Ухвала суду № 69709664, 19.10.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
813/2498/17
Номер документу
69709664
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9500/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.,

суддів: Большакової О.О., Судової-Хомюк Н.М.,

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Свемон-Захід" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до Публічного акціонерного товариства "Свемон-Захід" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

11 липня 2017 року позивач - Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області звернулось в суд з позовною заявою до відповідача - Публічного акціонерного товариства "Свемон-Захід", у якій просив стягнути заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 11469,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що всупереч вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України структурним підрозділом відповідача - Закарпатською філією товариства «Свемон-Захід» неналежно сплачувались фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 у період квітень-червень 2017, в зв'язку з чим за відповідачем виникла заборгованість до бюджету Пенсійного фонду в сумі 11469,00 грн. Добровільно в строки, встановлені законодавством, борг Закарпатською філією товариства «Свемон-Захід» не сплачено, а тому територіальний орган скористався правом звернутися до адміністративного суду для стягнення заборгованості.

Крім того зазначає, що згідно довідки з ЄДРПОУ (серія АА №570233 від 01.06.2012) Закарпатська філія ПАТ «Свемон-Захід» наділена правовим статусом суб»єкта без права юридичної особи, а за організаційно-правовою формою виступає як філія головного підприємства. Відповідно до Положення про Закарпатську філію ПАТ «Свемон-Захід», затвердженого управлінським органом ПАТ «Свемон-Захід» від 29.05.2012 філія є структурним виробничим підрозділом ПАТ «Свемон-Захід» у м. Ужгороді, що виконує завдання головного підприємства, знаходиться за адресою м. Ужгород, вул.Огарьова,10.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року позов задоволено.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Свемон-Захід» (місцезнаходження: вул. Бескидська, 33, м. Львів, 79056; код ЄДРПОУ: 23884450) на користь Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п.«б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за квітень-червень 2017 року в сумі 11469 (одинадцять тисяч чотириста шістдесят дев'ять) гривень 00 копійок.

Постанова мотивована тим, що Публічне акціонерне товариство «Свемон-Захід» зареєстроване, як юридична особа, 04.01.1996 (місцезнаходження: вул. Бескидська, 33, м.Львів, 79056; код ЄДРПОУ: 23884450) та відповідно до наведених вище положень Закону є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За період роботи на ПАТ «Свемон-захід» право на пенсію на пільгових умовах на підставі п.п.«б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набув гр.ОСОБА_1 Вказане підтверджується копією постанови Львівського окружного адміністративного суду від 15.02.2016 року у справі №813/23/16, якою встановлено обставини щодо наявності у гр.ОСОБА_1 права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Ужгородським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області направлено Публічному акціонерному товариству "Свемон-Захід" на його зареєстроване місцезнаходження розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з квітня-червня 2017 року, відповідно до яких місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пенсій стосовно гр.ОСОБА_1 становить 3823,00 грн. (графа 16 розрахунку).

Згідно з даними цих розрахунків та розрахунку сум заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій за Списком № 2 за квітень-червень 2017 року, заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком №2 становить 11469,00 грн. Однак, станом на 03.08.2017, відповідач не відшкодував управлінню ПФУ понесених ним витрат на зазначену вище суму. На підтвердження виплати пенсій за списком №2 гр.ОСОБА_1 позивач надав довідку про суми виплат за квітень-червень 2017 року.

Не погоджуючись з вищевказаною постановою суду, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким провадження закрити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зокрема, зазначає, що ПАТ «Свемон-Захід» не є належним відповідачем у справі. Відповідно до Положення «Про Закарпатську філію ПАТ «Свемон-Захід» Закарпатська філія Публічного акціонерного товариства "Свемон-захід" має свій баланс, основні та оборотні засоби закріпленні за філією, поточний та інші розрахунки в банківських установах за своїм місцезнаходженням. Оплату податків та інших обов'язкових платежів зі своїх доходів філія здійснює самостійно. Філія відповідає за своїми зобов'язаннями всім належним їй майном.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, з наступних підстав.

Виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Згідно ст.5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Свемон-захід» зареєстроване, як юридична особа, 04.01.1996 (місцезнаходження: вул. Бескидська, 33, м. Львів, 79056; код ЄДРПОУ: 23884450) та відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" є платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 2 цього Закону для платників збору, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.2 Перехідних положень цього Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також до 2000 року врегульовано порядок внесення товариствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривало витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пп. "б"-"з" цієї статті.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій змінено. Врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування повинні сплачувати такий збір у розмірах, встановлених статтею 4 цього Закону.

Згідно з нормами Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форми власності повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пп. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663, затверджено "Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", розроблену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування товариствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Зазначеною Інструкцією, зокрема, встановлено обов'язок підприємств здійснювати відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та порядок відшкодування (п.61.1).

Пунктом 6.4 цієї Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з п. 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Частина друга вказаного пункту Інструкції передбачає, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та інші), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Таким чином, обов'язок страхувальника відшкодувати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, виникає лише після отримання ним від органів Пенсійного фонду розрахунків цих витрат, в яких визначено суми відшкодування.

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що працівник ОСОБА_1 набув трудового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2, під час роботи зі шкідливими та важкими умовами праці у ПАТ «Свемон-Захід».

Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області у встановленому законом порядку та у визначені строки направляло на адресу Закарпатської філії ПАТ «Свемон-Захід» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівника підприємства за квітень, травень, червень 2017 року. Факт надсилання позивачем зазначених розрахунків підтверджується наданими позивачем копіями супровідних листів, розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, повідомленням про вручення поштового віправлення ф.119.

Місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пенсій ОСОБА_1 становить 3823,00 грн. (графа 16 розрахунку).

На підтвердження виплати пенсій за списком №2 гр.ОСОБА_1 Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області надало довідку про суми виплат за квітень-червень 2017 року (а.с.25).

Таким чином, з досліджених в якості письмових доказів у справі розрахунків, складених Ужгородським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області, загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають до відшкодування ПАТ «Свемон-Захід», становить 11 469,00 грн (3823,00 грн х 3).

Зі змісту довідки з Єдиного держаного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 570233 від 01.06.2012 року, Закарпатська філія ПАТ "Свемон-захід" є філією (іншим відокремленим підрозділом) ПАТ "Свемон-захід", правовий статус суб'єкта: без права юридичної особи та є платником єдиного внеску.

У зв'язку з несплатою зазначених коштів за структурним підрозділом ПАТ «Мвемон-Захід» - Закарпатською філією «Свемон-Захід» ПАТ «Свемон-Захід» за вказаний вище період утворилась заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за за Списком №2, в сумі 11 469,00 грн, що підтверджується наданими позивачем доказами, які досліджені судом. В свою чергу, на час розгляду справи судом першої інстанції будь-яких доказів сплати зазначених витрат відповідачем на розгляд суду не надано та не спростовано факт існування у нього обов'язку щодо відшкодування зазначених витрат.

При цьому колегія суддів не приймає до уваги покликання відповідача на те, що Публічне акціонерне товариство "Свемон-Захід" не є належним відповідачем у справі, оскільки відповідно до ч.1 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

В розумінні частин першої та третьої статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами.

Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Закарпатська філія Публічного акціонерного товариства "Свемон-Захід" є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства "Свемон-Захід" та не може виступати стороною в судовому процесі.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Свемон-Захід" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року у справі № 813/2498/17 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя І. В. Глушко судді О. О. Большакова Н. М. Судова-Хомюк

Ухвала складена в повному обсязі 20.10.2017.