севастополі надалі неодноразово направлявся зазначений висновок: 11.12.2008, 15.12.2008, 19.12.2008, 24.12.2008, 03.03.2009, 13.03.2009, 10.09.2009, 29.10.2009. Тобто ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя виконані усі необхідні дії.

Згідно з п.п.6, 7 «Порядка взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України» (далі – Порядок), затвердженого Наказом №451/501/132 від 03.08.2004, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.08.2004 за №971/9570, регіональні податкові органи подають до регіональних органів Державного казначейства висновки на проведення відшкодування ПДВ протягом дня з моменту повідомлення Державних податкових адміністрацій і Державного казначейства України Державною податковою адміністрацією України. Обсяги можливих сум відшкодування та перелік суб»єктів підприємницької діяльності з визначення розміру відшкодування ПДВ надається ДПА України Державному казначейству України у реєстрі суб»єктів підприємницької діяльності. Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстрами та висновками.

Відшкодування ПДВ здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків, згідно з реєстрами суб»єктів підприємницької діяльності на відшкодування ПДВ, що подаються як регіональними податковими органами у сумі до 100000 грн., так і Державною податковою адміністрацією України.

Висновок на відшкодування ПДВ по ТОВ «НВО «Екотех» був відпрацьований згідно п.п.6 ,7 вищезазначеного Порядку.

Разом з тим, ГУ ДКУ у м. Севастополі, до цього часу, не перерахувало з державного бюджету України на користь ТОВ “НВО “Екотех” заборгованість з бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, судом визнається, що позивачем у позовній заяві були наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, та не були спростовані доводами відповідача.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Постанова складена та підписана в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України 20.11.2009 року.

На підставі викладеного, відповідно до ст. 48 Бюджетного Кодексу України, п.п. 7.7.5 п. 7.5 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, п.п. 7.7.6. п. 7.6 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, керуючись ст.ст. 71, 94, 158-161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в ГУ ДКУ у м. Севастополі, одержувач Державний бюджет Ленінського району м.Севастополя 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче об’єднання “Екотех” (99014 м.Севастополь, вул.Правди 10/8, оф.24, код ЄДРПОУ 32992167) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 466 194,00 (чотириста шістьдесят шість тисяч сто дев’яносто чотири) гривні 00 копійок.

Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в ГУ ДКУ у м. Севастополі, одержувач Державний бюджет Ленінського району м.Севастополя 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче об’єднання “Екотех” (99014 м.Севастополь, вул.Правди 10/8, оф.24, код ЄДРПОУ 32992167) судові витрати в розмірі 3 гривні 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя                                                                      О.В. Гавура