Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.11.09 о 10 год. 35 хв. Справа №2а-2108/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді: Лотової Ю.В. ,
при секретарі: Мамедової Е.С.,
за участю представників:
позивача – Жукової О.В., довіреність № 04-182 від 30.03.2009 року,
відповідача –не з’явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом – Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, 20-А, м. Севастополь, 99011),доміської комунальної установи «Севастопольський театр танца», (пр. Нахімова, 4, м. Севастополь, 99011),
про стягнення заборгованості у сумі 36 050,76 грн.
Обставини справи:
15.10.2009 р. Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до міської комунальної установи «Севастопольський театр танца» про стягнення з відповідача суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 34175,01 грн. та суми пені у розмірі 1 875,75 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 16 жовтня 2009 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-2108/09/2770, призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 27.10.2009 р. закінчено підготовче провадження у справі № 2а-2108/09/2770, адміністративну справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Позовні вимоги обґрунтовані Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 р. зі змінами та доповненнями (діла Закон України № 875), Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від. 26.09.2002 р. (далі Положення про Фонд), Положенням про Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Директором Фонду соціального захисту інвалідів від 01.03.2007 р. (далі – Положення про Севастопольське відділення), «Інструкцією зі статистики кількості працівників» затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 р. № 286, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 р. за № 1442/11722 (далі Інструкція зі статистики).
Відповідач явку повноважних представників у судове засідання не забезпечив, ухвали Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 16.10.2009 р. та 27.10.2009 р. по справі № 2а-2111/09/2770 не виконав, письмового відзиву на позовну заяву з документальним та правовим обґрунтуванням своїх заперечень суду не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча був повідомлений за всіма адресами, що є у матеріалах справи.
Розглянувши документи і матеріали, заслухавши представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд
ВСТАНОВИВ:
Правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення – ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів України, затвердженим постановою КМУ № 1434 від 26.09.2002р., передбачено, що Фонд є урядовим органом державного управління. Основною метою діяльності Фонду є здійснення на своїй території разом з органами соціального захисту, праці, охорони здоров'я фінансовими органами і громадськими організаціями інвалідів контролю за виконанням вимог чинного законодавства та інших нормативних актів для забезпечення прав інвалідів на соціальний захист, забезпечення раціонального використання коштів виділення Фонду по фінансуванню загальнодержавних програм та інших заходів для соціального захисту, соціально-трудової і медичної реабілітації інвалідів.
Відповідно до п.п.1,12 Положення про Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Директором Фонду соціального захисту інвалідів від 01.03.2007р.- Севастопольське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі відділення) - є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, що утворюється для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики, та підзвітне і підконтрольне Фонду, відділення є юридичною особою, має самостійний баланс, самостійні рахунки в органах державного казначейства.
Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення, згідно ст. 20 Закону України № 875 мають право захищати свої права та законі інтереси, у тому числі в суді.
Таким чином позивач є суб’єктом владних повноважень, що має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення Закону України № 875, та пені.
Враховуючи суб’єктивний склад сторін, вимоги ст. 17, 18 Кодексу адміністративного судочинства України, даний спір є справою адміністративної юрисдикції та повинен розглядатися Окружним адміністративним судом міста Севастополя.
Відповідно до ст. 17 Закону України № 875 з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена Законом.
У відповідності зі ст.ст. 18,19 Закону України № 875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Для підприємств, установ, організацій у тому числі фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць. Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією інвалідів для яких це місце роботи є основним. Керівники підприємств, установ, організацій у разі незабезпечення нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Згідно зі ст. 20 Закону України № 875 підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша ніж встановлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і незайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце призначене для працевлаштування інваліда і незайняте інвалідом, визначається у розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулось порушення нормативу, встановленого частиною першою ст.19 цього Закону.
Міська комунальна установа міської комунальної установи «Севастопольський театр танца» зареєстрована Ленінською районною державною адміністрацією м. Севастополя 03.12.1999 р., про що видане відповідне свідоцтво.
Відповідно до листа державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя № 7211/9/151 від 20 листопада 2009 р. відповідач знаходиться на загальної системі оподаткування. Заява на включення до реєстру неприбуткових організацій підприємством не подавалась.
Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, наданого відповідачем позивачу 17.09.2009 р. середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2008 році складала 72 чоловіка. Норматив для працевлаштування інвалідів складає 3 робочих місця. Фактично у 2008 році у відповідача працювали 0 інвалідів, тобто менш ніж встановлено нормативом на 3 одиниці. Відповідно до листа Севастопольського міського центру зайнятості від 02.11.2009 р. № 4375/12 відповідачем на протязі 2008 р. не надавалися звіти 3-ПН про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів в Севастопольський міський центр зайнятості. Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем були порушені норми статей 18, 19 Закону України № 875.
Середня річна заробітна плата штатного працівника на підприємстві за рік складала 11391,67 грн. Таким чином, враховуючи вищевказані вимоги законодавства України, відповідач, за недотримання нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів, зобов’язаний сплатити Севастопольському міському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 34175,01 грн. (11391,67х3) Зазначені кошти відповідач самостійно у встановлений законом термін не перерахував, що є підставою для стягнення даної суми у судовому порядку.
Згідно з ч.2 ст. 20 Закону - порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ (згідно Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. № 223), тобто відповідач порушив термін сплати адміністративно-господарських санкцій та повинен сплатити суму пені, відповідно до розрахунку суми пені 1875,75 грн.
Таким чином, що за відповідачем утворилась заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 34175,01 грн. та суми пені 1875,75 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова складена у повному обсязі 04.12.2009 р.
Керуючись ст. ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1) Адміністративний позов задовольнити.
2) Стягнути з Міської комунальної установи «Севастопольський театр танца» (пр. Нахімова, 4, м. Севастополь, 99011, код ЄДРПОУ 25749696, р/р 2600714504 в КРД «Райфайзен банк Аваль», МФО 324021, або з інших рахунків) на користь Севастопольського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Гоголя, 20-А, м. Севастополь, 99011) заборгованість в сумі 36050,76 грн. (тридцять шість тисяч п’ятдесят грн. 76 коп.), у тому числі: 34175,01 грн. (тридцять чотири тисячі сто сімдесят п’ять грн. 01 коп.) – адміністративно – господарські санкції; 1875,75 (одна тисяча вісімсот сімдесят п’ять грн. 75 коп.) – сума пені, на р/р 31213230700007 в УДК м. Севастополя.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання у повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя підпис Ю.В. Лотова
Судді:
Суддя Судді: